Elektrická prípojka – najčastejšie problémy a ako si s nimi poradiť

Medzi najdôležitejšie inžinierske siete sa zaraďuje aj elektrická prípojka. Jej realizáciu je nutné uskutočniť ešte pred samotnou výstavbou. Téma elektrickej prípojky so sebou prináša mnohé otázky. V tomto článku vám odpovieme na tie najčastejšie.

Čo je elektrická prípojka?

Ide o bod, kde sa odberateľovo zariadenie pripája na distribučný rozvod elektrickej energie poskytovateľa. Kábel vedúci od prípojného bodu smerom k miestu odberu sa považuje za začiatok prípojky.

Prípojková skrinka a elektromer

Prípojková skrinka disponuje káblom pripojeným na distribučný rozvod. Trasa týchto káblov končí v rozvádzači s elektromerom. Ten je potrebné umiestniť na verejne dostupnom mieste. Vyžaduje sa pravidelný prístup kvôli odčítaniu meradla a výmene elektromera po určitej dobe, spravidla raz za 10 rokov.

Elektromerový rozvádzač je v princípe odberným miestom. Jeho umiestnenie je optimálne na hranici pozemku s verejným priestranstvom.

Vedenie káblov

 • Na vedenie káblov elektrickej prípojky boli v minulosti pri rodinných domoch možné dva varianty. Prvým bolo vedenie káblov vzduchom. V tomto prípade je elektrická prípojka realizovaná pomocou vonkajšieho vedenia, ktoré je vedené priamo zo stĺpa verejného rozvodu elektriny. Takúto elektrickú prípojku voláme elektrická prípojka zhotovená vonkajším – vzdušným vedením.
 • Druhým variantom je elektrická prípojka zhotovená káblovým vedením. V tomto prípade je napojenie riešené pomocou verejného rozvodu elektrickej energie nachádzajúceho sa v zemi. Vedenie káblov v zemi je v súčasnosti najčastejším spôsobom.

Realizácia prípojky

Zriadenie prípojok k inžinierskym sieťam je nutné vykonať ešte pred samotným začiatkom výstavby. Realizácia elektrickej prípojky môže byť komplikovanejšia, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Najprv je nutné vyhotoviť projekt zahŕňajúci celú elektroinštaláciu v objekte. Nesmie v ňom chýbať ani odberné miesto – elektromerový rozvádzač. Vyhotovenie projektu musíte nechať na odborného projektanta, ktorý vezme do úvahy energetickú náročnosť a dostatočné istenie.

Nutná bude tiež komunikácia s distribučnou spoločnosťou. Tej budete musieť predložiť žiadosť o pripojenie. Potom príde na rad Zmluva o pripojení. V nej sa budú nachádzať technické podmienky pripojenia, na základe ktorých musí byť vyhotovený projekt. Ten ide na odsúhlasenie do distribučnej spoločnosti a po schválení a vybavení ohlásenia drobnej stavby sa môže zrealizovať prípojka. Po odovzdaní a schválení revíznej správy a plánu skutočného vyhotovenia následne môžete uzatvoriť zmluvu o dodávke elektriny a rozvádzač môže byť zapojený.

Cena elektrickej prípojky

Určite vás zaujíma aj to, koľko môže realizácia elektrickej prípojky stáť. Rádovo sa cena bude pohybovať v stovkách eur. Výsledná suma však bude závisieť predovšetkým od dĺžky kábla a ceny výkopových prác.

Rekonštrukcia a elektrická prípojka

Ak ste sa rozhodli rekonštruovať starší dom, má to výhodu – nebudete musieť zriaďovať novú elektrickú prípojku. Určite poteší aj fakt, že nebude nutné podávať žiadosť o pripojenie ani o zmluvu o pripojení s distribučnou spoločnosťou. Treba však poznamenať, že v mnohých prípadoch rekonštrukcie starších stavieb sa musí riešiť prekládka, pretože pôvodná prípojka je vedená vzduchom.

Ako je to s revíziami?

V kontexte elektrických prípojok určite netreba zabúdať ani na revízie. Odborná prehliadka je neoddeliteľnou súčasťou každej kolaudácie stavby.

Pravidelné revízie sú pri elektroinštaláciách veľmi dôležité. Konkrétne lehoty revízií sa líšia v závislosti od protokolu o určení vonkajších vplyvov.

Milí čitatelia, máte nejaké špecifické otázky alebo postrehy ohľadom problematiky elektrickej prípojky? Napíšte nám a pomôžeme vám ich zodpovedať.

8 KOMENTÁRE

 1. Dobrý deň, chcel by som sa poradiť aký kábel použiť na prívod od elektromerovej skrinky k domu vo vzdialenosti 100 metrov. Momentálne je v rozvádzači 25A istič, v dome je plán 3 fázy a 2 tarif. Zo stĺpa mi viac ako 25A istič nepovolili. Bude to bežná 5 členná domácnosť s garážou a dielnickou, kúrenie tepelné čerpadlo, do budúcna neviem aké budú potreby (elektronabijacka?).
  Ďakujem.

  • Dobrý deň, František,

   ďakujeme za zaujímavú otázku.
   Predpokladáme, že elektromer bude musieť byť pri stĺpe.
   Preto, ak sa budeme baviť o hliníkovom kábli odporúčame vám AYKY-J 4x35mm2.
   Ak by sme hovorili o medenom kábli, tak potom by padlo odporúčanie pre CYKY –J 4x25mm2. Plus samozrejme ideálne aj kábel od elektromera na HDO impulz a pri tejto dĺžke odporúčame 3×2,5mm2.

   Držíme palce!
   S pozdravom redakcia magazínu Electrend

 2. Ja by som mal otázku.el.stlp mám na druhej strane cez cestu kde sú aj hlavne poistky .minulý rok bol silný vietor a kábel čo ide zo stĺpa po strešiak sa pri strešiaku zlomil tým že sa stále kýval. Teda zlomilo iba nulák.na ZSE nám však povedali že to nieje ich vinou a museli sme to zaplatiť.otazka teda znie ..prívodný kábel pod stĺpa po hodiny je náš ?. Vdaka

  • Dobrý deň, Jozef,

   ďakujeme za otázku.
   Ak je elektromer na budove alebo v budove, tak platí, že po prvý prípojný bod je to majetkom elektrární. Zvod z nastrešáka dole je už vašim majetkom. Ak sa odlomil kábel z nastrešáka do elektromera, tak to je vaše, ale ak kábel medzi stĺpom a nastrešákom, tak to je ich majetok a musia to oni na vlastné náklady spraviť.

   Držíme vám palce.
   S pozdravom redakcia magazínu Electrend

 3. Dobrý deň.
  Chcel by som sa opýtať že či potrebujem nejaké špeciálne povolenie, kebyže kábel čo nám ide do strešníka by som zaviedol do steny štítu…poistková skrinka je na stĺpe a hodiny na stene domu…je to starší dom…pôvodne som chcel urobiť rekonštrukciu prípojky zemou, nakoľko je stĺp na druhej strane cesty čo by nebol problém, ale popred dom sú inžinierke siete(kanalizácia, voda, plyn) a to by už bol problém…asi…
  Ďakujem

  • Dobrý deň, pán Lacko,

   Ak správne chápem chcete premiestiť nástrešník? Tak na to len ťažko vybavíte povolenie. Odporúčal by som vybaviť prekládku do zeme – je to síce komplikovanejšie, ale všetko sa dá vybaviť, aj keď je tam súbeh iných inžinierskych sietí.

   Držíme vám palce!
   S pozdravom redakcia magazínu Electrend

 4. Dobrý deň chcem sa spýtať ako postupovať pri rekonštrukcii strechy v tom zmysle že celá strecha bude nová a aj krovy. A otázka znie keď mám nastresak upevnený na pôvodnom krove čo treba robiť v tomto prípade a ako postupovať?
  Respektíve strechu dám dolu komplet a nová sa bude realizovať neskôr po nadstavbe podkrovia ako to dočasne upevniť ten nastresak? Je vôbec možné niečo takéto? A dá sa tam pracovať aj pri zapnutom vedení na streche nieje to nebezpečné? Ďakujem

  • Dobrý deň, Rastislav,

   V tomto prípade určite treba riešiť preloženie prípojky do zeme, ak je to technicky možné. Postup by mal byť nasledovný: žiadosť podáte na distribučku, následne Vám príde návrh zmeny zmluvy a nové technické podmienky pripojenia. Vypracujete projekt a ten pošlete na schválenie. Po schválení a vybavení stavebného povolenia môžete prípojku realizovať. Následne odovzdáte revízne správy a testy od rozvádzača a plán skutočného vyhotovenia realizácie a po potvrdení splnenia tech. podmienok to prídu pracovníci prepojiť a až potom môžete riešiť strechu.

   Držíme vám silno palce,
   s pozdravom redakcia magazínu Electrend

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.