Zopakujme si, ako situovať zásuvky a vypínače

Pri plánovaní vášho vysnívaného domova, pri rekonštrukcii toho starého alebo i pri prerábke bytu by ste nemali zabúdať na vnútornú elektroinštaláciu, konkrétne na vhodné situovanie s dôrazom na dostatočný počet zásuviek. Predídete tak tomu, že ich budete musieť dopĺňať rozdvojkami a predlžovačkami – ktoré, samozrejme, nikdy nie sú poruke, keď ich urgentne potrebujete. Ako vhodne situovať vypínače a zásuvky? Na čo sa zamerať pri jednotlivých miestnostiach? Aké sú aktuálne trendy v rozmiestnení zásuviek? Pripravili sme pre vás praktický prehľad. Čítajte ďalej.

Myslite dopredu – šetrite

Počas projektovania rozmiestnenia zásuviek vo vašom budúcom či aktuálnom príbytku by ste mali brať do úvahy i spotrebiče, ktoré zatiaľ nekupujete, no o pár rokov si poviete, že by ste predsa len prijali umývačku riadu alebo iný užitočný spotrebič. Do rozpočtu je preto dôležité zarátať radšej viac zásuviek, ako keby ste to potom neskôr mali riešiť neestetickými a častokrát aj nebezpečnými predlžovačkami či nebodaj vysekaním nového vedenia do stien.

V stenách, podlahách i v stropoch

Keď už máte plánovanie množstva zásuviek a ich rozmiestnenia za sebou, ďalšou úlohou v poradí je ťahanie kabeláže. Káble pre jednotlivé okruhy sa ťahajú výhradne vodorovne a zvislo (nie krížom-krážom) v stenách, v podlahách, no v niektorých prípadoch, najmä pri rekonštrukciách, i v stropoch. Najlepším spôsobom, ako navrhnúť dráhu kabeláže, je tzv. obvodová metóda, pri ktorej postupujete fyzicky v každej izbe krok za krokom a plánujete rozloženie jednotlivých svetelných i zásuvkových okruhov, príp. okruhov pre žalúzie, rolety, internet a televíziu, a to podľa pozícií spotrebičov a nábytku. Dôležitý je samotný projekt elektroinštalácie, no konečné slovo máte vy ako zákazník.

Nie je izba ako izba

Každá miestnosť v dome má svoje špecifiká, a tým pádom vyžaduje rozdielne množstvá inštalovaných zásuviek. Iné sú požiadavky napríklad na spálňu, v ktorej potrebujete napájať menej zariadení, zvyčajne len lampy na nočných stolíkoch a nabíjačky k mobilným telefónom, a iné na kuchyňu, v ktorej popri bielej technike potrebujete zapojiť i množstvo ďalších menších spotrebičov. Práve kuchyňa je z pohľadu počtu inštalovaných zásuviek veľmi špecifická a spravidla ich je tu umiestnených najviac v celom byte či dome. A teraz rada – nikdy ich neinštalujte priamo za spotrebiče, ale na miesta, ktoré sú jednak elegantne ukryté, jednak zároveň ľahko dostupné v havarijných prípadoch, kedy by mali byť ihneď odpojené od siete.

Zásuvky pre malé kuchynské spotrebiče môžu byť umiestnené nad pracovnou kuchynskou doskou v štýlových zásuvkových lištách.

Kde je vlhko, tam len s normami

Ďalšou veľmi špecifickou miestnosťou domu je kúpeľňa, a to najmä kvôli výskytu vysokej vlhkosti. V takýchto priestoroch je nutné dodržiavať určité pravidlá a riadiť sa normou. Obvod v kúpeľni musí byť zaopatrený samostatným istením a zariadenia musia mať i adekvátny stupeň ochrany krytím IP44 zodpovedajúci tomuto priestoru. Pre zásuvky a vypínače platí pravidlo inštalácie minimálne 20 cm od hranice umývacieho priestoru. Keďže umývadlo, resp. drez máme i v kuchyni, toto pravidlo je potrebné dodržať aj tu. Pri všetkých zásuvkách inštalovaných nielen v kúpeľni je nutné použiť doplnkovú ochranu prúdovým chráničom s istením 32 A (priestor kúpeľní sa delí na jednotlivé zóny od zóny 0 po priestor mimo zón).

Vedeli ste, že…?
Čoraz viac trendy je situovať zásuvky čo najnižšie k úrovni podlahy. Dokonca ani z pohľadu platných noriem v tom nie je žiaden problém.

Je niečo špecifické v kontexte bytov?

Pri rekonštrukcii elektroinštalácie v byte platia rovnaké pravidlá, ako sme spomínali v odsekoch vyššie. Výhodu však majú vlastníci podkrovných bytov a loftov, ktorí sa pohrávajú s myšlienkou bytu v tzv. industriálnom štýle, keďže jeho príznačnou črtou sú i obnažené vedenia a kabeláž, ktoré teda nemusia prácne ukrývať pod omietku a za strop.

Zapamätajte si:

  • Zriadenie zásuviek navyše, t. j. i pre spotrebiče, ktoré ešte nevlastníte, šetrí nielen čas a robotu, ale i peniaze.
  • Káble pre jednotlivé okruhy je nutné ťahať výhradne vodorovne a zvislo v stenách, podlahách a v niektorých prípadoch i stropoch.
  • Viac zásuviek umiestňujte do kuchyne a do izieb s predpokladom väčšieho počtu spotrebičov.
  • V kúpeľni je pri situovaní zásuviek nevyhnutné dodržiavať platné predpisy a normy, na ktoré sa neodporúča zabúdať.

2 KOMENTÁRE

  1. Neviem z akych noriem je tento citat ale zo STN urcite nie – Obvod v kúpeľni musí byť zaopatrený samostatným istením a zariadenia musia mať i adekvátny stupeň ochrany krytím IP44 zodpovedajúci tomuto priestoru. Pre zásuvky a vypínače platí pravidlo inštalácie minimálne 20 cm od hranice umývacieho priestoru. Keďže umývadlo, resp. drez máme i v kuchyni, toto pravidlo je potrebné dodržať aj tu. Pri všetkých zásuvkách inštalovaných nielen v kúpeľni je nutné použiť doplnkovú ochranu prúdovým chráničom s istením 32 A .

    • Dobrý deň, Miroslav,

      ďakujeme za váš názor a opis problematiky vlastnými slovami.

      Želáme všetko dobré,
      s pozdravom redakcia magazínu Electrend

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.