Prečo by ste nemali podceňovať káblové dátové rozvody? 

Mnohí stavebníci začínajú pri novostavbe alebo rekonštrukcii elektroinštalácie podceňovať dôležitosť slaboprúdových rozvodov v domnienke, že ich nahradia bezdrôtové siete. WiFi či iné bezdrôtové štandardy však zatiaľ nedokážu dátové káblové rozvody plnohodnotne zastúpiť. Prinášame vám dôvody, prečo majú káble stále svoj význam.

Široká podpora zariadení

Pod pojmom dátové káble označujeme slaboprúdové rozvody, ktoré zabezpečujú dátové prenosy. Ide o štruktúrovanú kabeláž na prenos dát medzi počítačmi a inými zariadeniami počítačovej siete Ethernet (nazýva sa aj LAN). Káble majú 4 páry krútených vodičov a tienenie, ktoré vodiče ochráni pred vonkajším rušením od el. zariadení. Okrem počítačov však káblové pripojenie stále využíva množstvo typov zariadení, napr.:

  • IP kamery – Komunikujú rovnakým spôsobom ako počítače – takisto využívajú štruktúrovanú kabeláž.
  • Inteligentná elektroinštalácia – Niektoré systémy komunikujú bezdrôtovo (pomocou WiFi, ZigBee či iného protokolu), iné využívajú štruktúrovanú kabeláž. Nájdu sa však aj také, ktoré využívajú iné druhy káblových rozvodov.
  • Zabezpečovacie zariadenia (alarmy) – Na prepájanie ich prvkov sa v minulosti používali telefónne káble s krútenými pármi (označované ako SYKFY), v súčasnosti však mnoho elektrikárov uprednostňuje štruktúrovanú kabeláž pre svoju univerzálnosť a zanedbateľný cenový rozdiel.
  • Smart zariadenia – Ide napr. o smart televízory, ale aj práčky, chladničky či smart reproduktory. Všetky tieto zariadenia potrebujú pripojenie do vašej domácej počítačovej siete a do internetu, aby ste využili ich potenciál naplno. Mnohé z nich síce komunikujú cez WiFi, Bluetooth, prípadne špeciálne bezdrôtové rozhranie, ako napr. ZigBee, pri audio-video zariadeniach je však káblové pripojenie stále lepšou voľbou.

Vyššia rýchlosť a lepšia stabilita pripojenia

Hoci sa max. rýchlosť WiFi pripojenia so zavádzaním nových štandardov neustále zvyšuje, rýchlosť káblového pripojenia nedosahuje. Teoretická max. rýchlosť je jedna vec, no prax je často iná.

Rýchlosť WiFi pripojenia klesá s počtom pripojených zariadení i s poklesom kvality signálu. Ten môže slabnúť vplyvom prechodu cez steny objektu, rušenia od el. zariadení, najmä však vplyvom rušenia od okolitých WiFi sietí. Tých je najmä v zastavaných oblastiach veľmi veľa, o čom sa koniec koncov môžete presvedčiť tak, že necháte napr. na smartfóne vyhľadať okolité WiFi siete.

Tip pre vás:

Zariadenia vo WiFi sieťach môžu komunikovať cez viacero frekvenčných kanálov. Pri zakladaní WiFi siete nastavte váš router či prístupový bod na taký kanál, v ktorom pracuje najmenej WiFi sietí vo vašom okolí. Zaistíte tým najmenšie možné rušenie vašej siete.

Vyššiu rýchlosť a stabilitu pripojenia si pri prehliadaní webových stránok zrejme ani nevšimnete. Kľúčová je však napr. pri streamovaní videí s vysokým rozlíšením, či už z domáceho úložiska (tzv. NAS server), alebo z internetu. Videá s rozlíšením 4K majú totiž mnohonásobne vyšší dátový tok než videá s nízkym rozlíšením.

Stabilné pripojenie ocenia aj hráči počítačových hier. Bezdrôtové pripojenie totiž zvyšuje čas odozvy (ping) od vykonania nejakej akcie (pohyb, streľba) až po jej premietnutie do hry. Aj to je dôvod, prečo väčšina hráčov uprednostňuje káblové pripojenie, prípadne siahajú po špeciálnych WiFi routeroch, ktoré sú optimalizované pre hranie (a zároveň aj niekoľkonásobne drahšie).

Zdroj: Legrand

Lepšie zabezpečenie

Do WiFi siete je, na rozdiel od tej káblovej, možné preniknúť omnoho jednoduchšie. Stačí, keď bude mať útočník jej signál v dosahu. Môže sa teda nachádzať aj mimo vášho domu, resp. pozemku.

Samozrejme, bez WiFi siete sa moderná domácnosť nezaobíde, prístupový bod alebo router však môže vytvoriť medzi ňou a káblovou sieťou ďalšiu zabezpečenú bariéru, ktorú nebude pre útočníka jednoduché prekonať.

V každom prípade však nepodceňujte zabezpečenie žiadnej siete a nechajte ho radšej na odborníkov. Každé zabezpečenie, ktoré vytvoril človek, dokáže človek aj prekonať, ale do nekvalitne zabezpečenej siete vie preniknúť takmer každý technicky zdatnejší človek – návodov na internete je na to dosť.

Nižšie náklady

Väčšina zariadení, ktoré komunikujú bezdrôtovo, má vyššiu cenu kvôli zložitejšej elektronike. Napriek tomu, že sú bezdrôtové, potrebujú často napájanie samostatným káblom, prípadne batériami. Tie musíte nabíjať alebo vymieňať (napr. bezdrôtové alarmy).

Zariadenia, ktoré komunikujú prostredníctvom kábla, sú často lacnejšie. Samozrejme, musíte k nim priviesť kabeláž, čo ich inštaláciu môže o trochu predražiť.

Mnohé zariadenia si však vystačia iba s dátovým káblom a nepotrebujú samostatný napájací kábel. Počítačová sieť vám totiž umožní napájať ich priamo cez štruktúrovanú kabeláž. Technológia má skratku PoE (Power over Ethernet) a v súčasnosti sa využíva napr. pri napájaní IP kamier, videovrátnikov či prístupových systémov, WiFi prístupových bodov, informačných alebo predajných kioskov a pod.

Aj technológia PoE sa vyvíja a najnovší štandard z roku 2017 dokáže poskytnúť výkon až 100 W. Pomocou neho teda bude teoreticky možné napájať aj menšie smart televízory, notebooky alebo kompaktné kancelárske počítače s nízkym výkonom a ďalšie zariadenia.

Zhrnutie:

  • káblové pripojenie stále využívajú okrem počítačov aj ďalšie zariadenia, ako napr. kamery, alarmy, smart spotrebiče či inteligentná elektroinštalácia,
  • káblové pripojenie vám ponúkne lepšiu stabilitu a rýchlosť internetového pripojenia než WiFi, čo ocenia najmä hráči a fanúšikovia videa vo vysokom rozlíšení,
  • bezdrôtovú sieť je možné „hacknúť“ jednoduchšie ako káblové pripojenie,
  • niektoré zariadenia využívajúce káblové pripojenie môžete napájať priamo cez dátový kábel.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.