Rok 2019 prináša legislatívne zmeny 

Stavby, prestavby a rekonštrukcie sú v našej krajine prísne regulované legislatívou. Tá sa zrejme v roku 2020 opäť zmení – tentoraz zásadne. Rok 2019 priniesol zopár noviniek, ktoré je dobré poznať. Neznalosť zákona neospravedlňuje. Dve minúty venované tomuto článku vám môžu zachrániť stovky eur a veľa nepríjemností.

Zákon veterán

Všetko podstatné, čo štát zákonne vymedzuje pri stavbách, prestavbách a rekonštrukciách, rieši stavebný zákon, teda zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku. Tento legislatívny veterán nadobudol účinnosť 7. mája 1976. Oslávil zrelých 43 rokov a bol mnohokrát, aj tento rok, novelizovaný.

Odborníci z fachu, teda stavebníci, architekti, projektanti, ale aj elektrikári či budovatelia inžinierskych sietí, vedia, že sa pripravuje zásadná zmena tohto pôvodne socialistického budovateľského zákona.

Čo nám priniesol rok 2019 v stavebnej legislatíve?

Rýchly prehľad najdôležitejších zmien:

  • novela stavebného zákona platná od 1. 7. súvisela so zavedením „zákona proti byrokracii s cieľom zjednodušiť stavebnú administratívu,
  • novela zákona o odpadoch platná od 1. 1. zrušila povinnosť žiadať od orgánu odpadového hospodárstva štátnej správy vyjadrenie k dokumentácii v kolaudačnom konaní v prípade jednoduchých a drobných stavieb,
  • novela zákona o stavebnom sporení opäť sprísnila podmienky poskytovania štátnej prémie na stavebné sporenie.

Vedeli ste, že…?

Od roku 2016 sa aj v našej krajine sprísňujú normy energetickej hospodárnosti budov?

V súvislosti s tým, že od 1. januára 2021 začne aj na Slovensku platiť komplexný balík prísnejších noriem v tejto oblasti. Už tri roky sa u nás prakticky stavajú nízkoenergetické obytné domy. Od roku 2020 by to už mali byť pasívne domy.

V roku 2020 nás čaká a neminie

Dočkáme sa s najväčšou pravdepodobnosťou radikálnej zmeny stavebného zákona. Zmena by mala byť zásadná, prakticky sa má stavebný zákon rozdeliť na dva. Malo by to tiež zjednodušiť a zrýchliť stavebné konania.

Návrh smeruje napríklad až k tomu, že na menší rodinný dom už nebude potrebné stavebné povolenie. Noviniek bude viacero, napríklad už nebude možné dodatočne kolaudovať a užívať „čierne stavby“.

Zapamätajte si:

  • Je dobré a pozitívne mať prehľad v aktuálnej legislatíve.
  • Ak sa chystáte stavať, rekonštruovať či pristavovať, nemusíte podrobne študovať zákony a najímať tímy právnikov.
  • Svoje bývanie zverte do rúk odborníkom. Verte, že oni už tú správnu legislatívu poznajú, pretože sa ňou musia denne riadiť. Ak kupujeme rožky, neštudujeme predsa celý legislatívny proces pekárenskej výroby. Na to sú iní experti.
  • Stavebný zákon by mal v budúcom roku dostať novú podobu.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.