8 príkladov využitia pre pop-up krabice

Pop-up krabice a podlahové krabice Legrand dokážu priviesť elektrickú energiu diskrétne a bezpečne aj na miesta, kde by ste to nečakali. O ich výhodách sme už písali, v tomto článku vám však prinášame niekoľko konkrétnych príkladov situácií z praxe, v ktorých sú pop-up krabice používané.

  1. Domáca alebo firemná kancelária

Pop-up krabice (boxy) Legrand sú ideálne na zabudovanie do vrchnej dosky kancelárskeho stola. Môžete ich použiť na napájanie spotrebičov, ktoré bežne na stole nemáte – nebudete sa tak musieť zohýbať a nahmatávať zásuvku pod stolom. Môže ísť napr. o nabíjačku na smartfón, tablet, fotoaparát či iné mobilné zariadenie.

Určitou nevýhodou je, že štandardné pop-up krabice Legrand majú krytie iba IP40, nie sú teda odolné voči vlhkosti. V praxi to znamená, že rozliata káva alebo iný nápoj by im mohli spôsobiť problémy. Odporúčame ich teda inštalovať do rohu alebo na okraj stola, prípadne siahnuť po odolnejších krabiciach s vyšším krytím, ako napríklad Platinum IP44 alebo IP66 box.

  1. Kuchynská doska

V kuchyni nikdy nie je dosť miesta, každý kábel alebo spotrebič navyše teda môže pri varení prekážať. Aj túto situáciu riešia pop-up krabice. Ak potrebujete pri varení na chvíľu použiť mixér, šľahač či podobný spotrebič, nie je nič jednoduchšie, ako otvoriť pop-up krabicu a pripojiť ho do zásuvky, ktorá sa s krabicou vysunula zo stola alebo steny.

Ide o ideálne riešenie pre rekonštrukcie bytov a domov. Vďaka pop-up krabiciam v dreve totiž nebudete musieť do stien vysekávať toľko drážok pre káble a otvorov pre krabice.

Myslite aj na to, že v kuchyni sa každú chvíľu niečo rozleje. Ak budete krabice inštalovať do pracovnej dosky, odporúčame voliť modely Platinum IP44 alebo IP66 box, ktoré sú odolné voči vode a vlhkosti.

  1. Jedálenský stôl

V mnohých domácnostiach plní jedálenský stôl viacero funkcií. Mimo raňajok, obedov alebo večerí sa premieňa na miesto, kde starší pracujú, prípadne tvoria, a deti sa učia alebo hrajú. Ani tieto činnosti sa dnes už často nezaobídu bez prívodu elektrickej energie potrebnej na napájanie notebookov, tabletov a ďalších zariadení.

Zásuvky radu Legrand Mosaic určené do pop-up krabíc sú na tento účel vybavené ochrannými clonkami. Svorky zásuviek sú tak chránené pred vniknutím cudzích predmetov, až pokým na ne súčasne nezatlačíte veľkou silou, napr. pri pripájaní spotrebiča.

  1. Firemná zasadačka

Problémom zasadačiek je veľký konferenčný stôl umiestnený v strede miestnosti. Z toho dôvodu môže byť problémom priviesť k nemu rozvody elektriny, ale aj dátové, video či audio rozvody. Ideálnym riešením rozvodov sú – na rozdiel od predlžovačiek – podlahové kanály Legrand.

Práve v tejto situácii sa ukazujú aj výhody pop-up krabíc zabudovaných do vrchnej dosky stola. Okrem 230 V zásuviek pre pripojenie notebookov, projektora či ďalších potrebných zariadení do nich môžete nainštalovať aj zásuvky pre počítačovú sieť, video či audio signál. Vďaka týmto riešeniam teda môžete zasadačku pripraviť na tie najnáročnejšie biznis stretnutia, napr. aj s potrebou simultánneho tlmočenia do viacerých jazykov.

  1. Dielňa

Z hľadiska mechanického namáhania prívodných káblov k náradiu či spotrebičom je dielňa rizikovým priestorom. Káble a zásuvky navyše môžu pri práci na menších pracovných stoloch prekážať, niekedy teda musíte spotrebiče po použití odpájať a ukladať na miesto.

Z bezpečnostného hľadiska je teda lepšie, ak použijete pop-up boxy zabudované do panelu alebo pracovnej dosky. Kvôli odolnosti však aj v tomto prípade voľte čo najvyššie krytie IP a IK (mechanickú odolnosť).

  1. Obývačka

V obývačkách a obytných miestnostiach všeobecne sa mnoho ľudí snaží zásuvky nepriznávať a ukryť ich za nábytok. Problém však nastane, ak potrebujete elektrinu pre dočasne používané spotrebiče – napr. ventilátor v letných mesiacoch, ohrievač v zime, nabíjačky na drobnú elektroniku a pod.

Pop-up boxy Legrand nenarušia vzhľad interiéru, či už ich zabudujete do nábytkovej zostavy, alebo do podlahy. Sú ideálne aj na chaty, kde v drevenej podlahe alebo obložení nebudú vizuálne prekážať tak ako bežné zásuvky.

  1. Verejné priestory

Nákupné centrá, predajne, úrady či ďalšie verejne prístupné budovy sú miestom, kde je často potrebné mať zásuvku poruke aj v otvorenom priestore ďaleko od steny. Ide napr. o napájanie rôznych svetelných dekorácií, reklamných bannerov s osvetlením či dočasných predajných kioskov.

Zásuvka ani kabeláž by však nemali prekážať fyzicky ani vizuálne – natiahnutie predlžovacieho kábla po podlahe alebo zo stropu teda neprichádza do úvahy. Pop-up boxy a podlahové krabice Legrand sú vhodné aj do takýchto priestorov. Vďaka vysokej mechanickej odolnosti im totiž nevadí, ani keď po nich ľudia prechádzajú.

  1. Terasy v domoch aj v gastroprevádzkach

Na terasách domov, ale najmä gastroprevádzok je potrebné napájať osvetlenie, ozvučovací systém, ventilátory a pod. Často tu však nie je priestor na inštaláciu zásuviek, pričom predlžovačky sú neestetické a nebezpečné. Zákazníci by sa o ne mohli potknúť, prípadne ich nechtiac poškodiť, čím by vzniklo riziko úrazu el. prúdom. Bežné predlžovačky tiež nie sú odolné voči vlhkosti.

Pop-up a podlahové krabice Legrand sú aj v tomto prípade bezpečnejšou alternatívou. Do tohto prostredia sa takisto hodia modely Platinum IP44 alebo IP66 box s vyšším krytím voči vniknutiu vlhkosti a cudzích telies.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.