Dátové centrá Legrand – od transformátorov cez studenú uličku až po inteligentné meranie a monitoring

S postupom digitalizácie do všetkých oblastí nášho života spracúvajú a ukladajú dátové centrá čoraz viac druhov (aj citlivých) dát. Z toho dôvodu sa sprísňujú i kritériá na ich rýchlosť, flexibilitu, ale tiež bezpečnosť a spoľahlivosť. Legrand aj prostredníctvom svojich značiek Raritan, Minkels, Server Technologies, Starline, Zucchini a Cablofil ponúka pre dátové centrá komplexné riešenia, ktoré vyhovujú aj tým najnáročnejším aplikáciám.

Od transformátorov cez UPS až po PDU

Alfou a omegou každého datacentra je spoľahlivé napájanie – v tomto smere ponúka Legrand ucelené riešenia. Základom sú suché transformátory Legrand Green T.HE vyrábané v súlade so smernicami EÚ týkajúcimi sa ekodizajnu energeticky významných výrobkov.

Aj do dátových centier si čoraz častejšie nachádzajú cestu prípojnicové rozvody, ktoré sú používané na distribúciu energie v hlavných vedeniach od 25 až do 5 000 A. Je to z dôvodu, že zaberajú omnoho menej priestoru ako káblové vedenia, a ich inštalácia a prípadné úpravy sú neporovnateľne jednoduchšie pri komplikovaných rozvodných trasách, aké sa vyskytujú práve v datacentrách. Napr. 90° odbočky môžete vytvoriť na minimálnom priestore, zatiaľ čo pri káblových vedeniach by ste museli dodržať min. polomer ohybu. V portfóliu Legrand ponúka prípojnicové rozvody značky Starline a Zucchini.

Legrand je najväčším svetovým výrobcom napájacích blokov PDU používaných v datacentrách na rozvod energie ku koncovým zariadeniam. Samozrejmosťou pre všetky PDU je ochrana proti skratu, nadprúdu či náhodnému vytiahnutiu kábla. „Bleskovej“ montáži a výmene napomáha otočný prívod a beznástrojový rýchloupínací systém. PDU sú k dispozícii v rôznych druhoch vyhotovenia vrátane vertikálneho 0U, ktoré v racku nezaberie ani jednu pozíciu.

Základné PDU zabezpečujú iba fyzické rozvetvenie napájania, pokročilým riešením sú však inteligentné PDU, ktoré nájdete aj v portfóliu značiek Raritan a Server Technology patriacich do skupiny Legrand. Tie okrem iného ponúkajú spínanie jednotlivých zásuviek, monitoring prevádzkových parametrov, ako spotreba energie, aktuálny činný i zdanlivý výkon, účinník atď., a to lokálne i na diaľku (monitoringu datacentier sa venujeme na konci článku). Unikátnym spojením 2 v 1 je PDU Legrand Keor s integrovanou UPS. Ponúka až 8 plne chránených zásuviek s 15-min. zálohovaním v kompaktnej 2U veľkosti.

Samozrejme, Legrand ponúka aj UPS špeciálne navrhnuté pre dátové centrá, škálovateľné do 12,8 MW výkonu a s 99,5 % účinnosťou. Legrand UPS môžu pracovať v niekoľkých režimoch a môžu byť vybavené izolačnými transformátormi, kontaktmi pre komunikáciu s dieselagregátom (elektrocentrála) či centrálnym bypassom. Samozrejmosťou je aj vzdialený monitoring a ovládanie. Keďže ide o obšírnu problematiku, budeme o UPS pre dátové centrá informovať v samostatnom článku.

Nová generácia štruktúrovanej kabeláže

Riešenia Legrand pre dátové centrá sú tretia generácia štruktúrovanej kabeláže, nazvaná LCS3 (Legrand Cabling System 3). Ide o produktový rad navrhnutý pre najnáročnejšie inštalácie, dôkazom je aj záruka v trvaní 25 rokov na kompletné inštalácie štruktúrovanej kabeláže tohto typu.

V LCS3 nájdete prvky pre optické inštalácie OM3, OM4, OM5 a konektory typu MPO a MTP. S káblami OM5 a MP5 konektormi môžete dosiahnuť rýchlosti až 400 Gbps.

Až polovica problémov s prenosom dát býva v datacentrách zapríčinená kabelážou. Legrand preto špeciálne pre optické káble vyvinul produktový rad uzatvárateľných káblových trás Fiber Raceway. Ich výhodou je modularita, jednoduchá inštalácia nacvakávaním a tiež možnosť výmeny jednotlivých prvkov bez nutnosti zásahu do samotnej kabeláže. Oblúky, odbočky a vôbec všetky prvky systému Fiber Raceway sú navrhnuté s ohľadom na dodržanie min. bezpečného polomeru ohybu optického kábla.

Súčasťou radu LCS3 sú aj patentované prvky metalickej kabeláže tried od Cat.5e až po Cat.8 s rýchlosťou až 40 Gbps (čo je 4-krát viac ako pri Cat.6A). Prvky sú kompatibilné s PoE++ (výkon max. 100 W) a ich životnosť testovaná pri 2 500 odpojeniach a opätovných zapojeniach. Samozrejmosťou je aj rýchla inštalácia – vďaka beznástrojovému zapojeniu (stačia kliešte na skrátenie vodičov) pre vás nebude problém zapojiť ani stovku modulov za sebou.

Dizajn patch panelov je optimalizovaný pre maximálne využitie priestoru v rozvádzači. Ich súčasťou je aj patentovaný rýchloupínací systém Quick-Fix, vďaka ktorému osadíte celý patch panel na 19″ lišty bez použitia nástroja. Systém môžete doplniť aj o beznástrojovo uchytávané káblové spony.

Vedeli ste, že?
Na kompletné inštalácie štruktúrovanej kabeláže LCS3 ponúka Legrand záruku 25 rokov.

Úpravy na trase aj počas prevádzky

Pre metalické i optické rozvody v dátových centrách sú ideálne drôtené káblové žľaby Cablofil. Sú vyrobené bez ostrých hrán (vrátane príslušenstva) a s ohľadom na dodržanie min. polomerov ohybu kábla.

Drôtené žľaby môžete na rozdiel od plechových skracovať a upravovať kliešťami. Tým pádom nevznikajú horúce iskry ani prach z rezania uhlovou brúskou – dopĺňať a meniť káblové trasy teda môžete aj pri plnej prevádzke dátového centra. Káble v drôtených žľaboch môžete jednoducho vizuálne skontrolovať, vďaka dobrému prístupu vzduchu sa tiež lepšie chladia.

Pri výmene káblov na trasách, ktoré vedú cez oddelené požiarne priestory, vzniká nutnosť opätovnej realizácie protipožiarneho prestupu. Alternatívou je protipožiarna prepážka EZ-Path, ktorá je ideálna práve pre dátové centrá s častými zmenami v kabeláži.

Jej základom je vložka zo špeciálneho materiálu, ktorá pri vysokej teplote zväčší svoj objem a zabráni rozšíreniu požiaru. Zároveň však cez ňu môžete jednoducho prestrčiť ľubovoľný počet káblov (je funkčná pri prázdnej i na 100 % zaplnenej trase). Protipožiarna prepážka EZ-Path vďaka tomu nielen šetrí finančné prostriedky, ale zabezpečuje plnú funkčnosť ochrany pred požiarmi bezprostredne po výmene kabeláže na danej trase.

Zdroj: Legrand.sk

Lepším dizajnom rozvádzača k úspore energií

Aj taká na prvé počutie nie príliš významná vec, ako je konštrukcia serverového rozvádzača, môže mať nezanedbateľný vplyv na spotrebu energie – obzvlášť, ak ich je v datacentre niekoľko desiatok.

Okrem serverových rozvádzačov Cloudmax nájdete v portfóliu skupiny Legrand aj rozvádzače Nexpand od značky Minkels. Tie boli navrhnuté nielen s ohľadom na funkčnosť, ale aj na minimalizáciu nákladov na prevádzku serverov a príslušenstva. Dizajnéri to dosiahli optimalizáciou prúdenia chladného vzduchu vďaka perforáciám i utesneniam na konkrétnych miestach.

Samozrejmosťou je aj robustné vyhotovenie rámu (nosnosť až 1 500 kg). Robustné dvere bránia neoprávnenému vniknutiu do rozvádzača, môžu byť navyše osadené mechanickými i elektronickými zámkami so vzdialeným otváraním a záznamom prístupov.

Lokálne chladenie ako úspornejšia alternatíva

Serverové rozvádzače môžete rozšíriť o medzirackové chladiace jednotky. Sú vhodné skôr pre menšie datacentrá a na chladenie používajú vodu alebo chladivo R410A. Takéto chladiace jednotky skrátia vzdialenosť distribúcie chladného vzduchu na minimum. Pod rozvádzačmi teda nie je nutná dvojitá podlaha pre rozvod vzduchu a výsledkom je aj vyššia účinnosť chladenia.

Účinnosť chladenia v datacentre pomôže výrazne zvýšiť (a náklady naň znížiť) vybudovanie studených uličiek Nexpand a Cloudmax. Tie zabraňujú tvorbe hotspotov s koncentráciou tepla či miešaniu studeného vzduchu s teplým, čím v rozvádzačoch pomáhajú udržiavať konštantnú teplotu.

Komplexným monitoringom predídete poruchám

V dátových centrách, ktoré sú súčasťou dôležitej infraštruktúry alebo pracujú s citlivými údajmi, je nevyhnutnosťou detailný monitoring prevádzkových parametrov v reálnom čase. Len vďaka nemu je možné predchádzať chybám, prípadne ich riešiť čo najrýchlejšie, aby nespôsobili príliš veľké škody.

Základným kameňom pre monitoring je v prípade skupiny Legrand buď už spomínaná inteligentná PDU, alebo samostatný Smart Rack Controller značky Raritan. Kontrolér zhromažďuje dáta zo smart senzorov zapojených do kaskády. Tie sledujú teplotu, vlhkosť, vibrácie, prietok vzduchu a jeho diferenciálny tlak, úniky kvapalín a stav zopnutia kontaktov. Zabezpečenie prístupu do rozvádzačov majú na starosti senzory otvorenia dverí, elektronické zámky či miniatúrne kamery.

Dáta následne môžete vyhodnocovať lokálne alebo vzdialene pomocou softvéru Power IQ značky Sunbird alebo pomocou iného BMS alebo DCIM softvéru. Ponuku Raritan potom dopĺňa potrebný hardvér, ako terminálové servery a KVM-over-IP switche.

Riešenia známe po celom svete

Tridsaťročným skúsenostiam skupiny Legrand s dátovými centrami dôverujú aj významné značky a inštitúcie po celom svete. Za všetky napr. Medzinárodné letisko v Istanbule, projekt inteligentného mesta Smart City vo Wolfsburgu a marocký telekomunikačný operátor Maroc Telecom.

Na Slovensku je to napr. Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, priemyselná hala Honeywell v Prešove, najmodernejšia autobusová stanica Nivy s obchodným centrom v Bratislave, ale aj developerské projekty, ako Sky Park v Bratislave alebo Nová Terasa v Košiciach.

Obrázok: Stanica Nivy Bratislava

Viac o realizáciách a tiež mnoho zaujímavých informácií z oblasti dátových centier si môžete prečítať v magazíne Data center insights.

Ak máte akékoľvek otázky ohľadom riešení Legrand pre dátové centrá, neváhajte sa obrátiť na našich špecialistov.

Zhrnutie:

  • Legrand ponúka komplexné riešenia, ktoré vyhovejú aj najnáročnejším požiadavkám dátových centier, a to aj prostredníctvom svojich značiek Raritan, Minkels, Server Technologies, Starline, Zucchini, Cablofil,
  • pre napájanie sú to úsporné suché transformátory, kompenzátory jalového výkonu, ale aj inteligentné PDU a celá škála UPS až do výkonu 12,8 MW,
  • systém štruktúrovanej kabeláže LCS3 prichádza s rýchlosťami až 400 Gbps (optika) a 40 Gbps (Cat.8), rýchlou beznástrojovou montážou a 25-ročnou zárukou,
  • serverové rozvádzače Nexpand sú navrhnuté s ohľadom na úsporu energie pri chladení, môžete ich rozšíriť aj o studené a teplé uličky či medzirackové chladiace jednotky,
  • monitoring datacentier zabezpečujú Smart Rack kontroléry so senzormi a softvér Sunbird Power IQ (prípadne iný BMS alebo DCIM softvér),
  • riešeniam Legrand pre dátové centrá dôverujú nielen firmy, ale aj letiská, nemocnice, telekomunikační operátori či celé mestá, a to ako na Slovensku, tak aj po celom svete.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články