10 otázok, ktoré si treba položiť pred začatím rekonštrukcie či stavby

Financovanie je vyriešené, statický posudok a projekt pripravené. Reálny cieľ rekonštrukcie či výsledok stavby jasne definované. A vybavené aj všetky povolenia. Situácia sa zdá byť ideálna. Ak chcete mať všetko na 100 %, mali by ste sa na chvíľu zastaviť a položiť si 10 zásadných otázok. Odpovede na ne môžu výrazne ovplyvniť váš rozpočet. Budete mať istotu, že ste na nič nezabudli. Ide predsa o nákladnú, dlhodobú investíciu.

Rekonštrukcia

1. Na čom sa dá ušetriť?

Lacná rekonštrukcia neznamená jej kvalitu. Nesnažte sa šetriť za každú cenu, neskôr si to budete vyčítať. Lacná firma alebo živnostník sú vždy dôvodom na zvýšenú ostražitosť. Kalkulujte a vyberajte rozvážne. Materiál, komponenty, ale aj odborníkov a realizátora. Pýtajte si odporúčania od známych, ktorí si podobným procesom už prešli. Vedia odporučiť finty „ako na to”, kde ušetriť a aj na koho sa máte obrátiť.

2. Mysleli sme na všetko?

Tu je základný harmonogram rekonštrukcie:

  • návrh interiéru,
  • projekt,
  • statický posudok,
  • ohlásenie stavby alebo stavebné povolenie,
  • búracie a čistiace práce,
  • zabezpečenie materiálu a techniky,
  • výmena elektrických rozvodov,
  • výmena okien,
  • steny, priečky a omietky,
  • rozvod plynu,
  • kúrenie,
  • vodoinštalácia,
  • stolárske, obkladačské a maliarske práce,
  • elektromontáž,
  • osadenie vchodových dverí,
  • pokladanie podláh,
  • montáž vnútorných zárubní a dverí,
  • zariaďovanie.

Každá fáza a krok na seba logicky aj logisticky nadväzujú. Ideálne bude, ak si spravíte zoznam a postup budete odškrtávať.

Pozor! Ak sa rozhodnete posunúť bytové jadro, meniť priečky alebo akokoľvek „hýbať stenami“, návšteva statika je nevyhnutná. Ten v posudku presne určí, ktoré steny sú nosné, ktoré nie a aké znesú rekonštrukčné zásahy. Statický posudok je prvým krokom k príprave projektu rekonštrukcie.

3. Firma, alebo živnostníci?

Obe riešenia majú svoje pre a proti. Jednoduchšie a aj menej rizikové je rekonštrukciu zveriť firme. Odpadajú tu mnohé starosti. Napríklad s koordináciou špecializovaných partií živnostníkov. Nemusíte robiť „stavebný dozor“ všetkým majstrom, ktorí sa u vás doma budú striedať. Firma je ale drahšia.

4. Máme premyslenú elektroinštaláciu?

Cievny systém každej domácnosti, elektroinštalácia, musí byť po rekonštrukcii nie „ako nová“, ale doslova nová. Myslime vopred na každý detail, od materiálu, trasovania, až po zapojenie každého spotrebiča. Pri topológii pamätajme aj na „poslednú“ zásuvku, vypínač či spotrebič. Tie by mali byť z „rodiny“ inteligentných.

Pozor! Elektroinštalácia kúpeľne, kuchyne a prakticky srdca bytu, bytového jadra, si vyžaduje zvláštnu pozornosť. Keďže sa pri rekonštrukcii jadra, kúpeľne či kuchyne zvyčajne mení aj dispozícia, nová elektroinštalácia je nevyhnutná. Samozrejme, podľa noriem. Tam, kde je voda v akomkoľvek skupenstve, patrí príslušné istenie a ochrana. Tam, kde budeme variť alebo elektricky ohrievať vodu či kúriť, platia iné normy, ako v miestnostiach, kde len svietime a máme zopár zásuviek.

5. Treba nám videovrátnika v bytovke?

Toto neriešme ku koncu rekonštrukcie, pri osádzaní zárubní a dverí. Väčšina bytoviek v našej krajine prechádza alebo prejde rekonštrukciou, ak sa tak ešte nestalo. Okrem iného aj pre znižovanie energetickej náročnosti budov.

Pri zatepľovaní bytoviek sa bežne riešia aj vstupy a okná. Takisto vstupné systémy. Na vchodových dverách bytovky, no tiež za dverami jednotlivých bytov. Vstupný systém vášho bytu teda najprv konzultujte so spoločenstvom vlastníkov bytov vo vašom činžiaku, domovníkom alebo majiteľom. Prečo? Nuž preto, že tieto systémy sú zvyčajne „paušalizované“, teda v celej bytovke rovnaké. Všetci poznáme „bytovkový telefón“, ktorým z bytu cez zvukovú identifikáciu pustíte alebo nepustíte toho, kto vám zdola zvoní. Nie je teda bežným štandardom, že na vaše želanie budete mať pri vstupe do bytovky vlastnú vonkajšiu jednotku, vlastného videovrátnika.

6. Vybrali sme správne?

Stavba nového domu je podstatne zložitejší, komplexnejší, dlhodobejší a drahší proces ako rekonštrukcia bytu. Všetko potrebné rieši legislatíva, ktorú poznajú odborníci. Nežijeme na Divokom západe, už naozaj nestačí vykolíkovať „pľac” a postaviť nejaký ten zrub. Problémy stavebných prác často súvisia s výberom zhotoviteľa. Pomerne bežné je napríklad prijatie zálohy a len čiastočné alebo žiadne vykonané práce. Alebo nekvalitne odvedená práca.

Náš tip:

Zhotoviteľa vyberajte s rozvahou, referenciami a nepodceňujte ani podrobnú a presnú zmluvu. Jej súčasťou musí byť cenová kalkulácia. A aj záruka. Stavbu zverte do rúk odborníkom. Od projektu až po poslednú maľovku, zásuvku, skrutku a parketu. Bývanie je predsa celoživotná investícia.

7. Riešime aj energetickú náročnosť?

Samozrejme, novostavby musia spĺňať aj ekologické kritériá. V roku 2020 sa legislatíva v našej krajine ešte sprísni. Ak ste nestihli naskočiť do rýchlika „stavebného boomu“ tento rok, na budúci už budete stavať drahšie. Rádovo o 10 – 15 %. Prečo? Od roku 2016 sa v celej Európskej únii postupne sprísňujú normy energetickej hospodárnosti budov. Aj na Slovensku sa teda už tri roky prakticky stavajú nízkoenergetické domy. Od roku 2020 to už ale budú pasívne domy. Nejde teda o to, či chceme alebo nechceme postaviť nízkoenergetický či pasívny dom. Proste musíme. Nuž a ekologická zodpovednosť niečo stojí. V konečnom dôsledku sa ale investícia postupne vráti v nižších nákladoch na spotrebu energie.

8. Oplatí sa stavať „na kľúč“?

Je to vždy drahšie riešenie. Šetrí najmä náš čas pri organizácii stavby a svojpomocných prácach. Vždy ale dopredu a precízne riešme, čo všetko firma dokáže „na kľúč“ dodať.

V cene často nie je:

  • stavebné povolenie,
  • prípojky inžinierskych sietí,
  • oplotenie,
  • terénne úpravy vrátane exteriérových dlažieb,
  • kolaudácia.

9. Montovaný, murovaný, nízkonákladový či smart?

Výber je vždy na tom, kto bude bývať. Možnosti sú široké, nízkonákladový menší domček sa dá postaviť veľmi výhodne. Aj celkom rýchlo. Vždy však ide aj o lokalitu a desiatky ďalších faktorov, určujúcich konečné riešenie a cenu vášho nového bývania. A ak sa rozhodnete bývať smart, technológie sú k dispozícii. Dnes už svoj dom môžete ovládať aj hlasom či dotykom. Nie je to už žiadne sci-fi, ale realita, prakticky dostupná pre všetkých.

Náš tip:

Ak nie ste aktuálne fanúšikmi smart technológií, nemusí to znamenať, že nimi nebudete v budúcnosti. Koncipujte stavbu tak, aby bola otvorená dodatočnému zapojeniu smart systémov.

10. A čo videovrátnik, kamerový systém a alarm?

Jednoznačne. Ide o to, ako je dimenzovaný dom. Či viacgeneračne a treba riešiť viac oddelených vstupov, najmä pri videovrátnikovi. Alebo staviate menší bungalov s jednými vstupnými dverami a garážou. Či riešite kamerový systém, videovrátnika, alebo alarm, treba s ním počítať už v štádiu projektu. Ušetríte peniaze aj starosti s naťahovaním novej kabeláže.

Zapamätajte si:

  • pred začatím rekonštrukcie či stavby si pozorne prejdite otázky v článku
  • vyberte spoľahlivého dodávateľa – rozhodujte sa na základe referencií
  • takmer pri každej stavbe je možné ušetriť, nie však na úkor kvality
  • špeciálnu pozornosť venujte elektroinštalácii
  • videovrátnik sa pomaly stáva štandardom nielen v rodinných, ale aj v obytných domoch

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.