Tipy pre produktívnejšiu prácu z domu

Zvládať home office pre vás nemusí byť jednoduché v prípade, že ste väčšinu pracovného života strávili v kancelárii s kolegami. Aj na prácu z domu sa však dá zvyknúť, hoci to môže trvať aj niekoľko mesiacov. Aby ste to urýchlili, môžete sa riadiť niekoľkými zásadami, ktoré vám prácu z domu môžu spríjemniť alebo uľahčiť. Ktoré to sú?

Základom je výber miesta

Doma je doma – tak to vníma aj náš mozog a to je jedna z príčin, prečo môžete mať problém podvedome sa „naladiť“ na prácu. Najdôležitejšie je, aby ste nepracovali z pohovky v obývačke alebo na kuchynskom stole, ale vyhradili si samostatný pracovný kútik. V ideálnom prípade by to mala byť samostatná miestnosť, kde vás za zavretým dverami nebude nikto rušiť. Dôležitá je aj príjemná izbová teplota, možnosť pravidelného vetrania a dostatok osvetlenia.

Náš tip:

S nedostatkom slnečného svetla vám pomôžu moderné LED žiarovky alebo LED panely. Sú mimoriadne úsporné, no zároveň vám poskytnú dostatočne intenzívne osvetlenie aj počas zamračeného zimného popoludnia. Prípadný prebytok svetla potom môžete vyriešiť stmievačmi. Pozor, nie každý stmievač je však kompatibilný s LED osvetlením.

Udržujte poriadok vo svojom pracovnom svete

Poriadok zvyšuje produktivitu. Určite si preto priority jednotlivých pracovných úloh a dbajte na poriadok okolo vás. Efektivita práce sa zvyšuje aj vtedy, keď nemusíte hľadať stratené veci a zapotrošené lístky. Odporúčame vám riadiť sa pravidlom: čo používam každodenne, mám mať na dosah ruky.

Náš tip:

Rovnako dôležitý je aj poriadok v pracovni a na pracovnom stole. Ten vám pomôžu udržať predlžovačky Legrand. Vyrábajú sa v prevedení naležato i nastojato, pričom niektoré z nich majú vstavané aj USB zásuvky na napájanie, resp. nabíjanie USB zariadení. Ďalším zaujímavým riešením sú pop-up krabice. Ide o výsuvné elektroinštalačné krabice, ktoré môžete zabudovať priamo do stola. V zasunutom stave vám nebudú prekážať a vysuniete ich iba v prípade potreby. Môžete do nich nainštalovať 230 V zásuvky, USB zásuvky či vypínače.

Ako zostať čo najdlhšie čulý?

Samozrejme, že aj pri práci by ste sa mali cítiť pohodlne a vytvoriť si príjemné prostredie. Nebojte sa skrášliť si pracovňu obrazmi, dekoráciami alebo plagátmi s motivačnými heslami. Lepšiu atmosféru a viac kyslíka vám pomôžu vytvoriť izbové rastliny.

Náš tip:

Niekto si prácu nevie predstaviť bez obľúbenej hudby. Tou môžete ozvučiť celú domácnosť vďaka systému ozvučenia Legrand NUVO. Ak vás to nevyrušuje pri práci, zapnite si rádio. Denné správy, krátke zhrnutia či dobrá hudba vás môžu udržať pri lepšej nálade počas pracovného dňa.

Vedeli ste, že…?

Mozog spracováva melódiu a text piesne odlišne, preto ak sa snažíte nerušene pracovať, odporúčame vám zvoliť si skôr inštrumentálne piesne. Spev môže ovplyvňovať vašu koncentráciu, a tak narušiť aj plynulosť pracovnej činnosti.

Zabezpečte svoju prácu

Na nárast počtu ľudí pracujúcich z domu začali reagovať aj hackeri a zintenzívnili svoje útoky. Dobre totiž poznajú zraniteľnosť domácich užívateľov. Vedia napríklad, že pri home office vás nechráni firemný bezpečnostný softvér, že veľa ľudí používa slabé heslá, ktoré sa dajú jednoducho prelomiť. Využívajú tiež bezpečnostné diery v neaktualizovanom operačnom systéme alebo aplikáciách a vo veľkom útočia aj tzv. phishingom. Ide o podvodné správy s cieľom vylákať od vás peniaze, prihlasovacie údaje alebo citlivé osobné údaje.

Náš tip:

Okrem softvérového je dôležité aj fyzické zabezpečenie hardvéru (počítač alebo notebook, monitor atď.). Vďaka záložným zdrojom (tzv. UPS) budete môcť pracovať aj pri krátkodobom výpadku el. energie. Pred prepätím v rozvodnej sieti, ktoré by mohlo poškodiť elektroniku u vás doma, vás ochráni prepäťová ochrana. Bezpečnosť pri používaní počítačov, ale napríklad aj smartfónov či iných pracovných nástrojov neberte na ľahkú váhu. Prípadný problém by vám mohol spôsobiť nevratnú stratu vašej práce.

Vedeli ste, že…?

Aplikácií a služieb na zjednodušenie práce je dnes už obrovské množstvo. Navyše, desiatky z nich sú dostupné zadarmo. Napr. služba Google Dokumenty dokáže takmer úplne nahradiť kancelársky balík MS Office. Jej silnou zbraňou je okrem ukladania dokumentov online a prístupu k nim odkiaľkoľvek aj možnosť ich zdieľania a spolupráca na nich v reálnom čase. Okrem toho vám Google ponúka prepracovaný kalendár na správu dôležitých termínov, službu Hangouts na videohovory (podobná ako Skype či Zoom) a ďalšie užitočné nástroje. Celosvetovo používaný Gmail snáď ani nemusíme spomínať. V práci vám pomôžu aj aplikácie na zoraďovanie úloh či poznámok. Populárnou je napr. Evernote či Microsoft To Do (nahradila populárny Wunderlist). Nezabúdajte ani na aplikácie na sledovanie pracovného času či aplikácie, ktoré vám pomôžu zvládnuť techniky na zvyšovanie produktivity, ako GTD, Zen To Done či Pomodoro.

Zhrnutie:

  • Upratané pracovné prostredie a lepší prehľad vo veciach šetria vašu energiu i drahocenný čas aj popri práci formou home office.
  • Nerobte si z pracovného stola múzeum kancelárskych potrieb, riaďte sa pravidlom: čo používam každodenne, mám mať na dosah ruky.
  • Príjemné pracovné prostredie si môžete vytvoriť aj pomocou hudby. Jednou z možností je ozvučenie domácnosti vďaka systému ozvučenia Legrand NUVO.
  • Nepodceňte vhodné zabezpečenie. Vďaka záložným zdrojom (tzv. UPS) budete môcť pracovať aj pri krátkodobom výpadku el. energie.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.