Ako zapojiť a umiestniť domáci termostat?  

Domáci termostat sa vám možno na prvý pohľad zdá byť komplikovaný, spravidla ale v podstate ide o jednoduché zariadenie so snímačom teploty a jedným kontaktom. V článku vám poradíme, ako domáci termostat zapojiť a v čom sa jednotlivé typy líšia.

Na čo slúži termostat a ako funguje

Termostat je v podstate regulátor, ktorý udržuje teplotu v miestnosti približne na želanej hodnote, ktorú na ňom nastavíte.

Môže ovládať kotol, elektrické podlahové vykurovanie, tepelné čerpadlo či iný zdroj tepla. Najlacnejšie termostaty sú mechanické – tie fungujú na princípe kontaktu z bimetalického prúžku, ktorý sa vplyvom tepla ohýba a pri určitej nastavenej teplote zopne a prepojí obvod. Na nastavenie požadovanej teploty slúži otočné koliesko alebo posuvný ovládač.

Zložitejšie termostaty obsahujú elektronické obvody, nastavujú sa tlačidlami a sú zväčša vybavené aj displejom, ktorý zobrazuje aktuálnu, prípadne požadovanú teplotu. Môžu byť napájané priamo z kotla (či iného vykurovacieho systému) alebo z batérií.

Umiestnenie termostatu

Termostat, bez ohľadu na to, o aký typ ide, by mal byť umiestnený na mieste s prirodzeným prúdením vzduchu. Neumiestňujte ho teda do rohov, ani k vykurovacím telesám, oknám či pod klimatizáciu. Mal by sa nachádzať vo výške aspoň 150 cm a aspoň 25 cm od dverí, aby nebol ovplyvňovaný prievanom.

Berte do úvahy aj ďalšie tepelné zdroje – ak máte spoločný termostat pre viacero miestností, neumiestňujte termostat napr. do obývačky s krbom či do kuchyne. Nadmerné teplo v týchto miestnostiach by ho totiž mohlo ovplyvniť a v ostatných častiach domu by potom teplota bola príliš nízka. Taktiež si dajte pozor na priame slnečné svetlo či tepelné zdroje v podobe chladničky, televízora, počítača a iných spotrebičov.

Termostat pre el. podlahové vykurovanie

Tento druh priamo ovláda elektrické vykurovacie káble s výkonom do 2 300 – 3 680 W, resp. 10 – 16 A (v závislosti od modelu) uložené v podlahe. Pre podlahové vykurovanie s vyšším výkonom musíte svorky na ovládanie vykurovacieho kábla pripojiť na kontakty cievky externého stýkača.

K termostatu pre el. podlahové vykurovanie musíte pripojiť externý teplotný snímač, ktorý umiestnite vo flexibilnej rúrke do vykurovanej podlahy. Pre čo najväčšiu presnosť ho vložte medzi dva vyhrievacie káble tak, aby bol čo najbližšie k hornému povrchu podlahy. Dodržte ale aspoň 3 cm odstup špičky snímača od vyhrievacieho kábla. Snímač nevkladajte do rúrky s káblami iných el. obvodov, inak by mohlo prísť k rušeniu termostatu.

Termostaty pre podlahové vykurovanie sú napájané priamo z 230 V el. okruhu určeného pre podlahové vykurovanie. Majú zvyčajne presne označené svorky – na jednu sadu svoriek sa pripája 230 V napájanie, na ďalšiu vykurovací kábel a na ďalší pár uvedený externý teplotný snímač.

Ak termostat disponuje svorkou na ochranný (žltozelený) vodič, nezabudnite k nej pripojiť ochranný vodič napájacieho kábla.

Termostaty pre kotly, tepelné čerpadlá a pod.

Najjednoduchšie termostaty pre kotly, tepelné čerpadlá či iné zdroje vykurovania sú spravidla vybavené jedným prepínacím kontaktom s troma svorkami. Spoločná svorka označená ako C je pri vypnutom stave vykurovania prepojená s kontaktom NC (normally closed). Pri zopnutí vykurovania sa prepojí s kontaktom NO (normally open).

Môže ísť o termostat pasívny, ktorý iba prepne kontakt, alebo aktívny, ktorý pri zopnutí pošle do kotla 230 V signál. Napájanie týchto termostatov môže byť z batérií alebo z 230 V okruhu pre termostat.

Na prepojenie týchto termostatov s kotlom či iným zdrojom tepla sa používajú väčšinou bežné vodiče typu CYKY na 230 V okruhy.

Niektoré termostaty ale môžu s kotlami komunikovať prostredníctvom špeciálneho dátového spojenia, pomocou ktorého si môžu vymieňať viacero druhov informácií. Na pripojenie týchto termostatov ku kotlu by ste mali použiť kábel špecifikovaný výrobcom termostatu, resp. kotla. V mnohých prípadoch môže vyhovieť napr. tienená štruktúrovaná kabeláž, používaná napr. na budovanie počítačovej siete, na pripojenie IP kamier a pod.

zdroj: Legrand

Inteligentné termostaty

Môžu byť súčasťou systému tzv. inteligentnej elektroinštalácie. Tá má za úlohu riadiť automatizáciu domácnosti.

Termostaty či iné prvky v týchto inštaláciách sa pripájajú najčastejšie zbernicovým systémom, v ktorom kabeláž vedie od centrálnej jednotky postupne cez jednotlivé prvky až k poslednému.

Napr. v prípade systému My Home značky Legrand sa na prepojenie využíva zbernica BUS/SCS s krúteným dvojžilovým káblom. Tento systém ponúka aj čisto bezdrôtové termostaty napájané batériami. Tie komunikujú s centrálnou jednotkou pomocou bezdrôtového protokolu Zigbee.

Samostatné termostaty, ako napr. Smarther značky BTicino z portfólia skupiny Legrand, sa pripájajú k vykurovaciemu systému káblami, no ovládať ich môžete bezdrôtovo cez WiFi a aplikáciu v smartfóne.

Spoločnou výhodou všetkých inteligentných termostatov je, že oproti jednoduchším modelom disponujú viacerými funkciami, ako napr. nastavenie teploty v závislosti od vonkajšej teploty či časti dňa, ovládanie chladenia a pod.

Zhrnutie:

  • termostat slúži na spínanie vykurovania tak, aby bola udržaná vami požadovaná teplota v miestnosti, resp. v dome či byte,
  • termostat nainštalujte na miesto s prirodzeným prúdením vzduchu, nezakrývajte ho nábytkom, nevyberte mu miesto pri zdrojoch tepla či chladu,
  • termostat pre el. podlahové vykurovanie môže spínať vykurovanie do 2 300 – 3680 W (v závislosti od modelu), silnejšie vykurovanie musíte spínať cez stýkač,
  • jednoduché termostaty pre kotly obsahujú iba jeden prepínací kontakt,
  • aktívne termostaty posielajú do kotla napätie 230 V, niektorým kotlom v tomto prípade musíte predradiť spínací obvod,
  • niektoré kotly komunikujú s termostatmi dátovo, na ich prepojenie musíte použiť kábel špecifikovaný výrobcom,
  • inteligentné termostaty ponúkajú viacero funkcií, môžu byť súčasťou inteligentnej elektroinštalácie – do nej sa spravidla pripájajú systémom zbernice.

4 KOMENTÁRE

  1. Dobrý deň,chcel by som sa spýtať či je možné napojiť na jeden termostat viac okruhov el.podlahoveho kurenia? Ďakujem.

    • Dobrý deň, Martin,

      ďakujeme za otázku. Záleží to od maximálneho prúdu termostatu – ak je do 16 A tak potom môžete pripojiť aj viac okruhov, ale nesmiete prekročiť 16 A resp 3600W.

      Držíme palce a želáme všetko dobré,
      s pozdravom redakcia portálu Electrend

  2. Dobry den. Chcem sa opytat, ci mozem vymenit mechanicky termostat HT020-E 16A za wifi termostat napr. Aluzan EB -160. Alebo poradite mi presny model, ktory by som si mohol zakupit? Staci len kus za kus slebo to chce nieco viac? Dakujem

    • Dobrý deň, Lubos,

      wifi termostaty, ktoré vo svojom portfóliu má Legrand nedisponujú svorkou pre pripojenie externej podlahovej sondy. Termostat HT020-E 16A, externú sondu má. Naše termostaty merajú teplotu okolia termostatu a z nej následne menia stav kotlu. Spomenutý termostat Aluzan EB -160 by mal byť kompatibilný, je možné že bude treba vymeniť sondu za tú ktorá príde s ním v balení.

      s pozdravom redakcia magazínu Electrend

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.