Multifunkčné zásuvky ochránia vašu rodinu a nabijú vám smartfón 

Domáce zásuvky už dávno neslúžia len na napájanie 230 V spotrebičov. Vďaka inovatívnym funkciám dokážu vás i vašu rodinu ochrániť pred úrazmi el. prúdom, vaše spotrebiče pred poškodením vplyvom prepätia a dokonca nabiť váš smartfón, tablet či iné mobilné zariadenie.

Chráňte vás i vašu rodinu

Kvalitná elektroinštalácia by mala byť najmä bezpečná, preto niektoré zásuvky ponúkajú viacero stupňov ochrany.

Samozrejmosťou by mali byť bezpečnostné clonky, ktoré zabránia dieťaťu zasunúť kovový predmet do zdierok zásuvky, no zároveň vám umožnia do zásuvky zasunúť vidlicu elektrospotrebiča pri vyvinutí väčšej sily.

Bezpečnosť vylepšujú zásuvky s integrovaným vypínačom, ktorými môžete vybaviť napr. detskú izbu a zapínať ich len v prípade potreby (napr. pri vysávaní). Takáto zásuvka by mala disponovať aj malou svetelnou kontrolkou, aby ste videli, kedy je v stave pod napätím.

Nech vaše spotrebiče nič neprekvapí

V rozvodnej sieti môžu vznikať prepäťové špičky na úrovni až niekoľkých tisícok voltov. Zodpovedné za to môžu byť nielen zásahy blesku, ale tiež poruchy elektroinštalácie, prípadne vypínanie niektorých druhov veľmi výkonných spotrebičov.

Takéto prepäťové špičky môžu jednoducho zničiť jemnú elektroniku, ako napr. počítače, televízory, audio-video zariadenia a pod. Ochrániť ich môžete tzv. prepäťovou ochranou, nazývanou tiež zvodič prepätia.

Zvodiče prepätia môžu byť integrované priamo do niektorých zásuviek. Ide väčšinou o zvodiče kategórie 3 (resp. D). Tieto zariadenia vám do istej miery pomôžu spotrebiče pred prepätím ochrániť, no na vyriešenie komplexnej ochrany objektu pred prepätím by ste mali mať nainštalované aj ďalšie zvodiče v rozvodnej skrinke. Ceny zásuviek s prepäťovou ochranou sa pohybujú na úrovni cca 50 eur.

Zdroj: Legrand

Vedeli ste, že…?

Zásuvka nie je zástrčka. Slovom zásuvka sa v spisovnej slovenčine označuje el. zásuvka v stene, na stene, prípadne na predlžovacom prívode („predlžovačke“). Slovo zástrčka zasa pomenúva vidlicu na konci kábla, ktorý napája el. spotrebič.

Nabíjajte bez nabíjačiek

Určite aj vy máte doma množstvo zariadení s akumulátormi, ktoré potrebujú nabíjanie cez USB port. Môže ísť o smartfóny, tablety, inteligentné hodinky či rôzne elektronické gadgety.

Vedeli ste, že…?

Ak chcete mať nabíjané zariadenie po ruke, Legrand vám ponúka aj multifunkčné predlžovačky. Obsahujú vypínač, prepäťovú ochranu, integrovanú USB nabíjačku a niektoré z nich dokonca integrovanú bezdrôtovú nabíjačku.

Praktickým pomocníkom na ich nabíjanie sú el. zásuvky s integrovanou USB nabíjačkou s USB, resp. micro USB konektorom. Niektoré z nich sú navyše vybavené drážkou, na ktorú môžete položiť nabíjané zariadenie bez toho, aby vám spadlo. Tie najlepšie sú dokonca osadené špeciálnym stojanom s micro USB konektorom, na ktorý priamo nasuniete smartfón či iné zariadenie.

Ideálnym miestom pre tieto zásuvky je okolie nočného stolíka pri posteli. Na nabíjanie mobilných zariadení teda už nebudete musieť hľadať nabíjačky odložené v zásuvkách či skrinkách. Cena zásuviek s USB nabíjačkou začína na 40 eurách, USB káble ale spravidla nie sú súčasťou ich balenia.

Zapamätajte si:

  • na zvýšenie bezpečnosti v detských izbách sa hodia zásuvky s integrovaným vypínačom,
  • pred zničením vplyvom blesku či prepätia vaše spotrebiče ochránite zásuvkou s integrovanou prepäťovou ochranou,
  • zásuvky so zabudovanou USB nabíjačkou vám pomôžu nabíjať smartfóny a tablety bez klasickej nabíjačky.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články