Seriál: Elektroinštalácia v garáži a dielni

Na elektroinštaláciu v garáži sú kvôli odlišným podmienkam okolitého prostredia kladené náročnejšie požiadavky než na elektroinštaláciu v obytnej časti domu. Navyše, mnoho domácich majstrov využíva garáž aj ako domácu dielňu, čo situáciu ešte trochu komplikuje. Ak však dodržíte zopár pravidiel, nemusíte sa elektroinštalácie v garáži či dielni báť.

Aby elektroinštalácia vydržala čo najdlhšie

Pri elektroinštaláciách v obytnej časti domu je samozrejmé, že káblové vedenie inštalujete pod omietku. V garáži však estetické hľadisko nehrá až takú veľkú rolu, na inštaláciu teda môžete zvoliť aj elektroinštalačné lišty alebo rúrky (chráničky), ktoré sa montujú na povrch. Keďže nebudete musieť vysekávať drážky, inštalácia bude jednoduchšia.

Bežné biele elektroinštalačné lišty narúšajú vzhľad stien iba minimálne, sú však pomerne krehké. O niečo lepšie sú na tom plastové rúrky (chráničky), ktoré sa do steny prichytávajú pomocou objímok. Ak chcete čo najodolnejšiu elektroinštaláciu, môžete siahnuť aj po pancierových rúrkach, ktoré sa používajú v priemysle, no ich cena je niekoľkonásobne vyššia.

V celej garáži, resp. dielni by ste mali použiť vypínače, zásuvky a rozbočovacie krabice s krytím IP44 (odolné voči striekajúcej vode, napr. Legrand Forix), prípadne vyšším (krytie IP55 odolá aj tryskajúcej vode, napr. Legrand Plexo). Inštalačné prvky s takýmto krytím sú dobre chránené voči vode, vlhkosti, ale aj prachu, ktorého je v garáži či dielni často dosť. Vďaka tomu budete môcť v garáži bez obáv umývať auto, rezať drevo či pracovať s oceľou.

Vedeli ste, že…?

Niektorí výrobcovia elektroinštalačných prvkov špecifikujú okrem odolnosti voči vlhkosti a prachu aj odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Udáva sa písmenami IK a dvojciferným číslom, najnižšiu odolnosť má prvok s IK00 (žiadna ochrana), najvyššiu prvok s IK10, ktorý odolá energii úderu 20 J, resp. pádu objektu vážiaceho 5 kg z výšky 40 cm.

Rozvodnú skrinku by ste mali umiestniť dostatočne vysoko, aby bola chránená, no zároveň tak, aby ste na ňu dosiahli. Môžete si vybrať z podomietkovej skrinky alebo skrinky na povrch. Ani v tomto prípade však nezabudnite na vyššie krytie, aspoň IP44 – pri skrinkách to nebýva vždy samozrejmosťou. V portfóliu niektorých výrobcov, ako napr. Legrand, nájdete aj mimoriadne odolné rozvodné skrinky radu Plexo s krytím až IP65 a odolnosťou IK09.

Budete mať dosť zásuviek?

Aj v garáži alebo dielni platí, že zásuviek nie je nikdy dosť. Ich rozmiestnenie závisí od činností, ktoré budete chcieť vykonávať. Určite však v prípade 230 V zásuviek nezabudnite na niekoľko kusov nad pracovným stolom a min. jednou zásuvkou pri garážovej bráne pre prípad, že budete chcieť pracovať s nejakým náradím vonku pred garážou.

Zdroj: Legrand

Vhod vám príde aj trojfázová 400 V zásuvka, ktorú využijete na napájanie výkonnejších spotrebičov či náradia, ako napr. výkonná zváračka, sústruh, okružná píla, vzduchový kompresor a pod. V prípade, že zariadenie vyžadujúce trojfázové napájanie zatiaľ nepoužívate, nechajte si aspoň rezervu pre trojfázový istič v rozvodnej skrinke, 400 V zásuvku tak budete môcť neskôr doplniť.

Ak budete mať garáž vykurovanú el. konvektormi alebo el. vykurovacími panelmi, nezabudnite na zásuvky aj pre ne. Niektoré z nich sa však pripájajú napevno bez zásuvky.

Tip:

V priemysle, kde je veľký pohyb ľudí, sa občas používajú špeciálne viacnásobné zásuvky vo forme kociek, ktoré visia zo stropu. Vďaka tomu, že napájací kábel vedie zo stropu, nehrozí, že by ste sa oň potkli na zemi.

Bezpečnosť nadovšetko

Pri práci s náradím narastá aj riziko úrazu, či už el. prúdom, alebo mechanickým poranením. Bezpečnosti elektroinštalácie v garáži či dielni by ste teda mali venovať zvýšenú pozornosť. Základom sú prúdové chrániče, ktoré aktuálne platné normy (máj 2020) predpisujú pre všetky zásuvky do 32 A obsluhované laikmi (čo sú prakticky všetky zásuvky v domácnosti) aj pre všetky svietidlá.

Vynikajúcim pomocníkom je aj núdzové centrál stop tlačidlo. Pre niektoré priemyselné elektroinštalácie je povinné, nič ním však nepokazíte ani v garáži a dielni. Ide o tlačidlo pripojené na vypínaciu cievku, ktorá ovláda hlavný istič, prípadne stýkač v rozvodnej skrinke (zapojí elektrikár). Jeho stlačením odpojíte buď celú elektroinštaláciu v garáži, prípadne jej časť, ktorá napája zásuvky, zariadenia či stroje. V prípade úrazu či požiaru teda budete môcť zabrániť väčším škodám na vašom zdraví či majetku.

Nezabudnite na kvalitné osvetlenie

Pri práci v garáži či dielni je z hľadiska bezpečnosti i zdravia dôležité aj dostatočne silné osvetlenie. Pre prácu sa odporúča hodnota intenzity osvetlenia aspoň 300 luxov (lx). Potrebnú intenzitu dokáže projektant vašej elektroinštalácie vypočítať, pričom vezme do úvahy okrem svetelného toku svetelných zdrojov aj rozmery miestnosti, jas, odrazy, lom svetla, smerové vyžarovanie svietidiel a ďalšie okolnosti.

V praxi sú najvhodnejšie svietidlá so žiarivkovými trubicami (klasické „neónky“), keďže tie dokážu rovnomerne osvetliť veľkú plochu. Tieto svietidlá sa predávajú aj vo variante s úspornejšími LED trubicami, ktoré majú aj niekoľkonásobne dlhšiu životnosť, no zároveň aj niekoľkonásobne vyššiu cenu.

Tip:

Ideálne umiestnenie svietidiel nie je v prípade garáže na strope, ale vo vrchnej časti bočných stien. Ak do garáže zaparkujete auto, nestane sa, že svietidlá zatieni.

Dôležitá je aj farebná teplota svetla. Svietidlo s nízkou farebnou teplotou bude svietiť dožlta a hodí sa skôr do obytných izieb. Do garáže či dielne je najvhodnejšia farebná teplota okolo 5 000 K, ktorá má podobný odtieň ako denné svetlo.

Zhrnutie:

  • na elektroinštaláciu v garáži alebo dielni sú kladené vyššie požiadavky ako pri obytnej časti,
  • káble nemusíte inštalovať pod omietku, môžete využiť plastové či pancierové inštalačné rúrky,
  • použite prístroje s krytím IP44 alebo vyšším, ktoré sú odolnejšie voči prachu a vlhkosti,
  • zásuviek nie je nikdy dosť, nezabudnite ani na 400 V zásuvku pre silnejšie 3-fázové spotrebiče,
  • všetky zásuvky a svietidlá ochráňte prúdovým chráničom, pouvažujte aj o centrál stop tlačidle, ktoré vypne zásuvky alebo stroje jediným dotykom v prípade úrazu alebo požiaru,
  • nezabudnite ani na dostatočne silné osvetlenie, svietidlá umiestnite na bočné steny, nie na strop – v opačnom prípade si ich zatienite zaparkovaným autom.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.