Štýlová a bezpečná kuchyňa 

Moderná, rustikálna, minimalistická, samostatná alebo spojená s obývacou časťou… Aj takáto môže byť podoba vašej vysnívanej kuchyne. V dnešnej dobe sú možnosti takmer neobmedzené, a to ako z hľadiska dizajnu, tak aj funkcionality. Avšak v prípade tohto „srdca domova“, kde sa koncentruje väčšina rodinného života, by sme mali dbať predovšetkým na efektívne zariadenie a bezpečnosť. Práve v kuchyni sa totiž prepájajú tzv. 3 zóny v závislosti od druhu činnosti, ktorú vykonávame. Hovoríme o zónach:

  • tepla,
  • chladu,
  • vody.

Obzvlášť obozretní by ste mali byť pri umiestnení zóny vody a tepla, keďže tu hrozí potenciálne najvyššie riziko skratu a následného požiaru. Varná plocha by, pochopiteľne, mala byť čím ďalej od chladničky s mrazničkou. Jednotlivé zóny odporúčame umiestniť do pomyselného trojuholníka, v strede ktorého by mala dominovať pracovná a úložná časť kuchyne. Keďže v priestore kuchyne je najvyššia koncentrácia elektrospotrebičov, odporúčame zvýšiť bezpečnosť tzv. RCD prúdovým chráničom, inštalovanie ktorého je samozrejmosťou pre všetky zásuvkové okruhy do 20 A.

Z praktického hľadiska je vhodné nakupovať spotrebiče (chladnička s mrazničkou, sporák s rúrou na pečenie, varná doska, digestor, umývačka riadu, kávovar, mikrovlnná rúra) rovnakej značky. Okrem estetického a dizajnového zjednotenia to klientom poskytuje aj finančnú výhodu, pretože väčšina predajcov vie pri kúpe setov prispôsobiť aj cenu produktov smerom nadol.

Inštalovanie zásuviek, vypínačov a iných elektrických zariadení a príslušenstva v závislosti od vonkajších vplyvov upravuje Slovenská technická norma (STN) 33 2000-7-701.

Na čo by sme nemali zabudnúť?

Aby sme si prácu v kuchyni maximálne zefektívnili a urýchlili, mal by byť tento priestor v prvom rade prakticky zariadený. Čo to znamená? Ešte pred realizovaním výstavby alebo renovácie kuchyne odporúčame strategicky zvážiť logické rozmiestnenie všetkých plánovaných elektrospotrebičov.

Nezabúdajte pri tom aj na rozmiestnenie elektrických zásuviek a vypínačov, aby sa nestalo, že budete mať kuchyňu plnú káblov a zásuvky umiestnené neprakticky, prípadne budú chýbať na pre vás dôležitých miestach. Niekedy sme však limitovaní dispozičným riešením alebo rozmermi kuchyne. Mali by sme preto zvážiť odborné konzultácie s kreatívnym dizajnérom a kvalifikovaným elektrikárom, ktorí nám pomôžu nájsť najefektívnejšie riešenie z pohľadu praktickosti aj funkcionality zároveň.

Poriadne si premyslite aj ovládanie jednotlivých svietidiel, či už centrálneho alebo doplnkových zdrojov svetla. Zásadnou je otázka ich ovládania, ktoré môže byť buď spoločné, alebo aj samostatné. Najmä počas večerov a dní, keď je vonku šero, oceníte dostatočné osvetlenie pracovného priestoru pri príprave jedál. Stropné svetlo zvyčajne dopĺňa osvetlenie pracovnej dosky LED pásmi a zdroj integrovaný v digestore, ktorý osvetľuje varnú zónu.

Nie je zóna ako zóna

STN pre Elektrické inštalácie nízkeho napätia (33 2000-7-701) jasne definuje, kde môžu byť jednotlivé spínacie a riadiace zariadenia umiestnené, a to tak, aby sa do maximálnej možnej miery uplatnila zásada ochrany pred zásahom elektrickým prúdom.

kuchynsky-ostrov-stolicky-pult-varna-doska
Foto: Legrand

V umývacej zóne nesmú byť žiadne elektrické zariadenia. Je to priestor v okolí kuchynského drezu, ktorý je ohraničený zvislou plochou prechádzajúcou obrysmi drezu, zahŕňa priestor pod a nad drezom a podlahou a stropom (do výšky 2,25 m). Taktiež medzi varnou doskou a digestorom nesmie byť žiadna zásuvka.

  • Elektrické zásuvky a vypínače do výšky 120 cm od podlahy musia byť umiestnené minimálne vo vzdialenosti 20 cm od zóny umývacieho priestoru.
  • Elektrické zásuvky, vypínače vo výške nad 120 cm nemusia byť vzdialené 20 cm od umývacej zóny (môžu sa nachádzať tesne na jej hranici).
  • Svietidlo s ochranným krytom s dostatočným krytím aspoň IP21 montujeme minimálne vo výške 40 cm od drezu.
  • Svietidlo bez ochranného krytu sa musí nachádzať vo výške minimálne 180 cm od podlahy.
  • Vypínače je vhodné inštalovať 110, 115, 120, 125, 130 alebo 135 cm od podlahy.
  • Elektrická zásuvka môže byť situovaná minimálne 20 cm od kraja drezu, do výšky 120 cm. Nad výšku 20 cm môže byť na hrane drezu, resp. umývacej zóny.
  • Zásuvky v spodnej časti kuchyne je optimálne dať do výšky 30 cm a zásuvky nad pracovnou kuchynskou plochou vo výške 110, 115 a 130 cm od podlahy.

Jednota nadčasového dizajnu a funkčnosti

Dnes už nemusíte robiť žiadne kompromisy medzi funkčnosťou, kvalitou a štýlovým dizajnom. Produkty značky Legrand ponúkajú optimálne riešenie pre vašu domácnosť, či už v exteriéri alebo interiéri. Kvalitné a elegantné prevedenie zaručuje nadčasovosť. Ak patríte medzi ľudí, ktorí si potrpia na celkové komplexné zladenie svojho domova, vypínače a zásuvky CÉLIANE sú pre vás tým správnym riešením. Na výber je široká paleta farieb aj materiálov (hliník, mosadz, nehrdzavejúca oceľ).

V tomto dizajnovom rade nájdeme aj komponenty, ako sú termostaty, USB nabíjačky, TV-RD-SAT zásuvky, stmievače, ovládače roliet či vypínače s kombinovanými funkciami. K dispozícii je veľa produktov, ktoré vám zefektívnia prácu v kuchyni a ušetria čas, ktorý môžete venovať svojej rodine.

Pop-up krabice

Keďže v kuchyni trávia dosť času aj naše deti, najmä tie najmenšie, mali by sme pamätať aj na ich zvýšenú ochranu. Medzi štandardné prostriedky patria rôzne druhy záslepiek do elektrických zásuviek či na dvierka elektrospotrebičov.

Vhodnou alternatívou sú aj tzv. pop-up krabice. Vďaka ich ultra tenkému vyhotoveniu je možná nenápadná implementácia do podláh (dokonca aj do betónovej či zdvojenej), kancelárskeho nábytku aj kuchynských liniek. To v konečnom dôsledku výrazne zvyšuje mieru bezpečnosti a uľahčuje údržbu, keďže spoje sú vždy kryté, čím sa eliminuje riziko kontaktu s vodou alebo zanesenia nečistôt. Jediným dotykom je takto celé príslušenstvo pop-up krabice ihneď flexibilne dostupné. Príjemným estetickým bonusom je, samozrejme, elegantné dizajnové prevedenie. Na výber máte viacero modulov, pričom niektoré typy sú už osadené slaboprúdovými a silovými prístrojmi.

Zapamätajte si:

  • Podrobnosti o elektrických inštaláciách nízkeho napätia upravuje Slovenská technická norma STN 33 2000-7-701, kde nájdete presné pokyny a nákresy schém.
  • Bezpečnosť nech je vždy na prvom mieste, dobrá rada kvalifikovaného elektrikára preto nikdy nie je na škodu.
  • Aj v prípade kúpy a rozmiestnenia elektrospotrebičov platí zásada dvakrát meraj a raz kúp.
  • Ešte pred začatím prác na vysnenej kuchyni si dôkladne premyslite rozmiestnenie elektrospotrebičov, vypínačov a zásuviek, aby ste po krátkom čase nemuseli zvažovať renováciu kvôli nepraktickosti vášho prvotného zámeru.
  • Skôr ako začnete so samotnou rekonštrukciou a montážou kuchyne, sfinalizujte prípravu prípojok elektriny, plynu aj vody. Dodatočné zásahy predstavujú navýšenie financií.
  • Efektívne umiestnite zónu tepla, chladu a vody, čím si skvalitníte a urýchlite prácu.
  • Ušetrený čas venujte svojim najbližším alebo záľubám.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.