Dom na kľúč – rýchlo, no nie lacno

Predstavte si to – otvoríte katalóg s fotkami pompéznych domov s nádhernými záhradami, jeden z nich si vyberiete a všetko ostatné necháte na prácu odborníkov. Tí vám za niekoľko týždňov zavolajú a odovzdajú kľúč k vášmu vysnívanému domu. Ide o realitu alebo fikciu? Viete, ako funguje zákazka „dom na kľúč“?  

Predstavivosť a nápady netreba

Ako už zo samotného názvu vyplýva, ide o stavbu, ktorej realizáciu – počnúc od výkopových prác pre základovú dosku až po odovzdanie hotovej stavby – zabezpečuje spravidla jedna firma. Púť domu na kľúč začína najčastejšie otvorením katalógu a zvolením toho pre vás najideálnejšieho. Výstavba takéhoto domu je vhodná najmä pre tých, ktorí nedisponujú prebytkom času a chcú mať svoj vysnívaný domov čo najskôr. Platí to aj pre tých s menšou predstavivosťou a schopnosťou vyrukovať s vlastnými nápadmi.

Dom na kľúč a elektroinštalácia

Elektroinštalácia v týchto domoch je už pri samotnom výbere spravidla vopred zadefinovaná, no v mnohých prípadoch sú konzultácia a dodatočné požiadavky nadradené a prakticky zapracované. Obavy z dispozične zle umiestnených zásuviek a vypínačov teda nie sú na mieste. Niektoré spoločnosti dokonca akceptujú i zákazníkom vopred vypracované individuálne projekty, ktoré dokonca dokážu zapracovať i do hotových katalógových projektov. Tu však treba rátať s cenovým navýšením.

Na čo si dať pozor?

Predstava výstavby vášho budúceho domova s tým, že nemusíte ani prstom pohnúť, je síce pekná, no nemusí byť reálna – a i tu je možné badať viacero neduhov. V prvom rade je najdôležitejšie zvoliť si dodávateľa len s pozitívnymi referenciami, ktorý má v oblasti výstavby domov na kľúč viacročné skúsenosti. Už pri samotnej realizácii je vhodné skontrolovať použité materiály, či sa zhodujú s tými, ktoré boli na začiatku odkonzultované, pretože sa môže stať, že dodávateľ narába s lacnejšími, a teda pravdepodobne i menej kvalitnými materiálmi. V týchto prípadoch je vhodné zaobstarať si kvalifikovaného odborníka, ktorý bude celú stavbu „dozorovať“. Negatívum tohto druhu výstavby – celkové vyššie náklady a nutnosť disponovať celou sumou už od začiatku výstavby domu.

Zapamätajte si:

  • Celý proces výstavby domu na kľúč zastrešuje spravidla jedna spoločnosť.
  • Realizácia výstavby tohto druhu je vhodná najmä pre ľudí, ktorí chcú mať dom v čo najkratšom čase.
  • Elektroinštalácia je vopred daná, no je možné ju v priebehu výstavby pozmeniť.
  • Niektoré spoločnosti akceptujú i zákazníkom vypracované
  • Je nutné zvoliť si dodávateľa s pozitívnymi referenciami a kontrolovať dodané materiály stými deklarovanými.
  • Cena domov na kľúč je zväčša vyššia aje nutné disponovať celou sumou už od začiatku.
  • Všetky parametre takéhoto projektu, ako aj dátumy realizácie či ukončenia stavby, je dobré stanoviť jasne a vopred pre všetky strany.

Milí čitatelia, máte skúsenosti s domom na kľúč? Bývate v ňom alebo o ňom len snívate? Podeľte sa o vaše praktické rady a ťažko získané skúsenosti, aby ste ďalším čitateľom pomohli dostať sa k vysnívanému domovu.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.