Deti a smart domácnosť. Nechajte, nech sa skamarátia  

Mnohí sme to zažili, mnohí si pamätáme: sídliskové deti behajúce po vonku s kľúčmi na krku, bez telefónov, v teplákových nohaviciach a s úsmevom na tvári. Dnes už fungujú so smartfónmi. Easy smart generácia – či už sa nám to páči, alebo nie. Viaceré deti už majú možnosť bývať v smart domácnostiach. V domácnostiach, ktoré ich obyvatelia dokážu ovládať hlasom alebo dotykom.

Ako to funguje vo vzťahu k rodinnému životu?

Tak, ako všetko nové. Treba si na to zvyknúť. A naučiť sa s tým žiť. Premena domácnosti na smart je niečo podobné ako narodenie druhého dieťaťa. Treba zmeniť režim, priority a celé to postupne zabehnúť. Včleniť do bežného života rodiny. V pohode, ako pozitívnu zmenu. A všetci, rodičia aj deti, si zvyknú ovládať fungovanie domácnosti. Tak, ako v smart systéme Valena Life s Netatmo od spoločnosti Legrand.

Vedeli ste, že…?

Steve Jobs a ďalší technologickí vizionári asi naozaj videli do budúcnosti? Pred viac než dvadsiatimi rokmi predpokladali, že miléniové deti sa stanú závislé na PC hrách, internete, mobiloch a ďalších vymoženostiach nášho veku. V školách v Silicon Valley je zakázané používať mobily a ďalšie technologické hračky.

Preto všetko s mierou. Vaše dieťa nemusí stráviť na smart a iných technológiách dlhšie ako štyri hodiny denne. Inak mu vážne hrozí viacero závislostí, ktorých sa dá zbaviť len veľmi ťažko.

Aj komfort, aj bezpečnosť

Predstavte si, že vaše dieťa je samé v smart domácnosti. Predpokladajme, že je vo veku, keď doma samé byť môže. Užíva si. Je v pohodlí. V bezpečí. Doslova chránené smart technológiou vášho domova. Môžete mať istotu, že nikto cudzí sa do domu nedostane. Vďaka notifikácii rodiča máte všetko pod palcom.

Vedeli ste, že…?

Podľa zákonov súvisiacich so starostlivosťou o deti a ich ochranou musia byť deti do troch rokov pod nepretržitým dozorom dospelej osoby? Deti do ôsmich rokov by nemali samé bez dozoru používať elektrické alebo plynové spotrebiče. Odporúčaný vek dieťaťa, v ktorom môže zostať samé doma, je 8-14 rokov.

Aké funkcie môže mať váš smart domov?

  • Pomocou aplikácie jednoduché nastavenie a personalizovanie 4 scenárov (odchodový scenár, príchod domov, zobudenie, spánok):ovládanie osvetlenia, žalúzií a zásuviek prostredníctvom smartfónu alebo hlasom,
  • odchodový scenár, vďaka ktorému je možné jedným dotykom vypnúť všetky svietidlá a smart zásuvky v domácnosti či zatiahnuť žalúzie,
  • žiadne zložité ovládače na stenách, pokiaľ nepoužívate aplikáciu (vypínače na stenách fungujú ako pri klasickej elektroinštalácii),
  • kontrolovanie spotrebovanej elektrickej energie v domácnosti,
  • viaceré smart funkcie dokáže jednoducho ovládať aj väčšie dieťa.

Investícia do smart domácnosti je najmä o komforte. Avšak pokiaľ už máte ratolesti, bezpečnosť prevyšuje komfort. Okrem toho si prostredníctvom smartfónu viete skontrolovať, že je všetko v poriadku. Aj keď budete stovky kilometrov od domu. Smart domácnosť vám dáva slobodu a nezávislosť. Tú môžete dopriať aj vašim deťom. Skamarátia sa veľmi rýchlo.

Čo by mali deti vedieť o smart technológiách?

Keďže generácia smart žije v smart dobe, budú chcieť vedieť všetko. Vážne, ak ich to bude zaujímať, budú o smart technológiách veľmi rýchlo vedieť oveľa viac ako ich rodičia.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.