„Nekonečné“ zdražovanie stavebných materiálov

Snom všetkých, ktorí ešte nemajú vlastné bývanie, je raz ním disponovať. Sociálne médiá ponúkajú pohľady na prekrásne rodinné domy a byty, ktoré prekvitajú svojou dokonalosťou. Sny o vlastnom bývaní sa však pre väčšinu ľudí vzďaľujú, a to predovšetkým kvôli nedostupnosti a neustálemu zdražovaniu všetkého stavebného materiálu. Pre tých, ktorí už svoju stavbu začali, sa môže vytúžený proces veľmi skomplikovať. Prečo je to tak a čo môžeme očakávať do budúcna?

Kedy a čím začala dráha zdražovania?

Zvyšovanie cien v stavebníctve na úrovni 1,2 % medziročne nebolo pred rokom 2021 ničím výnimočným. Zlom prišiel po druhom polroku 2021, kedy nás zasiahla prvá vlna skokového zdražovania cien za stavebniny. Zdražovaniu sa nevyhol takmer žiaden materiál nutný pre stavby – suverénne najväčším skokanom bolo drevo. Toto skokové zvýšenie cien dreva na až trojnásobok spôsobilo oživenie svetovej ekonomiky po pandémii v kombinácii s akútnym nedostatkom dreva. Pri drevenom materiáli máme na mysli najmä položky ako strešné konštrukcie domov, dvere a okná, podlahoviny, OSB dosky a preglejky, rezivá všetkých rozmerov a pomocné debnenie pri betonáži.   

Skokan č. 2 – kovy

Nárast cien neobišiel ani stavebné výrobky a materiál z ocele. Práve naopak – nárast cien kovov od roku 2020 do tejto chvíle bol viac ako 200 %. I v tomto prípade možno rovnako hovoriť o nedostatku niektorých stavebných položiek zo železa, ako napríklad sieťoviny a armovacích tyčí, ktoré sú pri výstavbe domov kľúčové.

Úder aj pre elektrotechnický priemysel

Cena medi v porovnaní s rokom 2020 vzrástla o viac ako 90 % a podobne sú na tom i kovy ako zinok a hliník, čo má za následok zdražovanie i v elektrotechnickom priemysle – najciteľnejšie je to pri kábloch. Vlaňajší akútny nedostatok polovodičov a čipov spôsobil spomalenie, v niektorých prípadoch dokonca zastavenie výroby kľúčových súčiastok vo všetkých odvetviach elektrotechniky. Výroba elektrických prístrojov a zariadení zrazu spomalila – a je to cítiť i dnes.

Ostalo niečo, čo nezdraželo?

Odpoveď na túto otázku v kontexte stúpajúcich cien za stavebný materiál znie NIE. Už spomínané oživenie ekonomiky po pandémii, nedostatok surovín potrebných pre výrobu stavebných materiálov a rastúce ceny pohonných látok a energií spôsobili, že rapídnemu zvyšovaniu cien sa nevyhli ani materiály ako betón a betónové tvárnice, plastové výrobky, polystyrén, tehla a keramické výrobky. Za nepriaznivú cenu betónových výrobkov môže aj zvýšenie cien cementu.

Nárast cien za „jazdy“

Zrejme niet oblasti, ktorú by vysoká inflácia nezasiahla enormným nárastom cien. Najvýraznejšie je to pri stavebníctve – prvá vlna pandémie pôsobila, že ľudia začali viac uvažovať o výmene doterajšieho bývania za priestrannejšie, aby zväčšili svoj životný priestor, v ktorom dennodenne pôsobili a vykonávali prácu z domu. Znamenalo to iba jedno, a síce enormný dopyt po stavebninách. Po pandemickom útlme nastal zrazu stavebný boom. Mnohí však neboli pripravení na prípadné skokové zdražovanie cien stavebnín po prvom polroku 2021. To spôsobilo zastavenie výstavby a vrásky na čele finančným poradcom, ktorí si neraz kládli otázku „Ako ďalej?“.

Prognózy do budúcnosti

Predpoklad stabilizácie cien stavebnín závisí od vývoja energetickej krízy a od aktuálnej geopolitickej situácie vo svete. „Svetielkom na konci tunela“ môžu byť ceny za kovy, ktoré sa na svetových burzách vrátili na svoju úroveň spred roku 2020. To, či budú ceny klesať aj pri ostatných stavebných materiáloch a akým tempom, je nateraz veľmi zložité predpovedať, avšak z minulosti vieme, že sa to udiať môže kedykoľvek.

Zapamätajte si:

  • Nárast cien po prvej vlne zdražovania bol najvýraznejší pri dreve.
  • Od obdobia po prvej vlne pandémie až dodnes kovy zdraželi o viac ako 200 %.
  • V elektrotechnickom priemysle bolo zdražovanie cítiť najmä začiatkom roka 2022 kvôli vysokým cenám medi, hliníka, zinku a stavebného železa.
  • Momentálne niet stavebniny, ktorej by sa zdražovanie nedotklo.

Skomplikovalo vám zdražovanie cien stavbu alebo rekonštrukciu vášho vysnívaného domova? Ako ste si poradili pri nevyspytateľnom zvyšovaní cien a na akých materiáloch sa vám podarilo ušetriť? Podeľte sa o svoje skúsenosti aj s ostatnými čitateľmi.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.