Viete, aké káble potrebujete na technické vybavenie domu?

Závisí od toho, aký dom máte, staviate alebo rekonštruujete. Ak nízkoenergetický bungalov, technické vybavenie je určite minimalistickejšie ako v dvojposchodovej vile s heliportom, so saunou, s tenisovým kurtom a so zastrešeným bazénom. A samozrejme aj požiadavky na inštaláciu a zabezpečenie káblovej infraštruktúry sú iné.

Topológia „nepustí“

Predpokladajme, že elektrickú prípojku už máme na pozemku, stavbe alebo v dome pripojenú, odborne odskúšanú. Máme „hodiny“, elektromer a uvažujme nad rôznymi druhmi kabeláže, ktorou bude „tiecť“ elektrický prúd, ale aj dáta. Ak nie sme kvalifikovaný elektrikár, ktorý rieši elektroinštalácie, tak naozaj len uvažujme, najlepšie spolu s odborníkom. Ak staviame, „mapa“ elektroinštalácie je povinnou súčasťou projektu. Ak rekonštruujeme, tak by mala byť tiež. Nezabúdajme na to, že mnohé cesty elektrickej a dátovej aj mediálnej kabeláže môžu byť zhodné.

Majte na pamäti

Neodborná elektroinštalácia je okrem iného aj rizikom pre zdravie a život obyvateľov vašej domácnosti! Bezpečnosť elektrickej inštalácie je spolu s funkčnosťou najdôležitejšou požiadavkou.

Elektroinštalácia chce odborníka

Od hlavného prívodu elektrickej energie, rozvádzača, istiacich prvkov obvodov, chráničov cez prepäťovú ochranu sa potrebujete prekáblovať až po posledné ukončenie vo svetle či vypínači. Takže klasická topológia, mapa ukončení a aj umiestnenia spotrebičov.

Realizujte projekt s odborníkom, ktorý bude mať veľa otázok, na ktoré bude chcieť odpovede. A, samozrejme, kvalifikovanému elektrotechnikovi prenechajte:

  • odbornú realizáciu,
  • inštaláciu elektrických rozvodov,
  • umiestnenie prvkov siete.

Výber kabeláže zverte profesionálovi, ktorý má osvedčenia a oprávnenia. A vie, že indukčné varné dosky či rúry na pečenie nepripájame cez predlžovačky. Káble na elektroinštaláciu sa používajú vždy medené. Výnimkou sú len prívodné káble na elektrickú prípojku. Ak sú to káble do stien, tak typové označenie CYKY, resp. CYYP. Ak ideme do horľavých stien drevenice, resp. verejných priestorov, používame káble N2XH, tzv. bezhalogénové káble, ľudovo povedané nehorľavé. Majú vyššiu teplotu horenia a pri horení nevytvárajú halogénové plyny.

Ohybné FXP hadice sú nevyhnutnosť

Do takzvaných „grgáňov“, „hadovíc“, „husacích krkov“, teda jednoducho „trubiek“, inštalujeme akúkoľvek kabeláž, pretože tam je chránená. Okrem toho je kabeláž v prípade poškodenia veľmi elegantne vymeniteľná bez nutnosti jej vysekávania zo steny.

Chráničky sú ohybné, mechanicky a tepelne odolné aj žiaruvzdorné. Boli vymyslené na to, aby chránili elektrickú kabeláž.

Vedeli ste, že…?

Až 90 % káblových a dátových vstupov do domu je zvyčajne na mieste, kde vchádza elektrická energia aj plyn a voda? Preto je vhodné práve sem umiestniť technologickú miestnosť alebo aspoň skrinku, či výklenok.

Myslime na ochranu a bezpečnosť

Aj vašich káblov v chráničkách, ale aj samotných elektrických obvodov. Každý spotrebič (varná doska, rúra, umývačka riadu, práčka, sušička, kávovar, mikrovlnka) by mal byť napojený na vlastný prívod elektrickej energie a na zvlášť chránený elektrický obvod. Toto by mal riešiť odborník už ako povinnú položku projektu. Nároky na materiály kabeláže aj chráničiek sú prísne vrátane protipožiarnych.

plan-stavby-naradie

Dimenzovanie elektroinštalácie v súvislosti so súčasným príkonom bytu rieši v projekte technická správa, konkrétne protokol o určení vonkajších vplyvov. Hovorí o tom, kde sa nachádza elektroinštalácia, v akých materiáloch je inštalovaná aj to, kde a na čo sa bude používať. Ide o to, aby vedenie, obvody aj ističe zvládali aj neúmerné nárazové zvýšenie odberu. Elektrikár, resp. projektant musí ísť pri návrhu od konca, čiže od koncových spotrebičov k rozvádzačom. Musí sčítať príkony spotrebičov. Následne navrhne obvody kabeláže a ich príslušné istenie.

Príklad: Všetky zásuvky 230 V sú inštalované káblom s prierezom 2,5 mm2 a istené ističom 16 A. Svetlá sú inštalované káblom s prierezom 1,5mm2 a istené sú ističom 10 A.

Mikrovlnka verzus tepelné čerpadlo

Je jasné, že menšie domáce spotrebiče majú aj menšie nároky na spotrebu a tiež ochranu, istenie. Vaša mikrovlnka je teda pripojená inak ako vaše tepelné čerpadlo alebo bojler, elektrický sporák či vyhrievacie teleso v saune.

Zapamätajte si:

  • Kabeláž vo svojom dome neriešte „kutilsky“.
  • „Predlžovačkové“ riešenia nie sú bezpečné.
  • Projekt riešte s odborníkom.
  • Inštaláciu kabeláže zverte profesionálovi.
  • Kabeláž chránia chráničky.
  • Neodborná elektroinštalácia môže ohroziť zdravie aj život.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.