Typy svietidiel, ich vhodné umiestnenie a výkon 

Vedy zaoberajúce sa pôsobením svetla na človeka vedia určiť zrakovú pohodu. Má na ňu vplyv nielen stav nášho zraku, ale aj vlastnosti prostredia ako intenzita a kvalita osvetlenia. Správne zvolené svietidlá dokážu pomôcť zlepšiť kvalitu života v domácnosti.

V záujme zrakovej pohody je nevyhnutné každú časť interiéru domu či bytu osvetliť iným spôsobom. V rámci vášho zdravia i šetrenia je vhodné poznať, podľa čoho si svietidlá vyberať. Nemali by ste to “odfláknuť” alebo vyberať si iba podľa toho, čo sa vám zdá pekné na prvý pohľad. V prípade obchodov, kancelárií a výrobných hál musíme dodržiavať aj hygienické normy.

Vchádzame do chodby

Moderným a efektným riešením sú svetlá s pohybovými senzormi. Ak sa vám toto riešenie nepáči, zvoľte rozmiestnenie vypínačov intuitívne – aby ich bolo možné jednoducho rozsvietiť aj potme. Na chodbách a schodiskách patria tzv. schodiskové svietidlá nad nášľapnú plochu schodov. Stropné netienené svietidlo môže mať negatívny efekt oslepenia. Na vysokých schodiskách sa môžu efektne vynímať závesné lustre.

schody-osvetlenie-stena

Kuchyňa vyžaduje špeciálny prístup

Základným osvetlením tohto priestoru je stropné svetlo, ktoré však neosvetlí kvalitne všetky pracovné plochy. Tie môžeme nasvietiť LED pásom pod hornou skrinkou, aby neoslňovali. Ďalšie kuchynské priestory vieme dosvetliť kombináciou závesných, nástenných a bodových svetiel.

Iný štýl osvetlenia si žiada jedálenský kút alebo jedáleň. Ideálne je závesné svietidlo s minimálnou výškou 60 cm nad doskou stola. Lampa by mala mať aspoň čiastočne krytú žiarovku, aby nedochádzalo k oslneniu stolovníkov.

Náš tip:

Pre obytné priestory je optimálne, rovnako ako pre naše oči, prirodzené denné svetlo. Umelé osvetlenie zvoľte tak, aby svietilo nepriamo a rozptýlene. Ideálne ak pôsobí prirodzene a nemali by sme ho vôbec vnímať.

Keď v obývačke, tak pohodlne

Štatisticky trávime najviac času v spálni. Vorkoholici v pracovni, potom nasleduje kuchyňa a až po nej obývačka. Keď tam teda relaxujeme, mali by sme mať dokonalú zrakovú pohodu. Celkové osvetlenie riešime rovnomerným, mäkkým a neutrálnym svetlom, napríklad stropnými, nezávesnými, prisadenými alebo zápustnými svietidlami s nepriamym rozptýleným svetlom.

Na dotvorenie atmosféry používame:

  • nástenné lampy – ich svetlo sa odráža od stien a rozptýli sa v priestore,
  • stojace lampy – dávajú dostatok mäkkého rozptýleného svetla,
  • stmievateľné svietidlá – dotvoríme príjemné obývačkové prostredie,
  • slabšie osvetlenie – používame za televízorom,
  • čítacie lampy – svetlo dopadá šikmo poza chrbát tak, aby rovnomerne osvetľovalo čítané stránky a okolie čitateľa.

V spálni nielen spíme

A aj v tomto priestore potrebujeme svetlo. Štandardom je veľkoplošné svietidlo s nízkym jasom na nepriame osvetlenie. Býva inštalované na stene nad posteľou alebo na strope. Cielené svetlá na čítanie by mali byť na nočných stolíkoch. Zvoľte variant s nastaviteľnou intenzitou svetla s ohľadom na komfort partnera. Žiarovka lampy na čítanie by nikdy nemala byť v zornom poli. Orientačné, napríklad LED svietidlá, sú ideálne na bezpečný pohyb po spálni potme.

Detská izba je na hranie, učenie aj spanie

Tento multifunkčný priestor vyžaduje tri druhy osvetlenia. Centrálne stropné alebo nástenné s rovnomerným osvetlením celého hracieho priestoru, so širokým uhlom vyžarovania a s nízkym jasom. Dostatočné osvetlenie písacieho stola dosiahneme nastaviteľnou stolnou lampou, napríklad s kompaktnou žiarivkou. Pre praváka svetlo zboku zľava, pre ľaváka sprava. Pracovné svetlo by nemalo byť v zornom poli a ani v smere monitora počítača alebo sa v ňom odrážať. Nepriame osvetlenie na spanie umiestnime na stenu nad posteľou. Ideálne je aj úsporné orientačné osvetlenie na bezpečný nočný pohyb detí.

postel-vankuse-svetielka-lampa-zasuvka-hracka

Kúpeľňa a sanitárne priestory

Tip na osvetlenie exteriérov:

Na osvetlenie terasy a bazéna sú ideálne solárne svietidlá s pohybovým senzorom. Pri bazéne, samozrejme, s ochranou proti vlhkosti a vode. V dielni a garáži svietime napríklad intenzívnymi halogénovými osvetľovacími telesami s náležitou ochranou proti prachu a mechanickému poškodeniu.

Všade, kde je tečúca či striekajúca voda, patria svietidlá so zvýšenou ochranou IP 44 pred vlhkosťou a striekajúcou vodou. Centrálne stropné svetlo v kúpeľni a aj na WC má mať takú intenzitu, aby sme videli nečistoty na podlahe. Najdôležitejšie je však v kúpeľni svetlo pri zrkadle, aby sme sa dostatočne videli. Ak osvetlenie nie je zabudované priamo v ráme zrkadla, umiestnime ho nad zrkadlo a po jeho obvode tak, aby sme nevrhali tieň. Na kozmetické úkony je najvhodnejší studený farebný podtón svetla. Umiestnenie svietidiel musí byť podľa predpisov, s použitím IP krytia podľa zón, kde sa nachádza.

Zapamätajte si:

  • svietidlá inštalujte intuitívne
  • vopred si premyslite účel a intenzitu
  • na denné svietenie používajte biele svetlo s obsahom modrej zložky, s farebnou teplotou okolo 5000 kelvinov (K)
  • večer a v noci treba svietiť tlmene, teplými farbami s 2800 – 3300 K
  • v spálni regulujte intenzitu osvetlenia
  • CRI index (hodnotenie svetelného zdroja v porovnaní s denným svetlom) by mal byť okolo 80, prirodzené denné svetlo má 100
  • vyberajte si ekologické LED žiarovky
  • pri výbere je dôležitá svietivosť, intenzita, ale aj farba svetla, farebná teplota a CRI index podania farieb
  • skúste nové núdzové svietidlá Legrand U21 s rýchlou a bezpečnou montážou

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.