Dizajnové podsvietenie v domácnosti

Hlavný účel vnútorných svietidiel je jasný – osvetlenie priestoru za tmy či šera. Čím ďalej, tým viac sa však okrem funkčnosti dostáva do popredia i dizajnová stránka svietidiel. Niet sa čomu čudovať – príjemné tlmené podsvietenie v určitej citlivo zvolenej farbe dokáže v kombinácii s hlavným svietidlom rýchlo zvýšiť dizajnový kredit izby, a to nielen na fotke na instagrame.

Štýlový i za denného svetla

Ako už samotný názov naznačuje, ide o osvetlenie, ktoré sa primárne inštaluje za cieľom skrášlenia interiéru, no netreba zabúdať ani na jeho praktickú stránku, keďže doplnkového svetla nikdy nie je dosť, a to najmä v zamračených sychravých dňoch. Je inštalovateľné takmer kdekoľvek a v akejkoľvek polohe – je len na vašej fantázii, či ho chcete mať na strope, na stene alebo v rohoch stien.

Pri novostavbe je z hľadiska elektroinštalácie a rovnako aj z pohľadu estetiky vhodné inštalovať kabeláž podobne ako rozvody pre vypínače a zásuvky. V tomto prípade je ale nutné vedieť rozloženie svietidiel pre toto osvetlenie dopredu. Na trhu sú dostupné rôzne varianty týchto druhov svietidiel od jednoduchých žiaroviek cez zaujímavé LED pásy po extravagantné svietidlá rôznych tvarov a motívov.

Vedeli ste, že…?

Niektoré svietidlá sú doplnené smart technológiami, čo v praxi znamená, že ich dokážeme ovládať napríklad z mobilov. Vďaka nim si vieme dokonca nastaviť čas, kedy sa má dané podsvietenie zapnúť i vypnúť, zvoliť intenzitu či farbu svetla.

Čo izba, to pompéznejšie podsvietenie?

Dizajnové podsvietenie patrí z praktického hľadiska predovšetkým do priestorov, kde nie je dostatok denného svetla ani svetla z primárneho svietidla. Skvele sa teda hodia napríklad ako prídavné osvetlenie schodiska alebo pracovného priestoru v kuchyni – ktoré ocení každá gazdiná.

Výborne zapasuje i do obývačiek – len si to predstavte: sedíte s vyloženými nohami vo vašom obľúbenom kresle, v rukách držíte napínavý román a popíjajúc horúci čaj relaxujete v spoločnosti útulného prídavného podsvietenia. Rovnako príjemnú atmosféru je možné si vytvoriť aj v ostatných miestnostiach domu – nechajte pracovať vaše potreby a predstavy o teplom domove.

Zapamätajte si:

  • Dizajnové podsvietenie sa primárne inštaluje za cieľom skrášlenia interiéru.
  • Je montovateľné takmer kdekoľvek a v akejkoľvek polohe.
  • Pri novostavbe je nutné poznať rozloženie podsvietenia dopredu.
  • Hodí sa do každej miestnosti.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.