Trendy v oblasti záhradných elektroinštalácií  

Čo bude tento rok trendy v relaxačných exteriérových priestoroch? Bude treba kvôli kabeláži prekopať záhradu? Zbúrať altánok a postaviť nový? Upgradovať bazén, preinštalovať saunu a vírivku? Potrebujeme vôbec v záhrade elektrinu?

Rustikálny trend

Jedným z trendov pravidelne sa vracajúcich do záhrad je ten rustikálny. Tradičný, pôvodný, „ako u babičky“. Vrátane stodoly zo storočného dreva s dreveným šindľom a jednou visiacou žiarovkou. Aby sme ale boli aj nadčasoví: sauna s najmodernejšími vychytávkami môže byť schovaná napríklad v pôvodnej murovanej stajni.

Na zastrešenie bazéna postačí strecha starého humna. K tomu trávnik „na prírodno“, kosený kosákom a kosou. A ako bonus drevená „kadibúdka so srdiečkom. Ak sa zažiada, tak aj s pohybovým spínačom osvetlenia.

Hi-tech trendy

Opačným, ale tiež dostupným extrémom, je hi-tech záhrada. Samozrejme, najlepšie pri dome, ktorý nemá ani jeden zámok na klasický kľúč. Terasu, bazén, záhradný bungalov či saunu – všetko ovláda riadiaca jednotka.

Aj v exteriéri sa uplatnia inteligentné smart spínače, vypínače, zásuvky a svietidlá. Netreba pripomínať, že top dizajn a estetické zladenie s exteriérovými architektonickými prvkami sú samozrejmosťou. Rovnako maximálna ochrana a bezpečnosť elektroinštalačných komponentov podľa príslušných noriem.

Náš tip:

Ak sa rozhodnete vymeniť staré elektroinštalačné komponenty, osvetlenie na terase či záhrade, poraďte sa s odborníkmi. Myslite aj na to, že solárne osvetlenie nikdy nenahradí to klasické.

Ekologické a ohľaduplné

Celosvetový záhradný eko trend je aktuálny aj tento rok. Čo najviac ekologický, šetrný k prírode. Ak teda budeme aj pri elektroinštalácii eko a raw, stavme na prírodné materiály. Samozrejme, nie na kabeláže, ale vypínače, spínače, zásuvky a svietidlá. A šetrime prírodu aj senzormi osvetlenia, senzormi pohybu a časovačmi. Takto eko vybavená záhrada nám dodá nadstavbový pocit pri relaxe v nej.

Vedeli ste, že…?

Eko trendom v záhradách sú aj miestne materiály? Pri elektroinštalácii ich veľmi nevyužijete, ale pre dobrý pocit vysypte chodníčky štrkom z miestneho lomu.

Do siva?

Zdroj: Legrand

Jedným z tohtoročných interiérových trendov je opäť návrat k sivej. Nie k tej fádnej, všednej šedivej, ale k decentnej sivej, vo všetkých možných odtieňoch, materiáloch a povrchoch. Predpokladajme teda, že dizajnéri budú takto ladiť aj exteriérové elektroinštalačné komponenty.

Z výtvarného pohľadu sa k sivej hodí každá farba, fantázie sa medze nekladú. Exteriérové zásuvky, vypínače, pohybové spínače či vonkajšie svietidlá môžu ladiť s materiálmi v exteriéri. Alebo aj kontrastovať.

Sú trendy vždy trendové?

Samozrejme. Aj túto záhradnú sezónu môžete držať krok s trendmi. Ak chcete a potrebujete. Hlavne si ale svoje záhrady užite v pohode a pokoji.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.