Smart riešenia v dvojgeneračnom dome

Štatistiky neklamú, napriek ekonomickým výhodám sú aj u nás dvojgeneračné domácnosti na ústupe. Stále ich je ale relatívne dosť. Z celkového počtu domov v našej krajine je až 90% rodinných. V nich žije viac než 10% dvoj- a viacgeneračných rodín. Ak sa zamyslíme nad dvojgeneračným domom ako smart domácnosťou, musíme riešiť viacero otázok. Niektoré si každý zodpovie sám, na ďalšie sa pokúsime nájsť odpovede.

Ako to vysvetlíme našim?

Jednoducho, skúste ich presvedčiť tým, čo presvedčilo vás. Že smart riešenie je pohodlné, príjemné, úsporné a netreba rozbiť celý dom. A ani to nie je drahé. Ak vaši budú váhať – a verte, že budú – nestrácajte nádej. Zabrať môže argument, že sa menej nabehajú. O koľko menej? Desaťtisíce krokov a desaťtisíce úkonov, ktoré smart komponenty budú robiť za vás.

Veď ja to nebudem vedieť ani zapnúť…

… povie vám na káve svokra. Tu je argumentácia: je to jednoduchšie, ako sa môže zdať. Zapnúť to pohodlne môžeš hlasom alebo cez aplikáciu. Naučím ťa to za tri minúty a potom môžeš jednoducho:

  • vypínať a zapínať, dokonca stmievať svetlá,
  • ovládať žalúzie,
  • regulovať teplotu vykurovania,
  • otvárať a zatvárať dvere alebo bránu.

Nenabeháš sa, ušetrí ti to čas a aj peniaze a budeš si pohodlnejšie užívať dôchodok. A môžeš to ovládať telefónom alebo hlasom.

Vedeli ste, že…?

Zmena dvojgeneračného domu na smart vás nebude stáť tisíce. So systémom Valena Life s Netatmo môžete začať štartovacím balíčkom so zásuvkou, smart bránou a bezdrôtovým centrálnym spínačom. Ďalšie zariadenia a komponenty môžete pridávať postupne.

Praktické rady – už postavený dom:

  • komponenty systému inštalujte postupne, logicky a plánovite,
  • nezabudnite, že smart brána pracuje s wifi signálom,
  • pamätajte na to, že Zigbee protokol komunikácie smart brány a zariadení má limitovaný dosah, avšak každý zapojený produkt je zároveň prijímač aj vysielač signálu,
  • smart brána zvládne riadiť aj sto zariadení,systém nefunguje „heliocentricky“, ale reťazovo: smart brána nie je stredom sústavy, zariadenia sú prepojené postupne v rade od brány až po najvzdialenejší komponent,
  • separátne vstupy dvojgeneračného domu vyžadujú dva videovrátniky.

Zvykneme si?

Určite, keď ste sa naučili s vašimi žiť v jednom dome, je tam istá zažitá miera tolerancie a aj ústretovosti. Prirodzená a zároveň individuálna, iná v každej spoločnej domácnosti. Keď ste si zvykli na seba, nebudete mať problém zvyknúť si aj na život v smart domácnosti.

Každý, kto upgradoval domácnosť na smart, sa s ňou musel postupne doslova zžiť. Bod zlomu príde vtedy, keď už ako zvyknutí na smart navštívite nesmart domácnosť. Nieže si nebudete vedieť rady, ale bude vám niečo chýbať. Ten pohodlný pocit, že vaša domácnosť robí rutinné úkony za vás.

Náš tip:

Ak rodičov nepresvedčíte na prvýkrát, začnite s pretváraním na smart vo vašej časti domu. Konzervatívna staršia generácia časom uzná minimálne to, že u vás sa menej nabeháte. A ak pozvete na návštevu širšiu rodinu, dokážete odprezentovať viac rozdielov a výhod.

Nové dvojgeneračné domy

Aj dnes sa stavajú veľké, dvojgeneračné domy. Napriek aktuálnemu trendu výstavby „bytov na pozemku“, teda jednopodlažných domov s obytnou plochou panelákového bytu. Ak staviate dom dnes, musí spĺňať prísne kritériá aj čo sa týka energetickej náročnosti. Aj preto je ideálne už v štádiu projektu „myslieť smart“. Platí to obzvlášť pre veľké dvojgeneračné domy.

Od roku 2016 staviame u nás nové budovy energetickej triedy A1. Bude to tak do konca tohto roka. Od 1. januára 2021 všetky novo skolaudované budovy budú musieť mať maximálnu energetickú úroveň limitovanú hornou hranicou triedy A0. Energeticky nízkonákladová budova doslova žiada smart riešenia.

Určite nepredbehnete dobu a neminiete celý majetok, keď s projektantom budete riešiť inteligentný dvojgeneračný dom, ktorý bude smart riešeniami riadiť všetko, čo sa len dá. Bez obáv, vývoj smart systémov sa neuberá „cestami slepých uličiek“. Ak dnes naprojektujete a zajtra postavíte inteligentný dom, užívať ho budete dlhé roky. Bez nutnosti radikálnych zmien, možno len s miernymi upgradmi.

Je smart nevyhnutné riešenie?

Určite nejde o krátkodobý módny trend, ale o praktickú nevyhnutnosť. Žijeme na začiatku smart éry. Ani sa nenazdáme a to, čo dnes vysvetľujeme rodičom, bude už pre naše deti bežná súčasť života. Podobne ako internet. Uvedomme si, že naše deti nezažili svet bez internetu a smart telefónov. My áno a naši rodičia dokonca aj bez tlačidlových mobilov.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.