6 tipov pre rekonštrukciu elektroinštalácie v byte

Je pochopiteľné, že pri dnešných stúpajúcich cenách materiálov a práce sa každý snaží pri rekonštrukcii bytu ušetriť čo najviac. Šetrenie na elektroinštalácii sa vám však neskôr môže vypomstiť. Prinášame vám preto užitočné rady, aby rekonštrukcia elektroinštalácie vo vašom byte prebehla síce rýchlo a lacno, no bez kompromisov z hľadiska bezpečnosti.

1.Všetko si starostlivo naplánujte

Ak nechcete byť prekvapení celkovou výškou nákladov na rekonštrukciu celého bytu, mali by ste si stanoviť rozpočet ešte pred jej zahájením. Čo sa týka elektroinštalácie, sadnite si s elektrikárom a ujasnite si, kde budete potrebovať zásuvky a svietidlá, akú intenzitu osvetlenia pre jednotlivé miestnosti zvolíte a kade budú viesť káblové trasy. Elektrikár vám potom vypracuje cenovú ponuku alebo pomôže s rozpočtom.

2.Nesekajte, kde nemusíte

Najviac času (a teda aj peňazí) pri rekonštrukcii elektroinštalácie zaberie vyrezávanie a vysekávanie drážok pre káble. Obzvlášť v panelákoch je extrémne zdĺhavé, keďže betónové steny sú veľmi tvrdé, často z nich vypadávajú väčšie kusy materiálu a hrozí, že sa prebúrate na druhú stranu. Potrebu sekania by ste teda mali zredukovať na minimum.

Veľa majiteľov bytov na to ide tak, že pod stropom vytvoria pár centimetrov vysoký sadrokartónový podhľad, kde vznikne miesto pre kabeláž a tiež zapustené svietidlá (najčastejšie bodové). Aj vyhotovenie podhľadu je však pomerne zdĺhavé a finančne náročné. Alternatívou je použiť duté podlahové lišty a káble umiestniť do nich.

V panelákoch máte tiež možnosť využiť medzery v rohoch na spojoch dvoch panelov. V týchto miestach často narazíte na väčšiu vrstvu omietky, ktorú vysekáte omnoho jednoduchšie ako betónový panel. Do takto vytvorených plytkých drážok sa hodia ploché káble CYKYLo, ktoré zaberú omnoho menej priestoru ako klasické guľaté CYKY. Nemajú však samozhášavú izoláciu, z hľadiska rizika vzniku požiaru sú teda káble CYKY o niečo bezpečnejšie. V niektorých panelákoch nájdete tiež zaliate chráničky pre káblové trasy v stenách, podlahe a strope. Nie vždy je k nim však dobrý prístup.

3.Použite dvojzásuvky

Aktuálne normy (STN) hovoria o tom, že na jednom elektroinštalačnom okruhu (jednom ističi) môže byť pripojených max. 10 zásuviek, resp. dvojzásuviek. Mnoho firiem, ako napríklad Legrand, ponúka okrem jednoduchých rámikov aj viacnásobné, dokonca až pre 5 prístrojov. Sekať otvory pre 5-násobnú krabicu je však zdĺhavé a kvôli oceľovým armatúram v betóne často nemožné. Navyše, v bytoch často toľko zásuviek na jednom mieste ani nebudete potrebovať. Ideálnym riešením je preto v tomto prípade dvojzásuvka, ktorá sa zmestí do klasickej jednoduchej inštalačnej krabice.

Tip pre vás:
Niektoré dvojzásuvky majú vrchnú zásuvku pootočenú tak, aby ste do nej mohli zapojiť naraz dva spotrebiče s 90° zástrčkou (vidlicou).

4.Rekonštruujte na etapy

Snaha ušetriť vás môže zvádzať k tomu, aby ste časť elektroinštalácie nechali v pôvodnom stave. Najčastejšie je to pri svetelných obvodoch, ku ktorým je ťažší prístup. Staré káblové rozvody sú však nebezpečné, o čom sme už viackrát písali.

Ak nemáte peňazí nazvyš, krajné riešenie je, že ponecháte v pôvodnom stave iba takú časť elektroinštalácie, kde nebudete musieť znova sekať. K miestnostiam, do ktorých nateraz nebudete zasahovať, dotiahnite nové prívody, aby ste ich mohli dokončiť v ďalšej etape rekonštrukcie. Prívody nechajte zatiaľ nezapojené na oboch stranách, prípadne nezapojený koniec dobre zaizolujte, aby ste sa vyhli skratu.

5.Opýtajte sa známych, ktorí už prerábali

Učiť sa na vlastných chybách je drahé, no učiť sa na tých cudzích je na nezaplatenie. Prehoďte teda pár slov s vašimi známymi, ktorí už byt rekonštruovali alebo sa na to chystajú. Možno sa dozviete, ako na to išli, prípadne kde urobili chybu, a dostanete aj referencie na remeselníkov z vášho okolia. Nezabudnite sa spýtať aj na to, či im nezostal nejaký prebytočný materiál. Desať metrov kábla alebo nejaký ten vypínač či zásuvku už zrejme nevyužijú, no vám sa môže hodiť. Určite ide o lepšiu cestu, ako nakupovať elektromateriál pochybnej kvality od neznámych ľudí cez inzerciu.

Tip pre vás:
Čiastočne vám môžu inšpiráciu a rady poskytnúť aj cudzí ľudia v rôznych skupinách na sociálnych sieťach, kde si medzi sebou vymieňajú informácie. Nezabudnite však na to, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Preto sa stále spoliehajte aj na svoj sedliacky rozum, nielen na dobre mienené rady iných. A, samozrejme, všetko berte s rezervou. Čo bolo super pre iných, nemusí byť najlepším riešením pre vás.

6.Neznižujte bezpečnostný štandard, aby ste ušetrili

Všetky nové i zrekonštruované elektroinštalácie by mali vyhovovať súčasným normám (STN) a mali by ste na nich nechať vykonať východiskovú revíziu. Iba tak budete mať istotu, že elektroinštalácia je 100 % bezpečná. Stále sa, žiaľ, nájde mnoho majiteľov bytov, ktorí to berú na ľahkú váhu.

Pri prípadnom požiari či úraze el. prúdom sa však môže stať, že budete ako majiteľ čeliť ekonomickým a právnym dôsledkom, ako napríklad nepreplatenie plnenia zo strany poisťovne, vymáhanie škôd od susedov či nájomníkov alebo dokonca trestné stíhanie pre ohrozenie či ublíženie na zdraví. Celkové škody teda môžu byť niekoľkonásobne vyššie ako suma za poctivú rekonštrukciu elektroinštalácie.

Milí čitatelia, máte ešte nejaké praktické rady, ktoré ste objavili napríklad aj vďaka vlastným prešľapom? Podeľte sa o ne s nami a možno aj vďaka vám niekomu spríjemníme obdobie, kedy sa vrhne do rekonštrukcie.

4 KOMENTÁRE

 1. Dobrý deň prajem, ako postupovať v prípade, keď majster odmieta vystaviť východiskovú revíziu? Prerábali sme kuchyňu a kúpeľňu, majster vymenil aj ističovú skriňu, ale nepredlozil žiadnu dokumentáciu.
  Ďakujem vopred za radu.

  • Dobrý deň, Eva,

   Ďakujeme za otázku.
   Pri každej práci na elektrickom zariadení (rekonštrukcia , doplnenie, nová inštalácie) nakoľko sa jedná o vyhradené technické zariadenie elektrické je podľa vyhlášky 508 /2009 a zákona 124 /2006 – potrebné po ukončení prác vydať odbornú prehliadku a odbornú skúšku – t.j. revíziu. Ak to majster odmieta, tak buď nemá osvedčenie na vykonávanie činnosti alebo nemá žiadneho revízneho technika, ktorý by mu robil revízie po jeho vykonanej práci. V každom prípade sa môžete obrátiť na príslušný inšpektorát práce a overiť si či daný majster je držiteľom osvedčenia a oprávnenia na vykonávanie činností, a ak sa chce vyhnúť problémom a oboznámite ho s touto skutočnosťou. Potom bude určite v jeho záujme revíziu uskutočniť a vydať Vám ju. Ak máte zmluvu alebo faktúru, tak to Vám tiež pomôže pri dokazovaní. Môžete skúsiť požiadať o pomoc aj súdnou cestou.

   V každom prípade vám veľmi silno držíme palce, aby sa problém vyriešil vo váš prospech.
   Želáme všetko dobré,

   s pozdravom redakcia magazínu Electrend

 2. dobrý večer,chcem sa spýtat či by kable nešli vymenit prevliekanim cez jestvujuce trubice,pevne pripevnit a pretahovat

  • Dobrý deň, pán Matula,

   Ďakujeme za vašu otázku.
   Ak máte inštaláciu v chráničkách resp. v trubkách, tak väčšinou sa dá prevliekaním natiahnuť nové vedenie – kabeláž do chráničiek – trubiek. Využíva sa pri tom aj mazanie pomocou mazadla resp krému.

   Držíme vám palce,
   s pozdravom redakcia magazínu Electrend

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.