5 tipov, ako ušetriť na kúrení

Nedávno sme vám priniesli niekoľko rád, ako ušetriť elektrickú energiu. Podstatnú časť nákladov na chod domácnosti však tvorí vykurovanie. Prinášame vám preto aj zopár tipov, ako šetrením zabojovať takisto so stúpajúcimi cenami energií a palív určených na vykurovanie. Čítajte ďalej. 

1.Využite silu prírodných živlov

Na to, ako ušetriť na kúrení, by ste mali myslieť už pri plánovaní novostavby či rekonštrukcie. Nezamerajte sa iba na použité stavebné materiály a zateplenie, ale tiež na využitie sily matky prírody. Slnečné lúče totiž dokážu aj v zime vyhriať miestnosť o niekoľko °C. Spomeňte si na známu poučku, že zníženie teploty vykurovania o 1 °C vám môže ušetriť až 6 % nákladov. 

Postaviť dom so správnou orientáciou na svetové strany a vytiahnuť každé ráno žalúzie či rolety sa teda naozaj oplatí. Znížiť teplotu miestnosti v lete a ušetriť na chladení môžete premyslenou výsadbou stromov a tým, že žalúzie, naopak, včas zatiahnete. Tieto starosti však pokojne môžete prenechať smart systému, akým je napríklad Netatmo

2.Vyberte si správny vykurovací zdroj

Okolo vykurovacích zdrojov panuje veľa mýtov. Napríklad vykurovanie elektrinou síce patrí medzi najdrahšie, pre nízkoenergetické a pasívne domy je však výhodné vďaka nízkym nákladom na realizáciu. O kotloch na tuhé palivo sa zase hovorí, že sú neekologické a zastarané, tie najmodernejšie pritom dosahujú účinnosť vyše 90 % a ponúkajú plne automatickú prevádzku 

Tepelné čerpadlá boli ešte donedávna vnímané ako zbytočný luxus s príliš dlhou návratnosťou. Karty však môže nanovo rozdať rozšírenie fotovoltických systémov získavajúcich elektrinu zadarmo zo slnka a miernejšie zimy, počas ktorých zrejme nebude potrebné dokurovanie kotlom alebo prídavnými  výhrevnými špirálami v samotnom tepelnom čerpadle. 

Možností máte desiatky a správna voľba nezávisí len od toho, koľko ste ochotní investovať, ale aj od parametrov stavby či miestnych podmienok. 

3.Zapojte najmodernejšie technológie

Samozrejmosťou pre modernú vykurovaciu sústavu by mala byť ekvitermická regulácia. Tá neustále porovnáva teplotu v interiéri a exteriéri a prispôsobuje teplotu vykurovacej vody aktuálnym potrebám. Kotol tým pádom môže bežať na nižší výkon pri nižšej spotrebe energie.   

V nízkoenergetických a pasívnych domoch žne úspechy aj nútené vetranie s rekuperáciou vzduchu, ktoré zachytáva vzácne teplo a vracia ho späť do interiéru (v lete dokáže podobné zázraky s chladným vzduchom). Samozrejmosťou sa tiež stáva ohrev vody pomocou solárnych kolektorov, niektorí ľudia však neváhajú na prípravu teplej vody či vykurovanie využiť aj prebytky elektriny z fotovoltiky

4.Využívajte smart vykurovanie

Máme pre vás dobrú správu – ceny smart zariadení klesli natoľko, že si ich môže dovoliť každý. Druhou dobrou správou je, že smart vykurovanie môžete vytvoriť z takmer každého vykurovacieho systému. Umožní vám to smart termostat ovládajúci priamo kotol či zmiešavací ventil, smart termostatické hlavice na radiátoroch alebo elektromagnetický ventil v rozdeľovačoch podlahového vykurovania. V mnohých prípadoch ide o malé investície v rádoch desiatok až stoviek eur  

Vykurovanie vďaka nim budete môcť ovládať na diaľku cez aplikáciu v smartfóne. Len si to predstavte – zabudli ste pri odchode z domu znížiť teplotu a do večera by ste zbytočne plytvali energiou. Alebo sa vraciate z práce skôr, prípadne ste na ceste na chatu a chcete si urobiť pohodlie vo vyhriatej obývačke. Nie je nič jednoduchšie, ako teplotu prestaviť na displeji smartfónu, nech už ste kdekoľvek na svete. 

Niektoré termostaty pre smart kúrenie majú aj inteligentné funkcie. Dokážu odsledovať, kedy opúšťate domácnosť, kedy zaspávate a kedy sa zobúdzate. Teplotu potom nastavujú automaticky a využívajú pritom aj predpovede počasia pre vašu lokalitu. Na základe niekoľkých otázok dokážu automaticky vytvoriť vykurovacie plány šité na mieru pre vašu domácnosť. V spolupráci so snímačmi pohybu vedia automaticky znížiť teplotu v miestnosti, keď z nej odídete. Vďaka snímačom otvorenia okien a dverí zase pozastavia vykurovanie v čase vetrania. 

5.Starajte sa o váš vykurovací systém

Rovnako ako automobily či iné zložité stroje, aj vykurovacie systémy potrebujú pravidelnú údržbu, aby podávali čo najlepší výkon pri čo najnižšej spotrebe energie. Nemali by ste preto zabúdať na pravidelné servisné prehliadky kotla, kontrolu nastavenia termostatu či preplachovanie vykurovacej sústavy. Zanesený kotol totiž môže mať horší odvod spalín a menej efektívne spaľovanie, zanesený vykurovací okruh zase neodovzdá teplo do priestoru tak efektívne ako čistý 

Zapamätajte si: 

Pravidelné prehliadky a revízie sú dôležité aj z hľadiska bezpečnosti prevádzky kotla a vykurovacieho systému. Väčšina výrobcov preto pri ich vynechaní neuznáva záruku. 

Ako vidíte, ušetriť na vykurovaní môžete vhodnou kombináciou jednoduchých opatrení a často aj malých investícií do moderných technológií. Samozrejme, pri každej investícii je kľúčová doba návratnosti, tú si však musíte spočítať pre každý prípad individuálne. 

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.