PRIDAŤ OTÁZKU NA LEGRANDFORUM.sk

Meno *
E-mail *
Telefón *
Informácia o telefónnom čísle nebude zverejnená,
slúži iba na interné účely pre potrebu ďalšej konzultácie.
Zaradenie *
Nadpis *
Otázka *
 
  polia označené * sú povinné

Kategória 6A a jej senzitivita

V súčasnosti už niet pochýb, že Kategória 6A, resp. Trieda EA, sa presadila ako štandard pre nové inštalácie. Hlavný dôvod tohto úspechu je, že ako jediná podporuje prenos aplikácie 10Gbase-T na klasických RJ45 konektoroch.

Je tu ale jedna zaujímavosť - tento kabelážny systém má oveľa menšiu rezervu medzi hraničnými hodnotami kabeláže a podporovanej aplikácie.

Začnime vysvetlením rozdielu medzi Triedou kabeláže a aplikáciou. Využijeme jednoduchú analógiu, kde železničná trať bude predstavovať kabeláž a vlak bude predstavovať aplikáciu. Ak bude železničná trať kvalitnejšia, nezvýši sa síce maximálna rýchlosť vlaku, ale bude mu poskytovať dostatočnú bezpečnostnú rezervu v prípade nepriaznivých podmienok ako silný vietor či opotrebenie trate. Ak sú hraničné jazdné parametre trate príliš blízko k hraničným jazdným parametrom vlaku, v lepšom prípade je rušňovodič s touto situáciou oboznámený a spomalí vlak. V horšom prípade o tejto situácii nevie a dôjde k vykoľajeniu vlaku.

Čo to teda znamená v prípade štruktúrovanej kabeláže?
Ak sú parametre kabeláže nižšie ako parametre požadovanej aplikácie (napríklad Gigabit Ethernet), buď spadne celá sieť, alebo aktívne zariadenia zistia nedostatok a rýchlosť sa zníži na 100Mbit/s.

Kabeláž je zvyčajne meraná v zmysle určitej Kategórie. Ak je meranie úspešné, daná kabeláž bude podporovať prenos všetkých aplikácií v rámci danej Kategórie.

Príklad: kabelážne komponenty Kategórie 6 sú testované ako Trieda E. Táto trieda podporuje prenos Gigabit Ethernetu (1000base-T), Fast Ethernetu (100base-Tx), 10Mbps rovnako ako prenos starších aplikácii ako token ring, analógový telefón a pod.

Čiže kabeláže a aplikácie majú vždy rozdielne hraničné hodnoty, pričom hodnoty pre kabeláže sú vždy prísnejšie ako hodnoty pre aplikácie, ktoré podporujú.

Pozrime sa napríklad na hodnoty parametru NEXT (rušenie medzi jednotlivými pármi v kábli). Ako vidíme na grafe, prenosový kanál Triedy E (postavený z komponentov Kategórie 6) má priemernú rezervu 12dB oproti aplikácii 1Gbase-T (Gigabit Ethernet). Pri vyjadrení v percentách - 1000%!
 

Obrázok 1: Porovnanie hraničných hodnôt NEXTu pre Gigabit Ethernet na kabeláži Triedy E


V prípade reálnej inštalácie to znamená, že môžeme mať „zlý“ Permanent link Triedy E, použiť zopár patch káblov Kategórie 3, na ktoré budeme šliapať, ohýbať či inak ich poškodzovať, ale aplikácia (Gigabit Ethernet) bude kvôli dostatočnej výkonovej rezerve stále fungovať správne. Preto je v súčasnosti možné, že veľa inštalácií pri meraní ukáže „FAIL“ (meriame Triedu E), ale sieť funguje „správne“ (prenáša Gigabit Ethernet). Užívatelia vďaka tomu nadobudli falošný pocit bezpečia – „s kabelážou môžem narábať hocijako nešetrne, aj tak bude fungovať“.

Ako sme spomenuli v úvode, štandardom pre nové inštalácie je Trieda EA (s komponentmi Kategórie 6A), ktorá podporuje prenos 10 Gigabit Ethernet. Oproti predchádzajúcim kabelážnym systémom je však situácia iná – hraničné hodnoty pre kabeláž sú takmer rovnaké ako hraničné hodnoty aplikácie, rezerva skoro neexistuje. Ak chceme byť úplne presní, hodnoty sú totožné pre väčšinu frekvenčného spektra!

V praxi to znamená, že i najmenšia chyba v systéme spôsobí pád siete.
 

Obrázok 2: Porovnanie hraničných hodnôt NEXTu pre 10 Gigabit Ethernet na kabeláži Triedy EA


Situácia je však ešte viac komplikuje: systém, ktorý pri výstupnom meraní splní kritériá Triedy EA, nemusí reálne podporovať prenos požadovanej aplikácie.

Kabelážne systémy Triedy EA inštalujeme dnes, aby podporovali prenos aplikácie 10 Gigabit Ethernet v budúcnosti. V súčasnosti ich teda využívame iba na prenos 1 Gigabit Ethernetu. Nosnou myšlienkou je možnosť výmeny aktívnych zariadení bez nutnosti zásahov do pasívnej časti kabeláže. Porovnáme hraničné hodnoty kabeláže Triedy EA a aplikácie, ktorú v súčasnosti prenáša (1 Gigabit Ethernet).
 

Obrázok 3:Porovnanie hraničných hodnôt NEXTu pre 1 Gigabit Ethernet na kabeláži Triedy EA


Opäť vďaka obrovskej výkonovej rezerve sa môže kabelážny systém v súčasnosti javiť ako plne funkčný. V skutočnosti ale môže mať zákazník nainštalovaný systém, ktorý v budúcnosti neumožní prenos 10 Gigabit Ethernet.

Ako je teda možné, že systém ktorý prešiel preberacími meraniami neumožní prenos cieľovej aplikácia? Typickými príkladmi zlyhaní sú permanent link nevyhovujúci normám (kvôli nesprávne zvolenému spôsobu merania – channel, namiesto permanent link), vyhovujúci permanent link, ale nevyhovujúce patch káble, alebo jednoducho degradácia (únava) komponentov od vlhkosti, či mechanického optrebenia.
Výkon kabelážneho systému sa nikdy nezlepšuje – vždy iba klesá!
 

Aký je teda záver? Vďaka skúsenostiam s kabelážami Triedy E sme nadobudli mylný dojem, že sieť bude správne fungovať vždy. Nové kabeláže Triedy EA túto rezervu neposkytujú, i keď sa môže zdať že áno, keďže ich používame iba pre súčasné aplikácie typu Gigabit Ethernet.

Časť systémov sa v budúcnosti ale určite ukáže ako nevyhovujúca. Dôvody budú nasledovné:
  • Degradácia komponentov od vlhkosti a teploty
  • Mechanické opotrebenie komponentov
  • Nesprávne, alebo iba čiastočne testovaný Permanent link
  • Nesprávne, resp. poškodené patch káble
Vo výsledku sa však zákazník môže nesprávne domnievať, že problém je v aktívnych prvkoch, keďže kabelážny systém doteraz fungoval správne.

Záver
Zákazník, ktorý sa rozhodne pre kabelážny systém Triedy EA na hranici noriem podstupuje riziko. S kľudným svedomím mu možno odporučiť iba systém, ktorý nielen prejde preberacími meraniami, ale poskytne aj dostatočnú rezervu pre zachovanie nezmenenej výkonnosti počas celého životného cyklu – a to aj po prirodzenej degradácii komponentov.
Gautier Humbert, RCDD

Business Development
Manager,
Structured Cabling Solutions
East and Central Europe