Domáci miláčikovia a elektroinštalácie – ako predísť rozhryznutým káblom?

Máte doma zvieratko? A tiež vám rozhryzie – keď mu na to dáte príležitosť – všetko, čo nie je z panciera? Ak sa pustí do elektroinštalácie, ohrozuje bezpečnosť aj zdravie. Nielen to svoje, ale aj ostatných členov domácnosti. Ako vykľučkovať z takejto situácie?

Chlpatý člen rodiny

Domov má byť krásne miesto, kde si človek oddýchne a načerpá sily. Netreba ale zabúdať na to, že musí byť zároveň bezpečný. Predovšetkým ak je jeho členom aj zviera. Keď má zuby, potrebuje totiž hrýzť. No a pokiaľ je to hlodavec, verte či nie, musí hrýzť viac, ako je u nehlodavcov bežné. A pazúriky si musia naši miláčikovia brúsiť tiež… Ak chováme domáce zviera doma, musíme myslieť na bezpečnosť. Jeho aj našej elektroinštalácie.

Vedeli ste, že…?

Psy nerozdeľujú veci na dôležité a nedôležité – prípadne drahé a lacné – ako my ľudia. Pre nich sú to veci vhodné na žutie a nevhodné na žutie. Hryzenie a žutie je prospešná a bežná činnosť psov. Zbavujú sa pri nej nahromadenej energie, krátia si ňou voľné chvíle, udržujú si čisté zuby a čeľuste v dobrej kondícii.

Čo sa môže stať

Ak vaše neposedné zvieratko nájde voľný kábel a rozhodne sa ho vyskúšať zúbkami, minimálne prehryzie izoláciu. Ak je to fázový vodič, zasiahne ho elektrický prúd. Bežných 230 voltov v našich elektroinštaláciách dokáže zabiť aj človeka. Ďalším rizikom je možný skrat a poškodenie či zničenie elektrospotrebiča, prípadne požiar.

Ale problém je aj samotná prehryznutá kabeláž, ktorú treba vymeniť. Ak ide len o pripájací kábel k stolovej lampe alebo o predlžovačku, dá sa to riešiť svojpomocne. Ak ale vaše zvieratko nájde a hryzákmi načne pevne montované rozvody elektroinštalácie, môžete sa pripraviť na ich revíziu a výmenu. Čo už je podstatne komplikovanejšie a drahšie.

Náš tip:

Ak sa súčasťou vašej domácnosti a rodiny stane mačka, je potrebné sa na to vopred pripraviť. Ešte predtým, než ju prinesiete domov, a teda pre ňu do nového prostredia, treba prostredie novému členovi dostatočne prispôsobiť. Kriticky sa zamyslite, čo všetko je nutné zabezpečiť. Odstráňte zbytočné predlžovacie káble a potrebnú kabeláž zafixujte do štrukturálnej kabeláže. Zabezpečte aj skrine, vešiaky, mačacie preliezačky alebo napríklad kvetináče. Jednoducho všetko, čo by mohlo na mačku spadnúť. Na začiatku mačiatko vyžaduje veľa vašej pozornosti, ale vedzte, že na prvé dni s ním budete spomínať celý život.

Dá sa to poistiť? Niektoré poisťovne v rámci poistenia domácnosti ponúkajú napríklad pripoistenie liečby a pohrebu domáceho zvieraťa v dôsledku úrazu. Pripoistenie sa zvyčajne vzťahuje na domáce zvieratá chované nekomerčne, „pre záľubu“, teda najmä:

  • psy, mačky, fretky,
  • teráriové zvieratá,
  • okrasné a spevavé vtáky,
  • hlodavce.

Nikde sa ale nepíše, či príčinou úrazu môže byť aj prehryznutie kábla a zásah elektrickým prúdom. V iných poisťovniach sú domáce zvieratá poistené na všetky riziká dohodnuté v poistení domácnosti.

Náš tip:

Podmienky poisťovní sú rôzne, niektoré vám poistia aj akváriové rybičky, iné dokonca nielen domáce, ale aj hospodárske zvieratá. Je preto vhodné vopred si všetky podmienky zistiť v poisťovni. Nech vás v budúcnosti nič neprekvapí.

Miláčikov treba chrániť

Stará sa o nich aj zákon, ktorý definuje, že ak zvieratko chováme doma, má svoje práva, musíme sa oň starať a dbať aj o jeho bezpečnosť. Elektroinštalácia podľa príslušných noriem musí byť bezpečná pre ľudí, ale aj domáce zvieratá. Platí to ale pri bežnom používaní, normy nerátajú s prehryznutými káblami.

Ak sa tomu chcete vyhnúť, dobrou voľbou, ako ukryť káble, môže byť použitie líšt, trúbok, chráničiek či kovových žľabov. S elektrinou doma opatrne – kabeláž treba mať bezpečne nainštalovanú a podľa možnosti „schovanú“. Ako pred deťmi, tak aj pred zvieratkami. Pre istotu.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.