Pop-up krabice, aby zásuvky neprekážali 

Ak staviate alebo rekonštruujete elektroinštaláciu, mali by ste myslieť na dostatočný počet zásuviek pre všetky možné elektrospotrebiče a zariadenia. Na niektorých miestach však zásuvky a káble k nim pripojené zbytočne prekážajú. Našťastie existuje aj alternatívne riešenie, ktoré vám umožní mať zásuvku po ruke iba vtedy, keď ju potrebujete. Reč je o tzv. pop-up krabiciach, ktorých možnosti sú však omnoho širšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Nielen do podlahy

Pop-up krabice sú krabice na zásuvky a iné prístroje, ktoré sú zapustené pod povrchom. Prístroje sú za normálnych okolností skryté, krabice sú teda nenápadné, pretože vyčnievajú iba niekoľko milimetrov nad povrch. Dostanete sa k nim po stlačení tlačidla, ktoré uvoľní zabudovaný pružinový mechanizmus a ten pop-up krabicu vysunie hore.

Pop-up krabice sú teda vhodnou náhradou klasických zásuviek všade tam, kde by tie klasické prekážali. Často sa používajú v kanceláriách, zasadačkách či komerčných priestoroch. Ideálne sú však aj na stôl do pracovne či dielne, pracovnú dosku do kuchyne (na mixér či iné spotrebiče, ktoré používate občas) či do podlahy v obývačke.

Zdroj: Legrand

Do pop-up krabice v podlahe môžete zapojiť spotrebiče, ktoré nepoužívate celý rok, ako napr. ventilátor v lete či osvetlenie vianočného stromčeka v zime. Keďže napájací kábel bude viesť od podlahy, nebude vám príliš prekážať a zmenšíte aj pravdepodobnosť, že by sa oň niekto potkol.

Na klasické i dátové zásuvky

Hoci sú pop-up krabice vynikajúcou náhradou klasických 230 V zásuviek, nemusíte sa obmedzovať iba na ne. Okrem nich môžete do pop-up krabíc osadiť rôzne prístroje radu Legrand Mosaic:

 • 230 V zásuvky s integrovanou prepäťovou ochranou,
 • dátové zásuvky pre počítačovú sieť s konektormi RJ 45 kategórie Cat 5E, 6 alebo 6A,
 • audio-video zásuvky s konektormi HDMI, VGA, RCA (cinch) a pod.,
 • TV, satelitné a rozhlasové zásuvky,
 • USB zásuvky a USB nabíjačky pre mobilné zariadenia,
 • vypínače, spínače a tlačidlá na ovládanie osvetlenia, žalúzií a pod.,
 • snímače pohybu, termostaty a mnoho iných prístrojov.

Aj na frekventované miesta

Pop-up krabice Legrand zoženiete v rôznych veľkostných variantoch. Do tých najmenších sa zmestia 3 moduly prístrojov radu Mosaic, do ďalších 4 moduly, pričom viacradové krabice majú kapacitu 2 × 3 alebo 2 × 4 moduly. Niektoré prístroje, ako napr. zásuvky, však zaberú 2 moduly. Pop-up krabice Legrand sa vyrábajú ako prázdne, t. j. pripravené na osadenie zásuvkami či inými prístrojmi podľa vašej voľby. Na výber máte aj z krabíc s vopred osadených zásuvkami.

Čo sa týka materiálu, krabice majú odolné vyhotovenie. Majú nosnosť až 300 kg, takže sú vhodné aj na frekventované miesta s veľkým pohybom ľudí počas dňa. Pop-up krabice do nábytku nájdete v bielom, čiernom či matnom nerezovom farebnom vyhotovení. Pri pop-up krabiciach do podlahy máte na výber z povrchovej úpravy brúseného hliníka, mosadze či nerezu.

Pozor na vlhkosť

Pop-up krabice majú aj zopár nevýhod. Asi najväčšou je, že sa nezmestia všade a na ich inštaláciu potrebujete v nábytku, pracovnej doske, resp. podlahe dostatok priestoru. Pri podlahe to môže znamenať aj namáhavé vysekávanie do betónu.

Zdroj: Legrand

Ďalšou nevýhodou je stupeň krytia iba IP40. V praxi to znamená, že krabice sú odolné voči vniknutiu cudzích predmetov väčších ako 1 mm, nie sú však odolné voči vode, a to ani kvapkajúcej. Pri umývaní povrchov a podláh by ste si teda mali dať obzvlášť pozor.

Alternatívou sú podlahové krabice

Ak potrebujete ukryť zásuvky či iné prístroje do podlahy a hľadáte odolnejšie riešenie, môžete siahnuť po podlahových krabiciach Legrand. Niektoré z nich majú krytie IP44, takže sú odolné voči striekajúcej vode – sú teda vhodné aj na terasy či do okolia bazénov. Nájdete medzi nimi aj krabice s krytím IP65 odolné voči tryskajúcej vode, ktoré znesú aj umývanie podlahy vysokotlakovými čističmi. V prípade, že chcete do krabice osadiť viac prístrojov, môžete siahnuť po rozmernejších podlahových krabiciach, ktoré majú kapacitu 8, 12, 16, 18 či dokonca 24 modulov.

Zhrnutie:

 • pop-up krabice sú vhodné všade tam, kde používate zásuvku iba občas,
 • môžete ich zabudovať do pracovnej dosky, nábytku či podlahy,
 • môžete ich osadiť nielen 230 V zásuvkami, ale aj audio-video zásuvkami, dátovými zásuvkami, USB nabíjačkami, vypínačmi či mnohými ďalšími prístrojmi radu Legrand Mosaic,
 • hodia sa aj na miesta s veľkým pohybom ľudí – majú nosnosť až 300 kg,
 • majú krytie IP40, takže nie sú odolné voči vode ani vlhkosti, a sú teda určené iba do interiéru,
 • ak chcete krabice odolné voči vode, prípadne také, do ktorých môžete osadiť viacero modulov, siahnite po podlahových krabiciach Legrand, ktoré sú odolnejšie a rozmernejšie.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.