Riešenie krízových situácií v domácnosti

Od čias počiatkov používania elektrickej energie sa postupne populácia rozdelila na rozvážnych a hrdinov. Patríte medzi tých, čo sa elektriny boja a doma nevymenia ani žiarovku? Alebo nemáte problém skrutkovačom testovať, či je kábel „živý“? Ak už ste v ktorejkoľvek skupine, máme pre vás pár dobrých rád, ak sa prihodia situácie, ktoré by ste nepredpokladali, že sa prihodia. A práve vtedy, keď to najmenej očakávate.

Mal by to niekto kontrolovať?

Toto napadne každému, kto mal doma aspoň raz problém s elektroinštaláciou. Isteže áno, máme na to aj legislatívu. Konkrétne smernicu STN ES 59009 či STN 33 1620 platnú u nás od roku 2004. Jednoznačne odporúča, aby si odborník skontroloval elektroinštaláciu a otestoval ju aspoň raz za 10 rokov. Ak bývate v bytovke, spýtajte sa domovníka na termín poslednej odbornej prehliadky a skúšky. Ak bývate v dome, skúste detailnejšie pozrieť v dokumentoch.

Zase nás vytápajú?

Z pohľadu štatistiky sú časté problémy súvisiace s vytápaním v bytovkách. Každý, komu zatiekla voda od horného suseda do rozvodnej skrinky či zásuviek, by vedel rozprávať. Dosť hustú frekvenciu majú aj problémy súvisiace s vekom elektroinštalácie. Ale aj s materiálom. Hliníkové vodiče teču, zmenšujú sa a preto vyžadujú doťahovanie na spojoch. Najlepšie minimálne raz za rok, najmä v zásuvkách a rozvádzačoch. Samozrejme, treba predtým vypnúť hlavný istič alebo poistky. Nedotiahnuté spoje až tak, že doslova vyhoria. To sú tie „bežné“ požiare spôsobené zanedbanou elektroinštaláciou.

Vedeli ste, že…?

Požiar spojov môže vzniknúť aj v zásuvke, v ktorej nie je nič zapojené? Je to bežný jav najmä pri starých elektroinštaláciách. Ak vám však iskria zásuvky, dajte ich prezrieť odborníkovi.

Stručný krízový manuál

Každý záchranár, ale aj krízový manažér pozná kľúčové tajomstvo: Krízová situácia vyžaduje riešenie, ktoré má presný postup. Ak vám „vypadne elektrina“, nemusíte hneď volať havarijnú službu. Tak, ako v každej krízovej situácii, aj v tomto prípade platí základné pravidlo: žiadna panika. A potom treba s rozvahou konať:

  • ak ste potme, hľadajte náhradné svetlo
  • ak ste doma s deťmi, ukľudnite ich a zabezpečte, aby zostali tam, kde sú
  • rozhliadnite sa a zistite, či nefunguje všetko alebo len niečo
  • ak nefunguje len televízor alebo mikrovlnka, problém bude buď v nich, alebo vypadol istič
  • ak vám zhaslo svetlo v obývačke a všade inde sa svieti, tiež to zrejme zvládnete výmenou žiarovky, zapnutím ističa alebo výmenou poistky
  • vypnite čo najviac spotrebičov
  • nezabudnite vypnúť aj spotrebiče, ktoré „vypadli“
  • skontrolujte hlavný istič, ističe a poistky, zvyčajne sú v skrinke blízko vchodových dverí, v ktorej je aj elektromer
  • vypadnutý istič je v dolnej polohe teda vypnutý, zapnite ho smerom hore
  • ak po zapnutí problém trvá, treba volať havarijnú službu
  • do vymieňania starých poistiek sa nepúšťajte, ak to neviete
  • Pozor!: ak neskontrolujete hlavný istič, havarijnú službu k vám nepošlú.

Náš tip:

Buďte pripravení, majte doma poruke „pohotovostný balíček“: náhradné svetlo a kontakt na havarijnú službu vášho dodávateľa elektriny. V dnešných časoch stačí, ak máte poruke mobil. Vo vlastnom záujme vysvetlite všetkým dospelým členom domácnosti, kde sú poistky, ističe. Zvyčajne blízko vchodových dverí, ale nie je to pravidlo. Urobte aj inštruktáž, čím a ako sa dá otvoriť skrinka, v ktorej ističe a poistky sú. Samozrejme aj s postupom, ako treba ističe zapnúť a poistky vymeniť. Vysvetlite aj, kde sú náhradné žiarovky.

Zdroj: Legrand

Čo nám to zase „vymlátilo” poistky?

Ak ste výpadok elektriny vyriešili zapnutím ističov, zamyslite sa. Každý istič či poistka prakticky robí „svoju prácu“ na 100 % práve vtedy, keď odpojí od elektriny to, čo treba. Pretože sieť je preťažená a to preťaženie muselo niečo spôsobiť. Najčastejšie ide o to, že bolo naraz zapojených priveľa spotrebičov. Preto svoju domácu elektroinštaláciu zbytočne nepreťažujte.

Ak sa ale u vás doma výpadky opakujú, zavolajte si odborníka. Vaša elektroinštalácia potrebuje skontrolovať a je nevyhnutná jej odborná prehliadka a skúška. Revízny technik po diagnostike navrhne buď opravu, alebo údržbu elektroinštalácie. A aj jej koncových komponentov. Samozrejme, v nevyhnutných prípadoch môže navrhnúť aj kompletnú výmenu.

Treba mať doma skúšačku a náhradný inštalačný materiál?

Ak ste elektrikár alebo elektroinštalatér, tak samozrejme áno. Vo všetkých ostatných prípadoch sa napríklad do výmeny vyhorených zásuviek či vypínačov radšej nepúšťajte. Odborné a niekedy aj nebezpečné úkony a činnosti prenechajme odborníkom. Uspokojme sa s tým, že budeme mať doma nevyhnutnú zásobu náhradných žiaroviek. Tie predsa vieme vymeniť aj sami.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.