Kolaudujete elektroinštaláciu? Dajte si pozor na niekoľko nástrah 

Kolaudácia elektroinštalácie nie je zložitá, no i tak si pri tomto procese musíte dať pozor, aby ste mali v poriadku všetky dôležité dokumenty potrebné na vyhotovenie prvej odbornej prehliadky a odbornej skúšky (revízie) a na úspešné ukončenie kolaudačného konania zo strany stavebného úradu. Poradíme vám, na čo nezabudnúť a kde na vás môžu číhať prípadné nástrahy.

Vždy v súlade s dokumentáciou

Pre elektroinštaláciu platí, že na úspešné skolaudovanie novostavby potrebujete stavebnému úradu doložiť originálnu projektovú dokumentáciu a revíznu správu. Často sa ale pri realizácii stavby stáva, že chcete vykonať nejaké zmeny – napr. niekde pridať zásuvku či celý svetelný alebo zásuvkový obvod a pod.

Ak ste vykonali nejaké zmeny oproti pôvodnej projektovej dokumentácii, musíte doložiť aj tzv. projektovú dokumentáciu skutočného vyhotovenia elektroinštalácie. To sa týka aj bleskozvodu a el. prípojky. Samozrejme, projektová dokumentácia i prípadné zmeny musia byť plne v súlade s príslušnými slovenskými technickými normami (STN).

Posledné slovo má revízny technik

Úlohou revízneho technika je vykonať prvú odbornú prehliadku a odbornú skúšku (t. j. revíziu) elektroinštalácie i bleskozvodu a posúdiť, či sú vyhotovené v súlade s STN a s projektovou dokumentáciou. Na tento účel musí byť objekt už pripojený na el. rozvodnú sieť (čo znamená, že revíziu prípojky by ste mali mať už úspešne za sebou).

Revízny technik bude kontrolovať predovšetkým typ použitej kabeláže, hodnoty a typy jednotlivých ističov, poistiek či chráničov, prípadne skusmo zapojenie niektorých zásuviek či vypínačov. Taktiež skontroluje funkčnosť jednotlivých prvkov elektroinštalácie, skontroluje vodivé pospájanie neživých častí a ich privedenie na spoločný potenciál (najčastejšie uzemnením). Ide napr. o kovové potrubie, vodovodné batérie a pod. Ďalej opticky skontroluje vyhotovenie bleskozvodu (typ vodiča, použité svorky, počet zachytávačov, dodržanie ochranných uhlov, ohybov atď.).

Po tejto obhliadke nasledujú kontrolné merania:

 • Zemný odpor uzemnenia – Meria sa kvôli správnej funkcii bleskozvodu a ochrany pred dotykovým napätím (impedancia je celkový odpor vodiča kladený striedavému prúdu).
 • Impedancie slučiek – Ide v podstate o celkovú impedanciu vedenia od zdierky fázového vodiča zásuvky (alebo vývodu na svietidlo) cez vedenie a vinutie distribučného transformátora v trafostanici a späť až po zdierku pracovného vodiča v zásuvke. Vďaka tejto hodnote bude technik vedieť, že použité istiace prvky prerušia okruh v prípade poruchy včas.
 • Merania prúdových chráničov – Revízny technik zmeria ich vybavovací prúd a vybavovací čas, aby overil ich správnu funkciu.
 • Sled fáz – Všetky trojfázové zásuvky musia mať pravotočivé pole, pri pohľade na zásuvku musí teda ísť 1., 2. a 3. fáza za sebou v smere hodinových ručičiek, aby sa trojfázový elektromotor otáčal správnym smerom.

Zistenia a namerané hodnoty z obhliadky a skúšky potom budú slúžiť ako podklad pre revíznu správu elektroinštalácie a bleskozvodu. Revíznemu technikovi musia podľa STN 33200-6 ešte projektant a montážna firma predložiť tzv. prehlásenie zodpovednosti projektanta k vykonanému projektu a prehlásenie montážnej firmy k vykonaným prácam.

Revízny technik vypracuje revíznu správu na základe uvedených podkladov spravidla do niekoľkých dní od vykonania revízie. Odovzdaním revíznej správy a projektovej dokumentácie stavebnému úradu je časť kolaudácie týkajúca sa elektroinštalácie dokončená.

Vedeli ste, že…?

Každú rozvodnú skrinku v dome (okrem tých osadených výlučne slaboprúdovými zariadeniami) musí osadiť vnútorným vybavením (svorky, ističe, prúdové chrániče atď.) firma, ktorá má na túto činnosť oprávnenie, t. j. nie akýkoľvek elektrikár doma v garáži. Ku skrinke musí firma dodať aj vyhlásenie o zhode, výrobný štítok a návod na použitie (všetko v zmysle STN). Dokumentácia od výrobcu prázdnej skrinky nestačí a revízny technik vám takto vyhotovenú elektroinštaláciu neschváli. Vyhláseniu musí predchádzať odskúšanie rozvodnej skrinky v zmysle príslušných STN.

Zapamätajte si:

 • ku kolaudácii na stavebnom úrade musíte doložiť originálnu projektovú dokumentáciu, revíznu správu a dokumentáciu skutočného vyhotovenia – to platí pre elektroinštaláciu, bleskozvod i el. prípojku,
 • dokumentácia, zmeny v nej i elektroinštalácia musia byť v súlade s STN,
 • rozvodnú skrinku môže osadiť jednotlivými prvkami iba firma či osoba s oprávnením na túto činnosť, následne rozvádzač otestuje a vydá vyhlásenie o zhode,
 • revízny technik skontroluje elektroinštaláciu vizuálne a preverí, či je vyhotovená v súlade s projektovou dokumentáciou a s STN,
 • následne vykoná potrebné merania a vydá revíznu správu,
 • odovzdaním revíznej správy ku kolaudačnému konaniu sa kolaudácia elektroinštalácie končí.

6 KOMENTÁRE

  • Dobrý deň, pani Jarka,

   radi by sme vám poradili, avšak potrebujeme vašu otázku bližšie špecifikovať (jedná sa o skolaudovanie rozvodov NN pre ďalší rozvod energie pre výstavbu a pripojenie nových odberov? alebo?) aby sme sa vedeli k problematike vyjadriť.

   Vopred vďaka,
   s pozdravom redakcia portálu Electrend.

 1. Dobry den, prosim vas, je potrebna komplet nova revizia el. v pripade, ze potrebujem len posunut elektricku zasuvku o 30cm? Kupil som uz skolaudovanu novostavbu, ktora este nebola obyvana, revizia je stara len 3 mesiace.

  • Dobrý deň, Martin,

   ďakujeme za otázku.
   Pri každom zásahu do vyhradeného technického zariadenia elektrického je potrebné vykonať kontrolu a skúšku takže aj revíziu. Takže áno treba vykonať aj revíziu.

   Všetko dobré želáme, s pozdravom redakcia magazínu Electrend

 2. Dobry deň mam otazku, dorabali sme nejake zasuvky v dome ktory bol uz skolaudovany. Pridalo sa zopar zasuviek a dali sme spotrebice v kuchyni do nich. Robila nam to firma. Teraz moja otazka znie …ak firma spisala vsetko co sa tu dorabalo na spravu pre revizneho technika ktory to nasledne vsetko po nich pokontroluje tak kto plati technika firma ktora ktira nam elektroinstalaciu dorabala al my ? Ďakujem

  • Dobrý deň, pani Katarína,

   ďakujeme za otázku. Predpokladáme, že aj tú prerábku ste platili vy, v tom prípade rovnako aj „revízaka“ budete platiť vy lebo to bol úkon z vašej strany.

   Držíme palce a želáme všetko dobré,
   s pozdravom redakcia magazínu Electrend

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.