Ako si správne vybrať domáce UPS?

UPS, Uninterruptible Power Supply, zdroj nepretržitého napájania. Áno, „záložák“, záložný zdroj. Nenahraditeľný v nepretržitých prevádzkach. Všade tam, kde ide o život, alebo o majetok, alebo o oboje. Nenahraditeľný je aj doma, ak pracujete na PC. UPS je vymyslený na to, aby ste pri výpadkoch napájania mali čas uložiť si dáta a vypnúť PC.

Potrebujete mať doma záložný zdroj?

Oceníte ho vždy, keď „zakolíše napätie“ alebo jednoducho vypadne prúd. Všetko, čo máte napojené na UPS, pôjde ďalej bez výpadku. Netreba sa teda báť poškodenia hardvéru či straty dát. Nemusíte investovať do zariadenia, ktoré utiahne zálohu vo velíne jadrovej elektrárne. Dnes sú v ponuke malé, tiché, šikovné a aj cenovo dostupné zariadenia vhodné domov, home office, ale aj do bežnej menšej kancelárie.

Vedeli ste, že…?

História záložných zdrojov siaha do čias II. svetovej vojny, keď armádni inžinieri potrebovali vyriešiť nepretržité napájanie radarov a komunikačných zariadení. Pre bežných užívateľov PC sa záložné zdroje stali postupne dostupné na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia.

Podľa čoho vyberáme UPS?

Najdôležitejšie sú parametre. Treba zvážiť, koľko PC, HDD či iných zariadení chcete mať na UPS pripojených. A snáď kľúčová je aj doba zálohovania. Home zariadenia ju majú od 5 do 30 minút. Áno, raz za čas sa môžu diať aj dlhšie výpadky, tie ale dodávateľ elektriny zvykne avizovať vopred.

Foto: UPS Keor SP. Zdroj: Ups.Legrand.sk

Okrem toho, zmyslom bežných kancelárskych záložných zdrojov nie je nekonečné zabezpečenie zálohovania. Ide prioritne o drahocenný „čas naviac“ na uloženie a archivovanie rozrobenej práce tak, aby sa dáta pri výpadku nenávratne nestratili. Čas, ktorý reálne na dokončenie a uloženie potrebujeme, sa ráta na minúty, nie na hodiny.

Každé UPS by malo

  • chrániť dáta,
  • chrániť pred preťažením, prepätím, výkyvmi napätia a skratom.

Na čo sa najčastejšie ľudia pýtajú?

Samozrejme na to, koľko UPS vydrží. Každý typ má svoje parametre, tie domáce so zálohovaním napájania do 850 VA by mali poskytovať energiu od 5 do 30 minút. Pochopiteľne to závisí aj od výkonu v danom momente pripojených zariadení, od zaťaženia záložného zdroja. Ďalšia bežná laická otázka súvisí s hlučnosťou UPS. Buďte bez obáv, niektoré modely sú dokonca zaradené v kategórii nehlučné.

Foto: UPS Keor Multiplug. Zdroj: Ups.Legrand.sk

Je UPS na doma drahý a zbytočný špás?

Určite nie. Ani zbytočný, ani drahý. Mašinka vhodná na doma či home office vo veľkosti bežného stolového PC vás bude stáť okolo 150 €. Je to zanedbateľná cena, ak ju porovnáme s hodnotami, ktoré dokáže UPS uchrániť. Technológie, ktoré už bežne používame doma, sú totiž na výkyvy a výpadky elektrickej energie háklivé. A dáta sa zvyčajne nezálohujú priebežne.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.