Elektrina v záhrade uľahčí prácu a spríjemní letné posedenia 

Ako doba pokročila, hlučných a zapáchajúcich benzínových pomocníkov v záhrade postupne nahrádzajú ekologickejšie alternatívy v podobe elektrického záhradného náradia. Nielen ony, ale tiež osvetlenie a napríklad aj elektrický gril či iné spotrebiče používané okolo domu potrebujú napájanie. Oboznámime vás teda s tým, aké kritériá má spĺňať nielen funkčná, ale najmä bezpečná a spoľahlivá elektroinštalácia v záhrade.

Prvky voľte podľa spotrebičov

V prvom rade by ste si mali ujasniť, aké spotrebiče chcete v záhrade používať a na ktorých miestach. Podľa toho si potom nakreslite približný plán rozmiestnenia zásuviek i svietidiel.

Záhradu by sme podľa týchto kritérií mohli rozčleniť na niekoľko celkov:

Terasa alebo miesto na posedenie. Tu budete tráviť veľa času s rodinou a priateľmi. Nezabudnite preto na dostatočné osvetlenie a na dostatočný počet zásuviek so silným istením – napr. pre elektrický gril, ozvučenie, mobilné výčapné zariadenie alebo ventilátor. Bez ohľadu na to, či je terasa krytá, by ste na nej mali použiť svietidlá a zásuvky s krytím aspoň IP 44.

Hospodárska časť. Ide o časť, na ktorej budete obrábať pôdu, t. j. pestovať zeleninu a ovocie. Ak budete používať elektrické záhradné náradie, ako napr. kosačku, nožnice na živý plot či pílu, možno sa vám bude hodiť jedna zásuvka aj v tejto časti. Zásuvka by mala mať minimálne krytie IP 44, no vhodnejšie je aspoň IP 55, ktoré zásuvku ochráni aj pred vodou fŕkajúcou zo záhradnej hadice. Na trhu nájdete aj špeciálne zásuvky vybavené stĺpikom na zabudovanie priamo do zeme.

Technická časť. Môže ísť napríklad o záhradný domček alebo malú hospodársku budovu. Väčšina ľudí tu má nainštalovaný aj závlahový systém s čerpadlom, takže určite vám tu prídu vhod aspoň dve zásuvky a, samozrejme, osvetlenie. Ak záhradný domček nie je na opačnom konci pozemku ako dom, bude vhodným zázemím aj pre podružný rozvádzač záhradnej elektroinštalácie.

Podružný rozvádzač alebo ďalší istič do domového?

Pri jednoduchých záhradných rozvodoch s jedným zásuvkovým a jedným svetelným obvodom môžete istiace prvky umiestniť do domového rozvádzača. Kabeláž obvodov potom vyvediete priamo z neho. Na istiace prvky však musíte mať v rozvádzači dostatok miesta.

Pri rozsiahlejších rozvodoch v záhrade je lepšou alternatívou zriadenie malého podružného rozvádzača – napríklad v už spomínanom záhradnom domčeku. Podružný rozvádzač môžete napájať z odbočky, ktorú vytvoríte na prívode domového rozvádzača. Pri prechode na nižší prierez vodiča však musíte toto nové vedenie ochrániť adekvátnym ističom.

Vedeli ste, že…?

Vo vonkajšom prostredí vám hrozí zvýšené riziko úrazu elektrickým prúdom, ktoré ešte rastie pri využívaní elektrického záhradného náradia (nebezpečenstvo preseknutia kábla). Všetky elektrické obvody v záhrade by teda mali byť chránené prúdovým chráničom.

Na zásuvkový okruh budete pravdepodobne potrebovať 16 A istič s charakteristikou C, ktorý „nezhodí“ ani vysoký rozbehový prúd elektromotorov záhradného náradia. Na osvetlenie postačí 10 A istič s bežnou B charakteristikou.

gril-stolicka-predlzovacka-paprika-podlaha-trava

V prípade, že budete v záhrade používať výkonné stroje s trojfázovými motormi (napr. cirkulár), trojfázovú zásuvku pripojte na obvod so samostatným trojfázovým ističom.

Vedeli ste, že…?

Na napájanie niektorých 230 V strojov (najmä miešačiek) využívajú ich výrobcovia tzv. priemyselné zásuvky na 230 V. Pred realizáciou záhradných rozvodov si radšej vopred preverte, akú zásuvku budete potrebovať. Pri trojfázových strojoch je šikovnou pomôckou aj špeciálna priemyselná zásuvka s prepínačom sledu fáz. Otočením prepínača jednoducho zmeníte smer otáčania trojfázového elektromotora v pripojenom stroji.

Kabeláž neukladajte k stromom

Na káblové vedenie v zemi môžete použiť káble typu CYKY či AYKY, a to buď uložené v pieskovom lôžku, alebo v odolnej dvojplášťovej chráničke určenej na uloženie do zeme. Pripevnením kábla na stenu či plot sa síce vyhnete namáhavým výkopom, kábel či chránička vystavené UV žiareniu však majú omnoho nižšiu životnosť než pri uložení v zemi.

Vedeli ste, že…?

Realizácii rozvodu elektrickej energie v záhrade by mal predchádzať projekt a zavŕšená by mala byť odbornou prehliadkou a odbornou skúškou (revíziou), ktorú vykoná kvalifikovaný revízny technik. Len tak sa uistíte, že elektroinštalácia je bezpečná pre vás i pre vašu rodinu.

Výkop na kábel by mal byť hlboký najmenej 60 cm. Káble by ste mali viesť v miestach, na ktorých je najmenšia pravdepodobnosť, že ich budete v budúcnosti rozkopávať. Veľký pozor si dajte na umiestnenie stromov či okrasných drevín – ich koreňový systém dokáže vyrásť do značných rozmerov a bez problémov kábel poškodiť.

Po navrstvení piesku a zeminy na kábel nezabudnite použiť červenú výstražnú fóliu aspoň 20 cm nad káblom. Keď bude niekto v budúcnosti realizovať výkop nad záhradným vedením, fólia ho upozorní, že sa blíži ku káblu.

Zapamätajte si:

  • ujasnite si, na aké účely budete elektrinu v záhrade využívať, a rozkreslite si polohy jednotlivých svietidiel a zásuviek,
  • finálny návrh zverte projektantovi alebo kvalifikovanému elektrikárovi, pred uvedením rozvodu do prevádzky nezabúdajte na revíziu revíznym technikom,
  • ak budete používať silné stroje (napr. okružnú pílu), nezabudnite na 400 V trojfázovú zásuvku – dobrou pomôckou je zásuvka s otáčaním sledu fáz, s ktorou ľahko zmeníte smer otáčania elektromotora v stroji,
  • miešačky občas využívajú špeciálne priemyselné zásuvky na 230 V – pozor na to,
  • vonkajšie prostredie je rizikové z hľadiska úrazu elektrickým prúdom – celý rozvod energie v záhrade (vrátane svetiel a zásuviek) by mal byť chránený prúdovým chráničom,
  • ak tomu nebránia okolnosti, uložte kabeláž vždy do zeme, na plote by na ňu negatívne pôsobilo UV žiarenie,
  • pri ukladaní do zeme si dajte pozor na stromy či iné dreviny, ktoré rastom koreňov môžu kábel aj s chráničkou poškodiť.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.