Pokojné zaspávanie s nočnými svetlami Legrand

Ak sa vaše dieťa bojí v noci zaspávať, nejde o nič neobvyklé. Nájsť totiž také, ktoré v tme nemá strach, je skôr výnimkou – a to nielen v našich končinách, ale všade na svete. Ako túto situáciu riešiť? Predstavíme vám nočné svetlá z portfólia Legrand, ktoré vašim deťom spríjemnia zaspávanie a urobia z vašej domácnosti bezpečnejšie miesto.

Bojí sa vaše dieťa zaspávať? Nie je v tom samo.

Na túto tému zrealizovali vedci po celom svete množstvo štúdií. Napr. v Austrálii sa podľa výskumu z roku 2007 bálo zaspávať až 64 % detí vo veku 8 – 16 rokov, v takom Holandsku to bolo podľa výskumu z roku 2001 dokonca 73 % vo veku 4 – 12 rokov. Gény, ktoré sme zdedili po našich predkoch, nám podvedome velia, aby sme boli ostražití. Strach zo zaspávania súčasných detí pripisujú výskumy najmä ich bujnej fantázii.

Proti detskému strachu zo zaspávania môžete bojovať viacerými spôsobmi. Pomôže napríklad, ak sa s dieťaťom každý večer pred spaním porozprávate a uistíte ho, že naň v noci dohliadnete. Ďalšou možnosťou je prispôsobenie prostredia detskej izby tak, aby pôsobilo pokojnejšie a bezpečnejšie. Na to môžete využiť už spomínané nočné svetlá.

Modernejšie, kompaktnejšie a úspornejšie

Nočné svetlá pomôžu dieťaťu prekonať strach z tmy a vďaka nim nadobudne pocit, že mu nič nehrozí. Okrem toho ich môžete použiť aj na orientáciu v tme. Zabránite tým úrazom v dôsledku zakopnutia alebo pošmyknutia na schodoch, prahoch či iných prekážkach v domácnosti.

Orientačné nočné svetlá nájdete aj vo vyhotovení pre pevnú montáž pod omietku (inštalujú sa napr. na bočné steny schodiska). Omnoho univerzálnejšie sú však prenosné nočné svetlá, ktoré sa zapájajú do zásuvky.

Podobné nočné lampičky si možno pamätáte z vašich detských čias. Vtedy bývali osadené malou žiarovkou, či už čírou, alebo farebnou, pre navodenie upokojujúcej atmosféry. Na výrobu moderných nočných svietidiel sa však používajú LED svetelné zdroje. Vďaka nim majú nočné svietidlá kompaktnejšie rozmery pri dostatočne intenzívnom jase. Napriek tomu môžu byť až 10-krát úspornejšie ako bežné žiarovky a majú tiež neporovnateľne dlhšiu životnosť, ktorá sa pohybuje v rádoch rokov. Výhodou niektorých LED tiež je, že môžete nastavovať ich farbu, prípadne farebnú teplotu.

Nočné svetlá Legrand

Nočné svetlá určené pre zapojenie do zásuvky nájdete aj v produktovom portfóliu značky Legrand. Podľa funkcie sa delia na:

  • Nočné LED svetlá – Automaticky sa rozsvietia pri znížení intenzity okolitého osvetlenia (v noci, pri zhasnutí hlavného osvetlenia v miestnosti a pod.). Môžete ich však zapínať a vypínať aj ručne. Sú stmievateľné a vyrábajú sa v čiernom a bielom farebnom vyhotovení.
  • Núdzové LED svetlá – Majú vstavanú batériu a rozsvietia sa ihneď po výpadku elektriny či po odpojení zo zásuvky na plný jas, pričom dokážu svietiť až 1,5 h. Takisto ich teda môžete zapínať a vypínať ručne, a to dokonca aj po vytiahnutí zo zásuvky. Môžete ich preto použiť aj ako prenosné svietidlo (baterku). Vyrábajú sa v bielom a čiernom farebnom prevedení, pričom majú nastaviteľnú farebnú teplotu – môžu svietiť studenou alebo teplou bielou (dožlta).

Zdroj: Legrand.sk

Čo sa týka tvaru, máte na výber z kompaktných nočných a núdzových LED svetiel s kruhovým tvarom, ktoré takmer nevyčnievajú zo zásuvky. Deťom sa však bude viac páčiť väčšie nočné LED svetlo, ktoré sa dodáva s vymeniteľnými štítkami s rôznymi farebnými grafickým motívmi. Tie zároveň slúžia ako farebné filtre na zmenu farby svetla.

Alternatívou je smart osvetlenie

Ak chcete mať nad osvetlením väčšiu kontrolu – napr. ovládať a stmievať ho z jediného miesta pomocou aplikácie alebo hlasu – môžete využiť systém smart elektroinštalácie Legrand Valena™ Life s Netatmo.

Tip pre vás:

Pre ešte príjemnejšie zaspávanie môžete sebe či deťom spustiť prehrávanie relaxačnej hudby či rozprávok vo zvukovej forme. Pomôže vám s tým komplexný systém ozvučenia domácnosti Legrand NUVO, pomocou ktorého budete môcť ovládať prehrávanie v každej miestnosti z mobilnej aplikácie.

Zhrnutie:

  • ak sa vaše dieťa bojí zaspávať potme, nie je jediné – týka sa to viac než polovice všetkých detí,
  • nočné svetlá doprajú dieťaťu pocit bezpečia a pomôžu predchádzať prípadným úrazom vo vašej domácnosti,
  • kedysi sa v nich používali žiarovky, dnes prichádzajú na rad úsporné LED s dlhou životnosťou,
  • v portfóliu Legrand nájdete kompaktné nočné svetlá do zásuvky, ktoré sa automaticky zapnú pri poklese svetla v miestnosti,
  • núdzové svetlá na rozdiel od nich svietia aj po výpadku napájania a môžete ich použiť aj ako prenosné,
  • v ponuke Legrand nájdete aj nočné svetlo pre deti s vymeniteľnými farebnými štítkami, resp. filtrami,
  • alternatívou k nočným svetlám je systém smart elektroinštalácie Legrand Valena™ Life s Netatmo, ktorým môžete ovládať osvetlenie v jednotlivých miestnostiach pomocou mobilnej aplikácie.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.