Novinka v Netatmo: Smart detektor oxidu uhoľnatého

Oxid uhoľnatý je toxický plyn bez farby, chuti či zápachu a bez detektora ho nemáte šancu odhaliť. Môže sa vyskytnúť aj vo vašej domácnosti – našťastie vás pred ním dokáže varovať smart detektor CO z radu Netatmo. Prečítajte si, v ktorých miestnostiach by nemal chýbať a v čom sa líši od bežných detektorov.

Dobre vedieť

Oxidom uhličitým (CO2) aj uhoľnatým (CO) sa môžete smrteľne otráviť. Bezpečná koncentrácia CO2 je do 0,5 % (max. prípustný limit na pracovisku) a v čerstvom vzduchu ho nájdete max. 0,045 %. Oxidu uhoľnatého však stačí desaťkrát menej – už 0,05 % vo vzduchu môže ohroziť vaše zdravie.

  • Oxid uhličitý (CO2) sa v domácnosti nevyskytuje vo vysokých množstvách. Rovnako ako CO môže byť vedľajším produktom horenia, vo väčšom množstve sa používa najmä v priemysle. V domácnosti vzniká napríklad pri kvasení vína, piva, kapusty či odpadu.
  • Oxid uhoľnatý (CO) vzniká najmä ako vedľajší produkt horenia, zvlášť toho nedokonalého pri nedostatku kyslíka. Jeho zdrojom sú napríklad vysoké pece či spaľovacie motory áut alebo elektrocentrál, v domácnosti sú to predovšetkým kotly na pevné palivo či plyn, krby, kachle, sporáky, plynové ohrievače (či už na ohrev vzduchu, alebo prietokové) a naftové či benzínové ohrievače. Na rozdiel od CO2 je mierne ľahší ako vzduch a neklesá k zemi, ale relatívne rovnomerne sa premiešava so vzduchom v miestnosti.

Nebezpečenstvo oxidu uhoľnatého spočíva v tom, že sa viaže na hemoglobín (krvné farbivo prenášajúce kyslík) 250 – 300-krát silnejšou väzbou ako kyslík. Vzniká tak karboxyhemoglobín, ktorý stráca schopnosť prenášať kyslík z pľúc do ďalších orgánov. Prvé postihnuté orgány sú mozog a srdce. Medzi príznaky otravy patria poruchy koncentrácie, bolesti hlavy, závraty, dušnosť, vracanie, psychické poruchy, kŕče či bezvedomie až smrť.

Vedeli ste, že…?
Na otravu CO zomrie na Slovensku viac než 100 ľudí ročne. Žiaľ, otrava často spôsobí aj trvalé následky v podobe poškodenia mozgu či srdca.

Najčastejšie príčiny otravy oxidom uhoľnatým:

Zhoršenie ťahu komína – napríklad vplyvom jeho upchatia či zlými rozptylovými podmienkami pri inverzii alebo nízkom rozdiele teplôt (intenzívne slnečné žiarenie komín zohrieva a spaliny sú odvádzané pomalšie).

Znemožnenie prístupu vzduchu – na dokonalé horenie s minimom CO potrebuje kotol, krb, kachle či ohrievač dostatok kyslíka. Ak tieto nasávajú kyslík z interiéru, musíte dvere vybaviť vetracími mriežkami a miestnosti vetrať, prípadný vetrací otvor v stene musí byť takisto trvalo priechodný.

Netesnosť komína alebo spotrebiča – spaliny môžu do miestnosti unikať v dôsledku netesnosti na komíne či samotnom kotle, krbe či ohrievači. Situáciu môže ešte zhoršiť zapnutý ventilátor na odsávanie v kúpeľni alebo na toalete, prípadne digestor. Tie vytvoria v nevetranej miestnosti podtlak a spaliny cez netesnosť nasajú do miestnosti.

Nesprávne používanie ohrievačov – plynové, naftové či benzínové ohrievače s otvoreným plameňom by sa nemali používať v zle vetraných priestoroch, akými sú stany, záhradné chatky či interiéry automobilov.

Prevenciou takýchto situácií sú pravidelné revízie uvedených spotrebičov a dodržiavanie pokynov výrobcu na ich prevádzku.

Zapamätajte si:
Oxid uhoľnatý je plyn ľahší ako vzduch a je bez farby a bez zápachu – jeho smrteľnú koncentráciu teda nemáte šancu včas odhaliť. Jedinou spoľahlivou ochranou je detektor oxidu uhoľnatého, ktorý by ste mali nainštalovať do každej miestnosti so spotrebičom spaľujúcim plyn či pevné palivo.

Aj detektor oxidu uhoľnatého môže byť smart

Netatmo je systém smart domácnosti, ktorý sa postará o to, aby sa vám bývalo komfortne a bezpečne. K prvkom Netatmo ako smart termostat, smart zásuvka, smart kamera či smart detektor dymu teraz pribudol aj smart detektor oxidu uhoľnatého.

Oproti klasickému detektoru, ktorý začne pri prítomnosti CO iba pípať, môžete smart detektor CO Netatmo pripojiť do vašej domácej WiFi siete a prepojiť ho s aplikáciou Home + Security. Aplikácia je dostupná pre smartfóny a tablety Android aj Apple a používa sa tiež na ovládanie ďalších smart prvkov Netatmo. Detektor pracuje plne samostatne a nepotrebuje na to centrálnu jednotku ani žiadny ďalší prvok Netatmo.

Výhodou prepojenia s aplikáciou je, že detektor vám bude cez notifikácie v aplikácii hlásiť poplach v prípade prítomnosti oxidu uhoľnatého, ale taktiež vybitie batérií či poruchu zariadenia.

Samozrejme, na prítomnosť CO vás upozorní aj vstavanou sirénou (85 dB), ktorú budete počuť aj cez slúchadlá s pustenou hudbou. Prevádzkové stavy indikujú tri farebné LED kontrolky a ich kombinácie, takže o tom, že s detektorom je nejaký problém, sa dozviete aj bez smartfónu.

Vedeli ste, že…?
Smart detektor oxidu uhoľnatého Netatmo je vybavený funkciou samotestovania, čím zaručuje, že jeho senzor bude pracovať vždy správne. O samotestovaní vás bude notifikovať v aplikácii.

Senzor detektora pracuje na elektrochemickom princípe, životnosť zariadenia je kvôli spoľahlivosti detekcie legislatívne obmedzená na 10 rokov. Po tejto dobe sa zariadenie deaktivuje a nebude sa dať použiť. O napájanie sa starajú dve vstavané 3 V batérie, ktoré majú takisto životnosť 10 rokov, počas celej životnosti detektora teda nebudete mať s ich výmenou žiadne starosti.

Inštaláciu zvládnete aj sami

Montáž smart detektora CO Netatmo zvládnete aj svojpomocne, pomôže vám s tým videonávod s titulkami.

Upozornenie:
Aby ste sa na detektor oxidu uhoľnatého mohli spoľahnúť, musíte bezpodmienečne dodržať všetky pokyny na jeho inštaláciu v priloženom návode, obzvlášť starostlivo vyberte miesto inštalácie. V opačnom prípade nemusí odhaliť únik CO včas.

Zariadenie pri montáži nemusíte rozoberať, do steny sa upevní oddelená základňa, na ktorú sa potom prichytí samotný, iba 150 g vážiaci detektor (rozperky a skrutky nájdete v balení). Výhodou je, že detektor môžete z držiaka kedykoľvek vybrať a vypnúť ho alebo zresetovať pomocou tlačidiel na zadnej strane.

Pri pripájaní do WiFi siete majte na pamäti, že zariadenie pracuje iba v 2,4 GHz WiFi sieti. Tie podporuje väčšina WiFi routerov a prístupových bodov, no nájdu sa aj výnimky, takže si tento fakt radšej vopred preverte.

Zhrnutie:

  • Oxid uhoľnatý je jedovatý plyn bez farby, chuti a zápachu, bez detektora ho nemáte šancu odhaliť. Môže sa vyskytnúť všade tam, kde používate sporák, krb, kachle, kotol, plynový, naftový či benzínový ohrievač.
  • Jeho nebezpečná koncentrácia je 10-krát nižšia než pri oxide uhličitom, viaže sa na hemoglobín a zabraňuje prenosu kyslíka do mozgu, srdca a ďalších orgánov – výsledkom otravy je často smrť alebo trvalé následky.
  • Smart detektor oxidu uhoľnatého Netatmo vás okrem hlasitého pípania na prítomnosť CO, ale aj na poruchu či iné prevádzkové stavy upozorní notifikáciou v aplikácii.
  • Napájanie je riešené batériami, ktoré počas 10-ročnej životnosti zariadenia nemusíte meniť.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.