Dátové a mediálne rozvody v stene alebo „kábel je kábel“? 

Užívame si modernú smart wifi dobu so všetkými možnými užívateľskými pôžitkami. Bezdrôtové pripojenie nájdeme skoro kdekoľvek. Záblesky virtuálnej reality sa začínajú meniť na realitu. Každý „ajťák“, ale aj elektrotechnik však zatiaľ používa mantru: kábel je kábel… Nebudeme polemizovať o výhodách, nevýhodách, plusoch a mínusoch v spore fanúšikov káblov s priaznivcami bezkáblových riešení. Napríklad, v dátových centrách je všetko prepojené metalickými a optickými káblami. Pri rekonštrukcii či stavbe nášho obydlia, by sme mali myslieť aj na dátové, audio i video rozvody. Klasický bytovkový koaxiál, ale ani „bezkáblové“ riešenie s jedným wifi routerom nám už nestačia.

LAN, VLAN, HDMI, FTB, RJ, FO, STA, A/V, DIN, F-F, OHM, USB, FTP, UTP, MTP, FTTX, DVBT…

Nemusíte poznať všetky skratky. Ani odbornú terminológiu, ktorá sa za nimi skrýva. Na to sú školení profesionáli, ktorí to všetko ovládajú. Postačí len porozmýšľať, čo, kde a ako v byte či dome chcete. Prípadne v budúcnosti budete chcieť používať. Ide o kompletne všetko, čo sa týka multimediálnej, dátovej, počítačovej techniky, obrazu a zvuku. Jednoznačne poslúži klasická topografická metóda. Je rovnaká ako pri plánovaní elektrickej kabeláže.

Keď si to rozkreslíte, rozpíšete a premyslíte, konzultujte s elektrotechnikom. Pretože čo koncové dátové či multimediálne zariadenie, to spravidla iný kábel s iným konektorom a inou zásuvkou. Uvažujte aj nad tým, že väčšinu koncových zariadení budete používať v relaxačných miestnostiach — obývačke, detskej izbe a aj spálni? Nezabudnite na to, že existujú dvojzásuvky s rôznymi variantami kombinácií konektorov. Ak vám v kúpeľni, na WC či pri bazéne nedosiahne wifi, rátajte s dátovou zásuvkou so špeciálnym krytím IP proti vode.

datove-medialne-rozvody-na-stene
Zdroj: Legrand.sk

Vedeli ste, že…?

Vysoké percento výjazdov technikov poskytovateľov internetu alebo televízie majú na svedomí domáci miláčikovia? Väčšinou ide o prehryznutie kabeláže. Preto ju treba ťahať skrytú. V stene, strope, podlahe, alebo prekryť lištami.

Štandardné riešenia

Dátové a mediálne káble by sa mali inštalovať ideálne v čase ťahania elektrických rozvodov. Ak totiž prekryjete mapy elektrickej a dátovo-mediálnej kabeláže, isté trasy a aj vyústenia sa môžu zhodovať. Kabeláž môže byť teda ťahaná:

  • spoločnými rozvodmi s elektrickou inštaláciou s nutnosťou dodržania bezpečných vzdialeností
  • samostatnými v: -stenách, stropoch, podlahách.

Vyhnite sa situácii, že po poslednom nátere pri rekonštrukcii alebo stavbe nastúpi technik poskytovateľa internetového pripojenia. Ten potiahne svoju kabeláž „esteticky“ popod umelé lišty, ktoré vám zlikvidujú vizuál interiéru. Po ňom nastúpi majster poskytovateľa televízie a svoju kabeláž potiahne zase inou trasou, popod svoje lišty.

Snažte sa vyhnúť aj samoinštalácii po tom, keď je už vymaľované. Neťahajte káble „navoľno“. Bude ich vidno, budú zavadzať pod nohami a pokazia estetický dojem. Ak navyše máte hravého domáceho miláčika, technici budú chodiť k vám domov vymieňať kabeláž pravidelne.

Nie je kábel ako kábel

V dnešnej dobe na bežnom smartfóne fungujeme na internete cez wifi bez kábla rýchlosťou 100 Mbit/s a viac. Siete operátorov 4G, 5G sú už aj na Slovensku realitou. Pohodlné rýchle pripojenie, ale aj okamžité reakčné časy koncových zariadení chceme mať aj doma. Bez obáv, dátová kabeláž aj konektory zvládajú bežne rýchlosti 10 Gb/s, optická kabeláž rádovo viac. Vždy, je to samozrejme o tom, čo a akým spôsobom, budete chcieť využívať ako koncové zariadenie.

schema-rozvody-internetu-popisy
Foto: Rozvod internetu domácej siete. Zdroj: Legrand.sk

Vážne technické obmedzenia teda prakticky neexistujú. Predajcovia kabeláže a príslušenstva sa snažia držať krok s vývojom multimediálnych technológií. Ak kabeláž doslova nezabetónujete do steny, ale budete ju mať v chráničkách, dá sa vymeniť. A životnosť? Bežne okolo 20 rokov, pri top riešeniach aj 25.

Vedeli ste, že…?

Žijeme v dobe, kedy sa pripája do internetu už viac než 50% užívateľov cez mobily a nie prostredníctvom PC a tabletov?

Aký typ kabeláže zvoliť ?

Dnes už naše multimediálne zariadenia využívajú komunikačné siete pre vzájomné zdieľanie informácií. Onedlho aj naša chladnička bude fungovať v domácej sieti a poradí, čo treba dokúpiť. Je to vlastne spoločná komunikačná platforma, postavená síce na tradičnej, štruktúrovanej kabeláži, ale s centrálnym rozvádzačom. To je doslova srdce celého systému, kam sú pripojené všetky káble rôznych druhov a typov multimediálnych zdrojov a koncových zariadení na:

  • satelit,
  • anténu,
  • nternet,
  • televíziu
  • exteriérovú kameru.

Z dátového rozvádzača vedie štruktúrovaná kabeláž do modulárnych koncových miest a zásuviek. A všetky signály sú tak privedené tam, kam chcete. Na zásuvky a koncové miesta sú prakticky pripojiteľné akékoľvek koncové zariadenia s akýmikoľvek koncovkami alebo konektormi.

Zapamätajte si:

  • ak plánujete rekonštrukciu, plánujte topografickou metódou aj dátovú, zvukovú a obrazovú kabeláž
  • inštaláciu plánujte najlepšie na čas inštalácie elektrickej kabeláže
  • svojpomocná inštalácia dátových a mediálnych rozvodov nie je dobré riešenie

4 KOMENTÁRE

    • Dobrý deň, pán Šimeg,

      ďakujeme za komentár a žiadosť. Žiaľ vám projekt nevieme ponúknuť, keďže my fungujeme ako magazín.
      Obráťte sa prosím na odborníkov v danom segmente.

      držíme vám palce,
      s pozdravom redakcia magazínu Electrend

  1. Zdravím, mám otázku. Chcel by som potiahnuť dátový kábel mimo domu do chatky, tak isto aj elektrický kábel. Môžem ich dať do tej istej chráničky pod zem alebo sa to neodporúča? Ďakujem za odpoveď.

    • Dobrý deň, Dominik,

      Ďakujeme za otázku.
      V súbehu sa to neodporúča natiahnuť, ale bežne to tak robia. My s tým osobne nemáme problém, ak to nie sú veľké dĺžky, kde by mohli vzniknúť komplikácie.
      Určite odporúčame ale použiťctienený kábel.

      S pozdravom redakcia magazínu Electrend

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.