5 dôvodov, pre ktoré sa neoplatí šetriť na elektroinštalačnom materiáli

Slovenský trh za posledné roky zaplavuje množstvo falzifikátov či nekvalitných výrobkov, či už z Číny, Turecka alebo od našich severných susedov. To sa, žiaľ, týka aj elektroinštalačného materiálu – napr. zásuviek, vypínačov, elektroinštalačných líšt či dokonca káblov. Šetriť na elektroinštalačnom materiáli sa ale nevypláca, každá jeho súčasť totiž musí spĺňať prísne normy týkajúce sa napr. vodivosti, krytia, mechanickej odolnosti, odolnosti proti požiaru, elektromagnetickej kompatibility (EMC) a pod. Pozreli sme sa na hlavné dôvody, pre ktoré sa vám takéto šetrenie môže vypomstiť.

1. Krátka životnosť

Prejaví sa napr. pri zásuvkách či vypínačoch, ktoré potrebujú pre svoju funkciu systém elektrických kontaktov. Pri lacných neznačkových vypínačoch, ktoré budete používať často sa kontakty rýchlo opotrebujú, pretože výrobcovia používajú málo odolné materiály (napr. pre pružiny a kontakty), a nespoľahlivé konštrukčné riešenia. Vypínače a zásuvky síce nie je problém vymeniť, ak ich ale budete meniť často, miniete v konečnom dôsledku viac peňazí, ako za značkový vypínač. Navyše, pri značkových výrobkoch máte akú-takú istotu, že kúpite vypínače či zásuvky s rovnakým dizajnom napr. aj o 2 roky.

2. Slabá odolnosť materiálu

Výrobcovia nekvalitných elektroinštalačných komponentov často šetria na materiáloch. Spoznáte to napr. na mäkkých plastoch a závitoch v nich, ktoré neznesú ani jediné poriadne dotiahnutie. Mäkké elektroinštalačné lišty sa zasa príliš ohýbajú a často sa lámu. Vypínače a zásuvky, pri ktorých výrobca použil nekvalitný plast, ktorý nie je odolný voči UV žiareniu zasa vplyvom slnečného žiarenia vyblednú alebo zažltnú.

3. Konštrukčné nedostatky

Kvalitné elektroinštalačné prvky spoznáte aj podľa dômyselných konštrukčných riešení, ktoré ich výrobcovia neustále vylepšujú. Umožnia tak vám, či elektroinštalatérom rýchlejšiu prácu nielen pri prvotnej montáži, ale tiež pri oprave či výmene.

Pre ilustráciu – do lacných bytových rozvodných skriniek umiestnil výrobca iba 1 svorkovnicu pre pracovný nulový vodič namiesto potrebných dvoch. Elektroinštalatér potom musí druhý mostík prácne upevňovať a hľadať preň vhodné umiestnenie. Montáž urýchľujú tiež predpripravené miesta na otvory pre káble, či bezskrutkové svorky na vodiče v zásuvkách či vypínačoch. Pružiny v týchto svorkách sa ale časom môžu uvoľniť a vyvolať iskrenie vodiča. O dôvod viac siahnuť po overených značkách.

bezskrutkove-svorky-vodice-elektroinstalacny-material

4. Parametre nevyhovujúce normám

Slovenské technické normy (STN) predpisujú pre elektroinštalačné prvky a materiál rôzne parametre, napr. aj odolnosť voči vode, prachu, požiaru či farebné značenie vodičov a vhodný prierez vodičov použitých na rôzne el. okruhy. Ak v elektroinštalácii použijete prvky nevyhovujúce STN, riskujete nielen požiar či úraz, ale tiež aj to, že elektroinštalácia nevyhovie prvej odbornej prehliadke a odbornej skúške (revízii).

V praxi sa už objavili prípady, keď prierez vodičov bežne používaného kábla CYKY na zásuvkové rozvody dosahoval 2,1 mm2 namiesto výrobcom deklarovaných (a normou predpísaných) 2,5 mm2. Keďže taký vodič nemá potrebnú vodivosť, tým pádom má vyšší odpor a pri použití takého kábla v zásuvkovom obvode navrhnutom pre 2,5 mm2 vodiče môže dôjsť k prekročeniu max. dovoleného oteplenia, čo môže spôsobiť požiar. Revízny technik taktiež pri meraní impedancie tzv. impedančných slučiek nemusí namerať uspokojivé hodnoty, keďže vodič má vyšší odpor, než pre aký je obvod navrhnutý.

5. Nedostupnosť náhradných dielov

Značkové elektroinštalačné prvky – najmä zásuvky a vypínače navrhujú výrobcovia tak, že sa skladajú z viacerých častí (spravidla rámik, krytka a samotný prístroj). V prípade, že poškodíte jednu časť, môžete ju jednoducho vymeniť za novú bez toho, aby ste museli kupovať celý nový vypínač či zásuvku. Pri lacných elektroinštalačných prvkoch toto nebýva samozrejmosťou.

Zapamätajte si:

  • neznačkové zásuvky a vypínače majú často krátku životnosť,
  • materiálové prevedenie je tiež slabšie, výsledkom sú strhnuté závity, popraskané lišty či zažltnuté alebo vyblednuté vypínače,
  • elektrikárom sa s nimi zle pracuje, musia často niečo dorábať, prerábať alebo prispôsobovať,
  • nemusia spĺňať STN, vďaka čomu nemusia vydržať potrebné zaťaženie, môžu spôsobiť požiar a elektroinštalácia nemusí prejsť revíziou,
  • nie sú na ne dostupné náhradné diely – musíte väčšinou meniť celý kus.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.