PRIDAŤ OTÁZKU NA LEGRANDFORUM.sk

Meno *
E-mail *
Telefón *
Informácia o telefónnom čísle nebude zverejnená,
slúži iba na interné účely pre potrebu ďalšej konzultácie.
Zaradenie *
Nadpis *
Otázka *
 
  polia označené * sú povinné

Káble Cat.8: Frekvencia 2000 Mhz a konštrukcia F/UTP

Napriek tomu, že definícia novej „Cat.8“ ešte nemá finálnu podobu, základné parametre novej kategórie pre NBase-T nadobúdajú reálnejšie kontúry.

Predpokladané primárne využitie „Cat.8“ je v dátových centrách. Požadovaná dĺžka prenosového kanála bola preto pracovnou skupinou „IEEE 802.3 Next-Generation BASE-T“ stanovená na 30 metrov. I keď sa predpokladá spoľahlivosť prenosu na 50 metrov, z dôvodu obmedzenia spotreby energie fyzickej vrstvy bol stanovený limit 30 metrov. Pri tejto dĺžke je očakávaná spotreba 40Gb portu 1,3-násobkom spotreby 10Gb portu.

Cieľom „TIA-568-C.2-1 Balanced Twisted-Pair Telecommunications Cabling and Components Standard, Addendum 1: Specifications for 100Ω Category 8 Cabling“ je návrh riešenia, ktoré bude jednoducho implementovateľné a zároveň ekonomicky nenáročné. Ako technické východisko pre novú kategóriu poslúžili komponenty už existujúcich kategórií (konkrétne Cat.6A). Vylepšenia týkajúce sa spoľahlivosti prenosu pri vyšších frekvenciách bude teda nutné dosiahnuť na úrovni kvality výrobného procesu.

Požiadavka na spätnú kompatibilitu s predchádzajúcimi riešeniami (Cat.6A, Cat.6, Cat.5e...) bola označená ako zásadná, čiže o inom formáte konektorov ako RJ45 sa v súčasnosti neuvažuje. Väčším otáznikom zostáva charakter inštalačných káblov. Praktické skúsenosti získané z fyzických inštalácií predchádzajúcich kategórii hovoria, že káble s väčším priemerom žíl ako AWG 22 nie sú žiaduce. K zväčšovaniu prierezov žíl (a rovnako ani prierezu celých káblov) teda veľmi pravdepodobne nepríde. Druhou možnosťou je teda konštrukcia káblov – tienenie verzus krútenie párov. TIA pri vývoji novej „Cat.8“ jednoznačne preferuje káble s konštrukciou F/UTP.

Momentálne sa však už nejedná len o teoretické výpočty. Koncom roku 2012 boli nezávislou skúšobňou ETL úspešne premerané 2 vzorové Permanent linky vyskladané z prototypov upravených konektorov formátu RJ45 a káblov s konštrukciou F/UTP! Použité boli komponenty od rôznych výrobcov a namerané hodnoty boli porovnávané s limitmi uvedenými v pracovnej verzii normy TIA Cat.8 draft 0.5.

Opäť môžeme konštatovať, že sa po pároch tienené káble (konštrukcia PIMF typická pre Kategórie 7 / 7A) dostávajú na okraj záujmu. Zaujímavý je aj fakt, že aj v posledných diskusiách týkajúcich sa týchto káblov/kategórií sa spomína maximálna teoretická prenosová frekvencia 1600 MHz (ISO/IEC Proposed Draft Technical Report 11801-99-1).

Hlavné rozdiely medzi metalickou infraštruktúrou pre 40 Gb Ethernet a 10 Gb Ethernet:

 

Protokol

40 GBase-T

10 GBase-T

Kabelážny systém

Cat.8*

Cat.6A

Cat.7/7A

Normy

-

TIA/EIA – ISO/IEC - CENELEC

ISO/IEC - CENELEC

Použitie

DC

DC / LAN

DC / LAN

Prenosový kanál

2-konektorový

4-konektorový

4-konektorový

Dĺžka prenosového kanála

30 metrov

100 metrov

100 metrov

Frekvencia

2000 Mhz

500 Mhz

600 Mhz / 1000 Mhz

Konektory

RJ 45

RJ 45

Iné

Tienenie

Tienené

Tienené / Netienené

Tienené

Konštrukcia kábla

F/UTP

F/UTP – U/FTP – F/FTP – S/FTP – U/UTP

S/FTP

 

*predpoklad 

Lukáš Ondroušek, CDCDP
 

Business Development Manager,

Structured Cabling Solutions,

Czech and Slovak Republic