Ušetrite na svietení s pohybovými senzormi

Automatizácia domácnosti pomocou inteligentnej elektroinštalácie vôbec nemusí byť taká zložitá, ako sa na prvé počutie zdá. Začať môžete veľmi jednoducho, a to inštaláciou senzorov pohybu automaticky zapínajúcich a vypínajúcich osvetlenie. Vďaka tomu môžete ušetriť pomerne veľké množstvo elektrickej energie a tým aj peňazí. Prezradíme vám, ako tieto senzory fungujú, aké typy existujú a na ktoré miesta sa ich oplatí nainštalovať.

Typy senzorov pohybu a princíp ich fungovania

Infračervené

Označujú sa aj skratkou PIR, z anglického „passive infra red“. Zachytávajú infračervené žiarenie, ktoré vyžarujú objekty s vyššou teplotou (napr. ľudia).

Pri ich rozmiestňovaní myslite na to, že ich citlivosť je vyššia, keď sa osoba pohybuje krížom cez ich zorné pole, než keď sa pohybuje smerom k snímaču.

Sú však menej citlivé ako mikrovlnné snímače a na správne vyhodnotenie pohybu musí byť medzi senzorom a človekom priama viditeľnosť.

Vďaka ich nízkej cene sú najpoužívanejším druhom snímačov pohybu.

Mikrovlnné

Využívajú tzv. Dopplerov efekt – snímač vysiela mikrovlnný signál, ktorý vplyvom odrazu od pohybujúceho sa objektu mení svoju frekvenciu. Takto zachytenú zmenu teda snímač vyhodnotí ako pohyb.

Mikrovlnné snímače sú veľmi citlivé a zachytia aj pohyb za tenkými nekovovými stenami a predmetmi, napr. za sklom, sadrokartónom či tenkou drevenou doskou. Vďaka tomu môžu byť zabudované v svietidle bez toho, aby narušili jeho dizajn. Taktiež, na rozdiel od PIR snímačov, reagujú na pohyb osôb s nízkou povrchovou teplotou v zimnom období.

Ich nevýhodou je, že citlivosť musíte nastaviť starostlivo a presne, aby nedochádzalo k falošným zapnutiam. Taktiež majú vyššiu cenu ako PIR senzory.

Mikrovlnné snímače pracujú v pásme 5,8 alebo 9,35 GHz a využívajú sa prevažne v zabezpečovacích systémoch.

Ultrazvukové

Pracujú v podstate na rovnakom princípe ako mikrovlnné, ale namiesto mikrovĺn využívajú vlny v pásme ultrazvuku. Na rozdiel od mikrovlnných snímačov nezachytia pohyb za prekážkou. Nie sú vhodné do hlučných priestorov a do priestorov s intenzívnym pohybom vzduchu.

V domácich podmienkach sa nevyužívajú tak často ako PIR či mikrovlnné snímače.

Vedeli ste, že…?

Mikrovlnné snímače „vidia“ aj za roh, preto sú vhodné na použitie napr. na schodiskách alebo členitých chodbách. Taktiež sú vhodnejšie do exteriéru, kde by v zimnom období PIR senzor na pohyb človeka nemusel zareagovať vzhľadom na nedostatočnú teplotnú zmenu.

Ušetria peniaze a zlepšia komfort

V minulosti sa snímače pohybu používali takmer výlučne na detekciu pohybu osôb v zabezpečovacích systémoch (alarmoch).

V súčasnosti sa však ich využitie rozšírilo aj o ovládanie osvetlenia. V domácnosti i v komerčnej sfére totiž ľudia často plytvajú energiou tým, že nechajú svetlo svietiť aj v priestoroch, kde sa práve nepohybujú.

Aj keď sa vám na prvé zamyslenie môže zdať, že ide o pár drobných, za celý rok sa dokážu ušetrené kilowatthodiny elektriny sčítať a vyústiť do významnej finančnej úspory. Nehovoriac o úspore na žiarovkách či žiarivkách, ktoré majú obmedzenú životnosť.

Ovládanie svetla snímačmi pohybu sa hodí najmä do miestností, v ktorých netrávite dlhý čas. Môže ísť napr. o predsieň, šatník, technickú miestnosť, sklad, pivnicu či garáž. No ich použitie v obytných miestnostiach, pracovniach či dielni nie je príliš komfortné. Snímače totiž nezaznamenávajú vašu prítomnosť, ale váš pohyb. V statickej polohe, tzn. ak by ste sa dlhšie nehýbali, by teda svetlo často vypínali.

Ďalšou výhodou je, že ak prenášate rôzne predmety (zeleninu z pivnice, nákup z auta z garáže) a nemáte voľné ruky, nemusíte siahať po vypínači. Svetlo sa zapne aj vypne automaticky.

Vedeli ste, že…?

Niektoré druhy svietidiel, ako napr. žiarivkové s predradníkom či 12 V halogénové s klasickým alebo elektronickým transformátorom, predstavujú tzv. indukčnú záťaž alebo kapacitnú záťaž (klasické trafá – indukčná záťaž, elektronické kapacitná záťaž – LED). To znamená, že maximálny výkon, ktorý je snímač schopný zapnúť v prípade týchto svietidiel, je vždy nižší než pri klasických žiarovkách – niekedy je menej než polovičný. Indukčnou záťažou sú taktiež elektromotory, napr. ventilátory na WC.

Typy snímačov pohybu Legrand

Automatické spínače osvetlenia so snímačmi pohybu ponúka aj Legrand, a to takmer v každom produktovom (resp. dizajnovom) rade.

Môže ísť o automatické spínače určené na inštaláciu do prístrojových rámikov, do akých sa inštalujú bežné zásuvky či vypínače, prípadne o spínače s 360° senzormi. Tie sa inštalujú na stenu alebo na strop do podhľadu či inštalačnej krabice.

V ponuke nájdete aj snímače vhodné do exteriéru s vysokým krytím IP 55, ktoré spoľahlivo odolajú hustému dažďu i vode striekajúcej zo záhradnej hadice.

Automatické spínače môžu mať dve obvodové vyhotovenia – dvojvodičové a trojvodičové. Dvojvodičové využívajú na spínanie polovodičový prvok, vďaka čomu nepotrebujú pripojenie na nulový vodič. Ich nevýhodou však je, že na správnu funkciu potrebujú minimálnu záťaž (obvykle 3 W), čo znamená, že napr. s extra úspornou a málo výkonnou LED žiarovkou nemusia správne fungovať.

Spínacím prvkom v trojvodičovom variante je relé, ktoré na svoju funkciu potrebuje nulový vodič (modrý). Tento vodič teda musí byť prítomný aj v inštalačnej krabici, do ktorej budete spínač inštalovať. V niektorých krabiciach, kde bol alebo mal byť klasický vypínač, však môže tento vodič chýbať.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.