Ako sa neprerátať pri stavbe a rekonštrukcii

Mnohí z vás ste asi zažili momenty, kedy ste si pri pohľade na vami zmajstrované „dielo“ povedali, že ste sa radšej mali poradiť s odborníkom. Ale už je neskoro, stalo sa a výsledok, bohužiaľ, nie je taký, aký ste si ho vo svojich mysliach naplánovali. Ako sa vyhnúť takýmto situáciám à la plač nad rozliatym mliekom?

Prvotná idea – plánovanie

Každej rekonštrukcii by malo v prvom rade predchádzať konkrétne naplánovanie postupu, definícia konkrétneho cieľa, správne zvolenie výrobkov, materiálov a zariadení potrebných pre túto prestavbu a v neposlednom rade, samozrejme, vhodný výber dodávateľa v podobe skúseného odborníka. Ak máme dostatok času, je dobré si v rámci tohto plánovania sadnúť a zahĺbiť sa minimálne do danej problematiky prestavby, aby sme mali aké-také základné vedomosti a dokázali korektnejšie rozhodovať napríklad pri výbere produktov, alebo už samotného konkrétneho dodávateľa. Dobrou voľbou môže byť aj komunikácia so známymi či priateľmi, ktorí už majú podobné aktivity za sebou.

Nie je majster ako majster

Základom pri každom výbere dodávateľa, ktorý bude realizovať vašu stavbu alebo rekonštrukciu bez ohľadu na sumu v cenovej ponuke, by mali byť pozitívne recenzie. Obdobne dôležité je taktiež to, či disponuje platnými certifikátmi, licenciami alebo oprávneniami. V prípade, ak sú ich majiteľmi viacerí, je vhodné si ku každej cenovej ponuke vypýtať vysvetlenie pre potrebu objasnenia materiálov, produktov a zariadení uvedených na tomto doklade, ale i o konkrétnych krokoch rekonštrukcie.

Nech je to v suchu

Je veľký predpoklad, že pri vidine úspor a pri unáhlených vlastných rozhodnutiach na to v konečnom dôsledku môžeme doplatiť, a to i doslova. Je preto žiaduce poradiť sa ešte pred samotnou realizáciou rekonštrukcie s odborníkmi s dlhoročnými skúsenosťami, ktorých rady sú mnohokrát cennejšie ako mešec zlatých dukátov.

Zapamätajte si:

  • Dôležitým začiatkom pri rekonštrukcii je zadefinovanie si výsledku, konkrétny plán postupu a vhodný výber materiálov a zariadení.
  • Pred výberom dodávateľa je žiaduce osvojiť si aspoň základný obsah problematiky, ktorá sa týka našej prestavby, a samozrejmosťou by mali byť i pozitívne recenzie daného „majstra“.
  • Je nutné, aby dodávateľ vlastnil platné certifikáty, licencie a oprávnenia.
  • Pred každou rekonštrukciou je vhodné poradiť sa so skúsenými odborníkmi.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.