PRIDAŤ OTÁZKU NA LEGRANDFORUM.sk

Meno *
E-mail *
Telefón *
Informácia o telefónnom čísle nebude zverejnená,
slúži iba na interné účely pre potrebu ďalšej konzultácie.
Zaradenie *
Nadpis *
Otázka *
 
  polia označené * sú povinné

Čím sa odlišuje singlemode OS1 a OS2?

 

Mnoho zákazníkov, ale aj distribútorov či priamo výrobcov nemá jasno v tom, čím sa odlišujú optické singlemode káble označované kategóriami OS1 a OS2.

 

Počiatky kategórie OS1 siahajú do roku 2002, kedy boli v normách ISO/IEC 11801 a EN 50173-1 definované potreby pre inštalácie v administratívnych budovách, nepresahujúce dĺžku 2 000 metrov. Maximálne tlmenie pre optické káble (bez prihliadnutie na ich konštrukciu) pri 1310 nm a 1550 nm bolo stanovený  na 1,0 dB/km.

 

Počas prác na norme pre priemyselné budovy (ISO/IEC 24702, vydaná v roku 2006) vystúpila do popredia požiadavka na prenosy na dlhšie vzdialenosti ako 2 000 m – a to konkrétne 5 000 a 10 000 metrov. Ihneď bolo zrejmé, že káble s tlmením 1,0 dB/km pri 1310 nm neumožnia prenosy na takúto vzdialenosť.

 

Vznikla tým pádom potreba definovania novej kategórie optických káblov. Z odborných kruhov prišlo odporučenie, že optické káble s voľnou sekundárnou ochranou (po anglicky „loose tube“) by mohli dosahovať maximálne tlmenie  0,4 dB/km pri 1310 nm aj 1550 nm. Následne bola definovaná kategória OS2 ako typ optického kábla s určitou konštrukciou. OS1 a OS2 sa tým pádom odlišujú najmä* svojou konštrukciou a nie vlastnosťami samotných optických vlákien. A prečo najmä? Situácia ohľadom samotných vlákien je mierne komplikovaná, z dôvodu vzájomného nepochopenia sa medzi ISO a CENELEC. Situáciu najlepšie ju ilustruje nasledovná tabuľka:

 

 

Kategória optického káblu

Optické vlákna v zmysle

EN/IEC 60793-2-50

Maximálne tlmenie (dB/km)

 

 

1 300 nm

1 383 nm

1 550 nm

OS1 (EN 50173-1:Ed.2:2010)

B1.3, B6_a

1,0

1,0

1,0

OS2 (EN 50173-1:Ed.2:2010)

B1.3, B6_a

0,4

0,4

0,4

OS1 (ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2010)

B1.1, B1.3, B6_a

1,0

-

1,0

OS2 (ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2010)

B1.1, B1.3, B6_a

0,4

0,4

0,4

OS2 (ISO/IEC 24702: 2006)

B1.3

0,4

0,4

0,4

 

 

Ako sa v danej situácii teda orientovať? Stačí si zapamätať nasledovné:

  • OS1 a OS2 sú kategórie optických káblov závislé od ich konštrukcie
  • Kategórii OS1 zodpovedajú káble s tesnou sekundárnou ochranou („tight buffer“), pre vnútorné a univerzálne použitie
  • Kategórii OS2 zodpovedajú káble s voľnou sekundárnou ochranou („loose tube“), pre vonkajšie a univerzálne použitie
  • Obidva typy káblov podľa EN 50173-1:2007 obsahujú vlákna typu B1.3 (ITU G.652D) a B6_a (ITU G.657) podľa EN 60793-2-50

 

 

Lukáš Ondroušek

Business Development Manager,

Structured Cabling Solutions,

 Czech and Slovak Republic