Kontrola a výmena zásuviek – zopakujme si, ako na to

Zásuvky sú elektrické zariadenia, ktoré sú dôležité z funkčného i estetického hľadiska. dennodenne využívané, a práve preto si zaslúžia pozornosť i starostlivosť vo forme pravidelnej kontroly i prípadnej výmeny za nové. Na trhu je množstvo typov, v rôznych farebných prevedeniach a s rôznymi rozšírenými funkciami. Keď už máte možnosť vybrať si, tak pokojne aj „dizajnový kúsok“ vybavený funkcionalitami, ako napríklad spínaním pomocou diaľkového ovládača alebo Wifi modulom, či dokonca nabíjanie zariadení cez USB porty.

Ako tam tú zásuvku prichytím?

V ponuke je široká škála elektrických zásuviek, ktoré možno z funkčného hľadiska rozdeliť hneď do niekoľkých skupín – jednozásuvky a dvojzásuvky, zásuvky nainštalované do jednej inštalačnej krabice a zásuvky s možnosťou pripojenia viac ako troch elektrických zariadení, ktoré sú montované do viacerých inštalačných krabíc vedľa seba. Z hľadiska spôsobu uchytenia vodičov je možné zadovážiť zásuvky s klasickými skrutkovými svorkami, ktoré vodiče po vložení prichytia skrutkou, a zásuvky s automatickými svorkami, do ktorých stačí vodiče zatlačiť.

Bezpečnosť nadovšetko

Áno, i v prípade elektrických zásuviek je aspekt bezpečnosti nadradený všetkým ostatným, čo viedlo k vytvoreniu zásuviek s prepäťovými ochranami a detskými zámkami. Tie spočívajú vo fyzickej prekážke v dierach zásuvky, aby sa tak predišlo vniknutiu iných predmetov. Vyššie spomenutá prepäťová ochrana má za úlohu zamedziť prepätiu, teda náhlemu nárastu napätia, aby sa cez zásuvky dostalo do spotrebičov, a tým elektrické zariadenia zničilo, v horšom prípade dokonca spôsobilo aj požiar.

Radšej viac ako menej

Pri počiatočnom určovaní množstva potrebných zásuviek pri výstavbe alebo rekonštrukcii domu platí vždy pravidlo „radšej viac ako menej“. Vždy teda počítajte s väčším počtom zásuviek, ktoré neskôr dokonale naplnia svoj účel. Veď kto by chcel zažiť pocit, keď už zabývaný zistí, že by sa mu zišla napríklad umývačka riadu alebo iné spotrebiče, s ktorými pri výstavbe nerátal, a teda nemá dostatok zásuviek? Neskoro. Je nutné uchýliť sa k neatraktívnym a ošemetným predlžovačkám a rozdvojkám.

Nie je izba ako izba – špecifické požiadavky na kúpeľňu a kuchyňu

V špecifických priestoroch, ako sú kúpeľňa a kuchyňa, je nutné držať sa zásad, ktoré platia pri inštalácii elektrických zariadení do miestností s vyššou vlhkosťou, tzn. používať zásuvky s krytím minimálne IP44. Pri ťahaní kabeláže na zásuvky i vypínače je potrebné prihliadať na zónové rozdelenie tejto miestnosti, podľa ktorého sa určuje, kde je možné zásuvky inštalovať a kde, naopak, nie. Všeobecne platí pravidlo minimálnej vzdialenosti okrajov zásuviek od umývacej zóny, ktorá v prípade, ak by sme chceli zásuvku inštalovať do výšky 120 cm nad podlahou, predstavuje 20 cm. Pri montáži nad úroveň 120 cm nad podlahou môže byť zásuvka umiestnená pri umývacej zóne. Doplnková ochrana prúdovým chráničom musí byť samozrejmosťou.

Aj priestor kuchyne si vyžaduje špecifické požiadavky – zásuvky pre spotrebiče, ktoré musia byť zapojené permanentne, by nemali byť montované priamo za spotrebičmi, ale vo vedľajších skrinkách, prípadne pod týmito zariadeniami. Je to z toho dôvodu, aby sme k nim mali prístup, keď z nejakého dôvodu potrebujeme spotrebič okamžite odpojiť od elektrickej siete. Pracovných zásuviek je ideálne nainštalovať v jednotlivých lištách hneď niekoľko vedľa seba nad pracovnú dosku, kde budú bezprostredne po ruke.

Poruchy elektrických zásuviek – kontrola a predchádzanie haváriám

K najčastejším poruchám zásuviek patrí elektrický oblúk, teda tzv. iskrenie, ku ktorému dochádza spravidla pri nedostatočnom uchytení vodiča do svorky. Vplyvom tepla, ktoré sa pri iskrení nahromadí, sa môže dokonca roztaviť i okolitý materiál a spôsobiť tým požiar. Vodiče, ktoré zväčša tento elektrický oblúk spôsobujú, sú z hliníka – ten má tú vlastnosť, že vplyvom tlaku časom stráca svoj tvar, pretože je to tzv. „tečúci kov“, a vytvára tak nedostatočné spojenie so svorkou.

Najlepšou prevenciou pred vznikom havarijných situácií na zásuvkách je ich pravidelná kontrola, a to najmä vtedy, keď máte kabeláž v hliníkovom prevedení. Samozrejme je ideálne, ak to prenecháte skúsenému elektrikárovi, ktorý disponuje špeciálnymi meracími prístrojmi a dokáže diagnostikovať chybnú zásuvku bez jej predchádzajúcej demontáže.

Zapamätajte si:

  • Na trhu je množstvo druhov zásuviek, ktoré obsahujú buď skrutkovacie, alebo automatické svorky na prichytenie vodičov.
  • V ponuke sú zásuvky s ochrannými prvkami: prepäťovými ochranami, prúdovými chráničmi a detským zámkom.
  • Pri výstavbe alebo rekonštrukcii je žiaduce naplánovať si dostatočný počet zásuviek.
  • Do priestorov s vyššou vlhkosťou sa odporúča inštalovať zásuvky s minimálnym krytím IP44.
  • Pri ťahaní kabeláže v kuchyni treba dbať na to, aby sa zásuvky nesituovali na miestach za spotrebičmi alebo kuchynskou linkou.
  • Najčastejšia porucha na zásuvkách je iskrenie, ktoré môže spôsobiť i požiar.
  • Zásuvky je potrebné kontrolovať pravidelne.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.