Videovrátnik ochráni vaše pohodlie

Predstavme si scénu z filmu odohrávajúceho sa v New Yorku. Domov k hlavnej hrdinke sa ktosi zúfalo snaží dostať… Zúfalo, lebo narazil na vrátnika. Milého, slušného, ale nekompromisného chlapa ako hora. Neprekonateľná prekážka, nepriechodná, ktorá otvorí len tomu, koho si majiteľ bytu želá vidieť a vpustiť dnu. Takéto niečo si do domu asi neplánujete zaobstarať. Existuje však zmysluplná, moderná a takmer plnohodnotná náhrada. Videovrátnik – strážca vášho bezpečia, pohodlia a súkromia.

Ako videovrátnik funguje?

V podstate jednoducho, ale najmä prakticky, pohodlne a aj smart. Niekto zazvoní pri vašich dverách. Vy vidíte, kto to je. Buď ho dnu vpustíte, alebo nie. Nemusíte bežať cez pol domu k dverám, vedľa ktorých visí videovrátnik. To sa predsa môžete rovno pozrieť cez klasický priezor, teda dverové „kukátko“, a nemusíte investovať do videovrátnika. Vy však dobre viete, prečo ho doma máte. Vstup do svojho kráľovstva riadite cez smartfón alebo tablet pripojený cez Wi-Fi k vášmu videovrátnikovi. Dokonca aj keď práve nie ste doma, jednoducho cez smartfón zistíte, kto k vám prišiel na neočakávanú návštevu.

Náš tip: 

Neodporúčame neodbornú montáž, tzv. “na kolene”. Systém nemusí pracovať správne. V konečnom dôsledku zaplatíte aj za opravy, ktoré odborník potom bude musieť napraviť.

Z čoho sa celý systém skladá?

Systém je zložený z viacerých komponentov v exteriéri aj v interiéri domu. Konkrétny dizajn samozrejme závisí od modelu alebo výrobcu. Základné princípy sú totožné.

Vonkajšia jednotka by mala mať certifikovanú odolnosť minimálne IP 54 proti prachu a dažďu. Aby vonkajšiu jednotku nikto nemohol len tak ľahko rozbiť, treba aj normovanú IK odolnosť voči mechanickému nárazu. Tá je na škále 1 až 10. Špičkové výrobky majú garantovanú odolnosť IK 10. Tlačidlá vonkajšej jednotky by mali mať odolný kryt a bezkontaktnú čítačku kľúčeniek. Vonkajšia kamera jednoznačne farebná a širokouhlá. Ak máte viacero vchodov alebo brán do domu, mali by ste mať príslušenstvo na variabilnú montáž videovrátnika.

Vnútornou jednotkou je videotelefón, ktorý si zavesíte na stenu. Vyzerá ako tablet s farebným, spravidla 5- alebo 7-palcovým dotykovým displejom. Užívateľské rozhranie by malo byť intuitívne, jednoduché, aby ho zvládlo aj staršie dieťa. Samozrejmosťou najnovších modelov je zabudované Wi-Fi a pripojiteľnosť na smart zariadenie. Príslušenstvom môžu byť aj interiérové kamery. Pomocou videovrátnika viete cez svoj smartfón vidieť dianie pred svojím domom, aj keď ste mimo.

Náš tip: 

Ak sa zameriame na pomer kvality, funkcionality, oku lahodiaceho dizajnu, užívateľského pohodlia a ceny, je si z čoho vyberať. Z produktového radu videovrátnikov Legrand zažiarila Classe 300X Wi-Fi. Vydarená kombinácia moderného vzhľadu a inovatívnych funkcií boduje aj u náročnejších užívateľov. Samozrejmosťou je pripojiteľnosť k smart zariadeniam pomocou integrovaného Wi-Fi. Všetky základné funkcie zo 7-palcového displeja sú poruke cez aplikáciu v smartfóne alebo tablete. Vonkajšia jednotka má garantovanú ochranu proti vode IP 54 a maximálnu mechanickú odolnosť IK 10.

Vrátnik, správca aj záhradník?

A prečo nie? Máte pod kontrolou vstupy do svojho domu a prehľad, čo sa deje pred ním a aj dnu. Dokonca aj na diaľku. Ak ste pri rannom zhone nevypli vonkajšie osvetlenie, to nič. Zvládnete to cez aplikáciu pomocou svojho videovrátnika. Zabudli ste zapnúť zavlažovanie trávnika? Nevadí, aj toto spraví na váš pokyn videovrátnik. Príkaz môžete cez smartfón zadať aj z Tokia. Vaša manželka sa rúti z nákupov bez diaľkového ovládania príjazdovej brány? V pohode jej otvorí videovrátnik, stačí len cez smartfón ťuknúť na tú správnu ikonu.

postar-ulica-balik-muz-siltovka

Dobré rady nad zlato

Základným kritériom pri výbere videovrátnika je jednoznačne praktickosť. Funkcionalita, ktorú reálne vo svojom dome potrebujete. Aby ste sa vyhli zbytočným problémom a dodatočným nákladom, tu sú odporúčania a rady overené praxou:

  • výber konzultujte s odborníkmi,
  • návrh umiestnenia a inštalácie jednotiek preberte s architektom alebo dizajnérom, ktorý rieši stavbu či rekonštrukciu vášho domu,
  • ak máte návrh, dozrite aj na jeho realizáciu,
  • lacné riešenie nikdy nie je dlhodobé,
  • zariadenie s jednou vnútornou jednotkou je náročné neskôr rozšíriť,
  • predimenzovaný systém nie je vhodný do malého bungalovu,
  • hacienda s dvomi garážami a tromi vstupmi vyžaduje riešenie, ktoré obsahuje viaceré vonkajšie a vnútorné jednotky,
  • aj krásnu vonkajšiu jednotku dokáže „zabiť“ neodborná a neestetická inštalácia,
  • šírka záberu kamery vonkajšej jednotky a zorné pole sú kľúčové parametre, ktoré nezávisia od „uhla pohľadu domáceho všemajstra“,
  • videovrátnik nie je bezpečnostný systém.

Venujte pozornosť správnemu výberu

Technický vývoj videovrátnika je skokový. Od klasického búchadla na hradnej bráne, klopadla na vrátach cez zmenšeniny kostolných zvonov až po socialistické umelé zvončeky. Dnešné smart hi-tech systémy videovrátnikov už funkcionalitou doháňajú moderné zabezpečovacie zariadenia obytných objektov. Venujte pozornosť výberu správneho zariadenia. Ak staviate dom, povedzte o ňom architektovi vopred. Montáž nechajte na odborníkov. Pri videovrátnikovi radšej investujte do kvalitného zariadenia. Bohužiaľ tu neplatí: „Veľa muziky za málo peňazí.”

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.