Zmiernite nástrahy a riziká drevodomov 

O „trendovosti“ drevených domov netreba diskutovať. Sú totiž nadčasové. Drevo je jeden z „najprírodnejších“ stavebných materiálov a používa sa už tisícročia. Je bezpečné bývať v drevených stavbách? Čo našim drevodomom škodí a čo pomáha?

Dva živly

Drevené stavby sú chúlostivé, citlivé na pôsobenie ohňa a vody. Akémukoľvek drevu nerobia dobre iskry, plamene, voda, vlhkosť. Ich pôsobenie môžete jednoducho a účinne eliminovať:

  • nepoužívajte otvorený oheň,
  • využívajte bezpečné vykurovacie systémy,
  • elektroinštaláciu zverte odborníkovi s osvedčením,
  • drevené stavebné prvky ošetrite voči vlhkosti,
  • zdroje vody a vlhkosti izolujte,
  • dostatočné vetranie je liekom na nadmernú vlhkosť.

Predpísaná bezpečnosť

Ani zrubový drevodom, ani drevenú stavbu či montovanú chalúpku nemôžete postaviť hocijako, s otvoreným ohniskom uprostred. Stavebné predpisy a normy, týkajúce sa ohňa, jeho možných zdrojov, ale aj vody a vlhka, sú dané. Každý materiál, a teda aj stavebné drevo vo všetkých podobách, má definované limity.

Normy myslia na všetko

Drevo je prírodný materiál a môže podľahnúť skaze. Rýchlej – pôsobením ohňa – alebo pomalšej, ale tiež zničujúcej, vplyvom vody a vlhka. Faktory znižujúce trvácnosť, odolnosť dreva by ste nemali podceniť. Viete ich ovplyvniť.

Platná STN EN 13501-1:2019 (STN 332312:2013) rieši požiarne charakteristiky drevených stavebných výrobkov a prvkov stavieb. Teda aj „horľavosť“ dreva, podľa reakcie na oheň. Najhorľavejšie je topoľové, zápalkové drevo. Pomerne ťažko horľavé je napríklad dubové a bukové drevo.

Odolnosť dreva najmä voči vplyvom vlhkosti rieši norma STN EN 350:2017-02. Paradoxne, najmenej trvanlivým drevom voči drevokazným hubám je bukové. Teda drevo, ktoré patrí medzi najmenej horľavé.

Vedeli ste, že…?

Najmenej horľavé sú nie čisté, prírodné drevené stavebné materiály, ale tie „na báze dreva“. Ťažko horľavé sú napríklad pilinové dosky. Sadrokartón je nehorľavý interiérový stavebný materiál.

Koľko vydrží drevená stavba?

Aj sto rokov, ak je správne postavená a udržiavaná. Všeobecne rozlišujeme 5 základných tried odolnosti dreva s rôznou životnosťou:

  1. veľmi trvanlivé drevo – životnosť 25 a viac rokov,
  2. trvanlivé drevo – životnosť 15 – 25 rokov,
  3. mierne trvanlivé drevo – životnosť 10 – 15 rokov,
  4. slabo trvanlivé drevo – životnosť 5 – 10 rokov,
  5. netrvanlivé drevo – životnosť do 5 rokov.

V našich končinách sa bežne používa ako stavebné drevo smrek a borovica. Teda mäkké, ľahko opracovateľné, slabo a mierne trvanlivé dreviny. Neznamená to ale, že náš dom vydrží iba 15 rokov. Životnosť dreva dokážeme zásadne predĺžiť pravidelným a vhodným ošetrovaním a starostlivosťou.

Zima, leto, klíma

Z pohľadu komfortu bývania sú drevené stavby ideálne. V zime „držia teplo“, v lete pri správnom vetraní drevo „pracuje“. Svojimi tepelno-izolačnými vlastnosťami pomáha udržiavať prirodzenú relatívnu vlhkosť vzduchu. Ak sa pridá správne vetranie, vzduch je čistý. Klimatizácia v drevodome je z pohľadu stavebnej terminológie dokonalý oxymoron.

Náš tip:

Ak chcete mať dokonale preventívne „ošetrený“ váš drevený dom, dajte si ho poistiť. Až vtedy zistíte, čo všetko musí stavba spĺňať voči rizikám požiaru a vody. A čo všetko vrátane hasiaceho prístroja, revízií elektrických a plynových zariadení a odvodňovacieho systému musíte zabezpečiť. Aby v prípade poistnej udalosti aj došlo k náhrade škody.

Aké nástrahy môžeme očakávať?

Bývanie v drevených stavbách je pozitívny „bumerangový trend“. Pravidelne sa vracajúci, nadčasový. Vyššie riziká, najmä vo vzťahu k ohňu, vode a vlhkosti, sa v drevených stavbách dajú efektívne zmierniť. Prevenciou, údržbou a starostlivosťou. Aby bola v drevenej stavbe radosť bývať.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.