Videovrátnik a jeho využitie v domoch

Pohodlie, komfort, súkromie, bezpečie… to sú vlastnosti kvalitného bývania. Preto sa treba postarať aj o to, aby nás nerušil nikto nepozvaný. K naplneniu definície pohodlia patrí vyriešenie situácie — čo, ak niekto zazvoní? O všetko sa postará videovrátnik. Nemusíte behať cez celý dom alebo prerušiť činnosť, ktorú aktuálne robíte. Dokonca viete, kto u vás zvoní aj keď ste stovky kilometrov od domova.

Čo to vlastne je?

Kamera videovrátnika vášho rodinného domu „vidí“ aj toho, kto je pri bráne alebo vchodových dverách. Vidíte ho na displeji. Môžete komunikovať takmer face to face. Je to moderné komunikačné a čiastočne aj bezpečnostné zariadenie. Hlási príchody do vášho domu, sprostredkuje vám komunikáciu s prichádzajúcim. Je iba na vás, či a koho pustíte dnu. Systém videovrátnika je zložený z viacerých interiérových a exteriérových komponentov.

Vonkajšia jednotka

By mala byť odolná voči vode IP či mechanickému nárazu a poškodeniu IK. Bezkontaktná čítačka kľúčeniek (väčšinou RF) a odolný kryt tlačidiel by mali byť samozrejmosťou. Vonkajšia kamera najlepšie širokouhlá a farebná. Pre väčší dom s viacerými vchodmi alebo bránami zvážte viac vonkajších jednotiek.

Vnútorná jednotka

Je to videotelefón inštalovaný väčšinou na stenu. Vyzerá ako mini tablet s farebným, spravidla 5 alebo 7 palcovým displejom. Užívateľské rozhranie je pohodlné, intuitívne. Najnovšie modely s LAN rozhraním vedia komunikovať so smart zariadeniami. Príslušenstvom môžu byť aj interiérové kamery. S ich pomocou viete cez svoj smartfón vidieť aj dianie vo vašom dome, keď ste mimo neho.

Náš tip:

Dizajn odložte na druhé miesto. Pri výbere videovrátnika sa zamerajte najmä na účelnosť, praktickosť, funkcionalitu a odolnosť.

Základné rozdelenie domových a bytových vrátnikov

Vstupné, vchodové audio a video komunikačné systémy rozdeľujeme podľa spôsobu obojsmernej komunikácie so zvoniacim hosťom. Prostredníctvom audio vrátnika komunikujeme akusticky, pomocou bytového alebo domového „telefónu“, s možnosťou vpustiť, alebo nevpustiť hosťa dnu. Videovrátnik nám umožňuje prostredníctvom kamery pri vchode a displeja na vnútornej jednotke komunikovať tak, že prichádzajúceho aj vidíme.

Rozdelenie videovrátnikov podľa technológie prenosu komunikácie

Analógové videovrátniky sú technicky staršie a aj jednoduchšie systémy, pri ktorých absentujú pokročilé nastavenia. Ich nevýhodami sú náročnejšie požiadavky na kabeláž a nižšia kvalita prenosu signálu. Analógové videovrátniky postupne vytláčajú z trhu digitálne videovrátniky. Ich inštalácia je v porovnaní s analógovými menej náročná na kabeláž. Ďalšou výhodou je bohatšia funkcionalita.

IP videovrátniky sú technicky najmodernejší variant vstupných komunikačných systémov. Pripojiteľné sú UTP alebo FTB kabelážou s PoE napájaním. Ďalšou výhodou sú možnosti pripojenia do domácej siete, alebo cez aplikáciu priamo do smart zariadení v domácnosti. Okrem riešenia vstupnej komunikácie napríklad cez smartfón je ďalšou pridanou výhodou aj súčinnosť s ďalšími systémami smart domácnosti.

Myslite na videovrátnika včas

Ak chystáte rekonštrukciu alebo staviate dom, treba v projektovej príprave myslieť aj na videovrátnika. Inštaláciu vonkajšej, vstupnej jednotky so

 • „zvončekom“,
 • mikrofónom,
 • reproduktorom,
 • kamerou treba plánovať na čas ťahania kabeláže.

Platí to aj pre vnútornú jednotku. Je vhodné vybrať si vopred správny typ videovrátnika podľa funkčnosti a preferencií v domácnosti. Na jeho inštaláciu by ste si nemali spomenúť až vtedy, keď už je vymaľované napríklad aj vrátane fasády.

Pri dvojgeneračnom dome nepotrebujete 2 videovrátnikov. Postačí vám sada pre 2 účastníkov s dvomi zvončekmi a dvomi vnútornými jednotkami. Každá rodina si obslúži svojich hostí.

Logika rozmiestnenia jednotiek

Umiestnenie vonkajšej a vnútornej jednotky treba vážne premyslieť. Pár minút plánovania naviac pred inštaláciou znamená veľa ušetrených problémov, ktorým môžete predísť.

Vonkajšia jednotka

Patrí na stenu k vstupným dverám, približne do výšky očí. Ideálne pod striešku, ak vstup nie je zastrešený. Odolnosť voči vode a vlhku totiž neznamená, že môže na jednotku pravidelne liať, prípadne vám bude zapadať snehom. Vonkajšie jednotky zvyčajne nemajú displej a hosť ani netuší, kde je kamera. Rozpráva väčšinou smerom tam, kde zvonil. Preto je ideálne konzultovať umiestnenie širokouhlej kamery s odborníkom. Aby ste videli tvár prichádzajúceho.

Vnútorná jednotka

Aby ste mali pohodlie, umiestnite vnútornú jednotku tam, odkiaľ je blízko z obývačky, z kuchyne či zo spálne. Vo väčšom dome s viacerými podlažiami umiestnite vnútornú jednotku aj na prízemie, aj na poschodie. Myslite ale aj na to, že kabeláž dosiahne do maximálnej vzdialenosti 200 metrov medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou. Skvelým variantom je wifi riešenie. Pripojením zariadenia do wifi resp. LAN siete a na cloud alebo aplikáciu môžeme využívať zvonenia v smartfóne. Zvonenie cez aplikáciu budete počuť na svojom smartfóne spred brány aj pri bazéne, heliporte či v záhrade za domom.

Vedeli ste, že…?

Existujú modely videovrátnikov, ktoré si pamätajú až stovky vašich hostí? Teda aj tých, čo u vás zvonili márne. Je to niečo ako telefonický záznamník zo starších amerických filmov, ale aj s obrazom.

GDPR a veci s tým súvisiace

Videovrátnik, zariadenie zaznamenávajúce obraz aj zvuk, podlieha zákonom. Týkajú sa súkromnej bezpečnosti, ochrany osobných údajov a ich uchovávania a spracúvania. Bez obáv, nemusíte mať súhlas od každého, kto vám zazvoní pri dverách. Postačí, ak vám celý systém nainštaluje firma s licenciou technickej služby ako pri kamerových systémoch. Špecialisti firmy, ktorí majú odbornú spôsobilosť, vás aj poučia o vašich právach a povinnostiach. Prakticky ide najmä o to, aby kamera vášho videovrátnika snímala len to, čo má a nie okno spálne susedov či dianie na ulici pred vaším domom.

Deti

Ideálne ak deti do 5 rokov vôbec nemajú prístup k vnútornej jednotke videovrátnika. Od 5 rokov ich musíte naučiť presne tie veci, ktoré kedysi rodičia učili nás pri dverách:

 • ak niekto zazvoní prídeš za mnou,
 • nebudeš nikomu otvárať,
 • videovrátnik nie je hračka.

Čo sa týka ovládania je jednoduché a intuitívne. Pokojne ho zvládne každý člen domácnosti, ktorý má právo otvoriť (pri deťoch závisí individuálne).

Zapamätajte si:

 • každý detail konzultujte s predajcom, nie všetky modely majú to, čo potrebujete práve vy,
 • inštaláciu zverte certifikovanému profesionálovi,
 • do malého bungalovu, mobilného domčeka či víkendovej chalúpky nepotrebujete riešenie s viacerými vonkajšími a vnútornými jednotkami,
 • ak máte vilu s prístupovou cestou za vstupnou bránou, nezabudnite na funkciu otvárania vstupnej brány,
 • na viacero poschodí treba viacero vnútorných jednotiek,
 • vyšší počet vchodov do domu znamená viac vonkajších jednotiek,
 • určite oceníte aj funkciu otvárania garáže pomocou videovrátnika.

6 KOMENTÁRE

 1. Dobry den.
  Potreboval by som poradit ohladne videovratnika. Potrebujem vyriesit otvaranie brany a dveri z dvoch domov v jednej sukromnej ulici. Su to starsie domy, kabelaz je existujuca. Z blizsieho domu vedie k plotu 5 pár sykfy a je vzdialeny asi 25m. Druhy dom je o dost dalej, odhadujem tak 80m, a kabel je tam nejaka CYSY, asi 5×1 tipujem. Tie 2 domy nie su nijak prepojene, z oboch vedie kabel LEN do plotu. Otazka je, ci by fungovala sada LEGRAND 369220 + LEGRAND 369225 Videovrátnik Prídavná vnútorná jednotka. Podla vykresov tie vzdialenosti medzi jednotkami su max 100m, ale v aktualnom pripade medzi 2 domami je VIAC jak 100m ked ich spojim cez rozvadzac v plote. Druha otazka je napajanie monitorov. V dokumentoch sa spomina 20m max. To znamena ze v ziadnom pripade by som nemal posielat napajanie z plotu do oboch domov? /v oboch pripadoch je to viac jak 20m/. Posledna moja otazka, ked napojim obe jednotky nejak v domoch na 230V, nevadi celemu systemu keby boli nahodou na rozlicnych fazach?

  Za Vasu odpoved vopred dakujem, s pozdravom,
  Kollar

  • Dobrý deň, pán Tomáš
   Dôležitá je vzdialenosť medzi vnútornou jednotkou a vonkajším panelom.
   Pri použití krútenej telefónnej dvojlinky je max odporúčaná vzdialenosť 80m. Pri použití kábla 336904 je max odporúčaná vzdialenosť 100m.(viď.príloha)
   S použitím Sykfy kábla pre vzdialenosť 25m, by nemal byť problém, keďže sa jedná o krútenú linku. S použitím Cysy kábla pre vzdialenosť 80m, by mohol nastať problém. Cysy kábel nie je krútený, tým pádom sa odporúčaná vzdialenosť max 80m naň nevzťahuje. Bez toho, že nebol tento druh kábla testovaný na takú vzdialenosť, nevieme garantovať, že zariadenie bude fungovať/bude fungovať správne.
   Napájanie vnútorných jednotiek by bolo najlepšie riešiť s napájaním v domoch. To, žeby boli napájané z rozličných fáz, by nemal byť problém.

   S pozdravom redakcia portálu Electrend

 2. Dobry den. Dokaze videovratnik nonstop cez zabudovanu kameru zaznamenat fyzicky pohyb osoby pred mojimi dverami automaticky aj bez toho aby mi osoba na dvere zazvonila, aktivovala videovratnika zvonku? Ma videovratnik teda nejake pohybove cidlo, samospust? Alebo sa kamera+mikrofon spusti az po zazvoneni osoby na gombik? Alebo sa kamera zapne az ked ja na zvonenie zareagujem zvnutra?
  Dakujem pekne.

  • Dobrý deň, Patrik,

   ďakujeme za zaujímavú otázku. Naše videovrátniky takúto funkcionalitu žiaľ nemajú. Vašu požiadavku však je možné riešiť produktom „Smart exterierova kamera“. Mailom vám zasielame naše produktové katalógy, kde si produkt môžete lepšie naštudovať, poprezerať.

   Pekný deň, s pozdravom redakcia portálu Electrend

 3. Zdravim potreboval by som video vratnika pre 20 apartmanov vonku centralna jednotka s kamerovu a reproduktorom a v kazdom aoartmane kamera s reproduktorom a monitorom s moznostou otvorit hlavne dvere vchodove dakujem

  • Dobrý deň, Radoslav,

   kalkuláciu a upresnenie k produktom vám zasielame na váš mail.
   Pekný deň,

   s pozdravom redakcia portálu Electrend

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články