Núdzové a orientačné osvetlenie pre domácnosť

Núdzové a orientačné osvetlenie už dávno neslúži len v priemyselnej sfére – našlo si uplatnenie i v domácnostiach a pomáha tak v rôznych neočakávaných situáciách, kedy je vhodné mať osvetlený priestor. Veď vždy je lepšie, keď viete, kam kráčate.

Na čo slúži núdzové a orientačné osvetlenie?

Ako už samotný názov naznačuje, ide o druh osvetlenia, ktoré nám napomáha pri výpadku elektrickej energie tým, že v momente prerušenia prúdu rozsvieti únikové cesty a priestory, ktoré sú dôležité z hľadiska lepšej orientácie. Núdzovým a orientačným svetlom môže byť osvetlená napríklad úniková trasa, schodisko, spálňa, obývacia izba alebo trasa k rozvádzaču, kde sa nachádza istič. V podstate sa dá povedať, že je výhodné mať aspoň jedno osvetlenie tohto druhu v každej jednej miestnosti.

Vedeli ste, že…?

Núdzové orientačné svietidlá Legrand, a rovnako aj bodové LED svietidlá do elektrických zásuviek, sa dajú použiť aj ako prenosné svietidlá. Jednoducho sa vytiahne odnímateľný modul (v prípade orientačných bodových LED svietidiel sa jednoducho vytiahnu z elektrickej zásuvky) a od momentu výpadku prúdu máte po ruke skvelú pomoc pri ceste k rozvádzaču. Bez napájania vydržia svietiť až 90 minút, takže sa skvele hodia aj vtedy, keď potrebujete mať po ruke prenosné svietidlo, napr. pri zapájaní káblov do televízora.

Typy a základná inštalácia núdzových a orientačných osvetlení

V  domácnostiach, v prípade núdzového a orientačného osvetlenia, ide skôr o osvetlenie priestorov a možných prekážok, ktoré sa nachádzajú na relatívne malej ploche.

Zdroj: Legrand.

Podľa formy inštalácie rozlišujeme niekoľko základných druhov tohto osvetlenia. Napríklad núdzové a orientačné osvetlenia, ktoré sa inštalujú do inštalačných krabíc podobne ako vypínače. V takomto prípade je nutná inštalácia kvalifikovaným odborníkom. Alebo verzia pre obyčajného domáceho kutila – bodové LED svietidlá, ktoré môžete jednoducho zasunúť do elektrickej zásuvky. Obe verzie sa automaticky rozsvietia v momente výpadku elektrického prúdu. Skrátka, Budiš svetlo.

V prípade orientačného osvetlenia v bytoch a v rodinných domoch, je dobré ich inštalovať na miesta, kde je väčšia pravdepodobnosť pohybu ľudí za tmy a kde je taktiež potreba prídavného osvetlenia, ako napríklad v spálňach, chodbách a na schodiskách.

Prečo investovať do tohto typu osvetlenia?

Pre niektorých sú možno orientačné a núdzové svietidlá v príbytkoch skôr zbytočnosťou, veď si zatiaľ posvietim zápalkou, no v prípade nepredvídateľného výpadku elektrického prúdu, alebo v prípade zvýšenia komfortu a pri potrebe prídavného svetla v špecifických priestoroch, sú nenahraditeľnou pomôckou. A z dlhodobého hľadiska sa do nich určite oplatí investovať.

Zapamätajte si:

  • núdzové a orientačné osvetlenie pomáha pri neočakávanom výpadku elektrického prúdu v domácnosti,
  • inštaluje sa napríklad v spálňach, obývacích izbách a na schodiskách,
  • niektoré sa dajú použiť aj ako baterky do ruky.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.