Cloudové riešenia a IoT

V súčasnej dobe sa stretávame s pojmom cloud stále častejšie. Či už ide o väčšie alebo menšie firmy, jednotlivcov, alebo bežných laikov, v cloudových úložiskách nachádza riešenie stále širšia verejnosť. Aké je však profesionálne využitie cloudu?

Cloudové úložiská majú veľké množstvo výhod, ktoré objavuje čoraz viac firiem. V princípe fungujú rovnako ako fyzické servery, avšak pri prenájme cloudu odpadajú všetky starosti týkajúce sa fyzickej údržby serverov, od samotnej výstavby serverovne až po spravovanie cloudu.

To znamená, že firma, ktorá sa rozhodne využívať cloudové servery, je tiež oslobodená od výdavkov za všetky úkony potrebné pre správu fyzických serverov a od času, ktorý túto firmu stojí údržba. Tiež nemusí riešiť zbavovanie sa serverov v prípade, že ukončí svoje pôsobenie. Jednoducho si zaplatí službu u providera cloudových serverov a využíva ich, akoby boli jej vlastné. Ak sa rozhodne, že potrebuje zväčšiť kapacitu, je tiež jednoduchšie kontaktovať poskytovateľa a vyriešiť túto otázku v priebehu 5 minút, než kupovať a inštalovať ďalšie počítače a komponenty.

Môžeme povedať, že možnosť dát na cloude je pre podnik aj bezpečnejšia. Profesionálne dátové centrá majú ďalekosiahle zabezpečenia a v prípade potreby je tu možnosť využívať 2 rôzne cloudy, aby mala firma istotu, že jej dáta zostanú neporušené a v bezpečí. Dokonca aj spoločnosť Legrand pracuje s cloudovým systémom Azure od Microsoftu.

Vedeli ste, že…?
Odhaduje sa, že do roku 2030 by malo mať 50 % väčších podnikov viac ako 50 % svojich dát na cloudoch. To znamená nielen úsporu financií, ale taktiež šetrenie životného prostredia, keďže všetky veľké dátové centrá musia spĺňať environmentálne normy.

Internet vecí (angl. Internet of Things, skratka IoT) je v informatike označenie pre prepojenie zariadení, objektov, prípadne ľudí s internetom. Pri tomto type zariadení sa často využíva pripojenie Wi-Fi alebo Bluetooth. Prepojené zariadenie by malo byť najmä bezdrôtové a malo by priniesť nové možnosti vzájomnej interakcie nielen medzi jednotlivými systémami, ale tiež priniesť nové možnosti ich ovládania, sledovania a zabezpečenie pokročilých služieb.

V podstate ide o využitie senzorov na rôznych zariadeniach prepojených bezdrôtovou sieťou na zber dát, ktoré sa následne dajú využiť podľa potreby. Na zhromažďovanie dát ponúkajú sprostredkovateľské firmy vývoj aplikácií na mieru zákazníka. Keďže využiť sa dajú aj existujúce senzory, klient tak môže ušetriť peniaze a nemusí kupovať nové.

Ak počítame s tým, že firma nemusí investovať do vlastných dátových centier, a niektoré existujúce senzory môžu byť využité, jednoduchou matematikou nám vyjde, že v spojení systémov IoT a cloud dokáže na týchto pokročilých technológiách ušetriť nemalé financie.

Samozrejme, nie je to vhodné pre každý podnik. Je dôležité rozhodnúť sa, či firma bude mať všetky svoje dáta na cloudových serveroch, alebo bude pracovať s tzv. hybridným cloudom. To znamená, že napríklad dáta, ktoré potrebujú viacerí zamestnanci, prípadne z viacerých miest sveta, budú uložené na cloude, zatiaľ čo menšia skupina zamestnancov bude pracovať na vlastných serveroch. Rôznorodosť dát, ktoré spoločnosti používajú, je obrovská, a k tomu treba ekvivalentne zvoliť aj koncept hybridného cloudu. Môže sa stať, že by firma prešla z fyzických na cloudové servery so všetkými svojimi dátami, a v konečnom dôsledku by bola v strate. Preto je dôležité navrhnúť koncept odborníkmi priamo na mieru každej firmy.

Keď sa nad týmito dvoma ideami zamyslíme, zistíme, že vďaka spojeniu cloudových služieb a IoT môže podnik skutočne veľmi prosperovať. Dokáže ušetriť množstvo financií, mať zautomatizované systémy a k svojim dátam rýchly prístup odkiaľkoľvek – a to je neoceniteľné. Môže sa totiž potom viac sústrediť na svoj rozvoj a na zákazníkov.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.