PRIDAŤ OTÁZKU NA LEGRANDFORUM.sk

Meno *
E-mail *
Telefón *
Informácia o telefónnom čísle nebude zverejnená,
slúži iba na interné účely pre potrebu ďalšej konzultácie.
Zaradenie *
Nadpis *
Otázka *
 
  polia označené * sú povinné

Certifikát CPR pre B2ca kábel pozastavený

Čo je CPR


Cieľom nariadenia o CPR je zaručiť voľný obeh výrobkov predávaných v Európskej únii prijatím harmonizovaného technického jazyka, ktorý môže definovať výkon a základné vlastnosti všetkých stavebných výrobkov.
Nariadenie o CPR (EÚ 305/2011) sa týka všetkých výrobkov, ktoré boli vyrobené tak, aby boli trvalo zabudované (nainštalované / používané) v budovách a iných inžinierskych stavbách (napr. v domácnostiach, priemyselných a obchodných budovách, kanceláriách, nemocniciach, školách, podzemí atď.) , Ako súčasť prvkov považovaných za dôležité pre bezpečnosť stavieb zahrnutých v CPR sa Európska komisia rozhodla zvážiť reakciu káblov na oheň a šírenie ohňa, pričom uznala dôležitosť ich správania a úlohy v ohni.
 

Prísne testovanie a monitorovanie


Káble sú rozdelené do 7 tried reakcie na oheň: Aca, B1ca, B2ca, Cca, Dca, Eca a Fca. Najvyššie triedy Aca až Cca spĺňajú najprísnejšie kontroly (systém 1+), ktoré zahŕňajú nielen počiatočný test, ale aj nepretržitý dohľad, hodnotenie a hodnotenie vnútropodnikovej kontroly výroby od certifikačného orgánu. Triedy Dca a Eca podliehajú len počiatočnej skúške typu (systém 3). Upozorňujeme, že typové testovanie je iba teoretickým výpočtom a nie laboratórnym testom.
 

Falošné výrobky na trhu?


Hneď ako došlo k nariadeniu o CPR, na trhu sa začali objavovať podozrivé výrobky. Situácia bola podrobne opísaná v dokumentácii uverejnenej jedným z najväčších výrobcov káblov na svete, spoločnosti Prysmian (úplné znenie dokumentácie nájdete tu:

https://uk.prysmiangroup.com/sites/default/files/atoms/files/Draka%20CPR%20White%20Paper%20%E2%80%93%20A%20Safe%20Step%20Forward%E2%80%99.pdf

V súhrne sa na trhu objavilo veľa káblov certifikovaných podľa najvyšších hodnotení ako B2ca-s1-d1-a1, ale s cenami takmer tak nízkymi ako káble s hodnotením Dca. Toto je jednoznačne nemožné z dvoch dôvodov:
  • V kábloch s hodnotami Aca až Cca sa používajú drahšie zlúčeniny ako v kábloch s Dca až Fca
  • Neustála kontrola výrobkov a výrobných procesov je pomerne drahá
 

Certifikát CPR pre kábel B2ca pozastavený


Ako je vysvetlené v bielej knihe spoločnosti Prysmian, existuje veľa možných spôsobov, ako podvádzať systém a získať certifikát CPR s vyšším hodnotením, ale v skutočnosti dodávajú zákazníkom lacnejší kábel s nižšou hodnotou požiaru. Existuje veľa podozrení, že určité značky distribútorov, ktorých obchodný model založený na poskytovaní „lepšej ceny za porovnateľnú kvalitu“, skutočne dodávajú nevyhovujúce káble.
Bolo len otázkou času, kým sa to potvrdí. Nebolo teda prekvapením, že v septembri 2019 britské certifikačné laboratórium BASEC pozastavilo osvedčenie CPR týkajúce sa kábla U / UTP Cat.6 s požiarnou odolnosťou B2ca-s1a-d0-a1. Tento kábel s číslom certifikátu 2661-CPR-100 vydaný čínskemu výrobcovi Jiaxing Haitang Electronics Co. Lt sa predáva pod jednou alebo viacerými rôznymi značkami vo Veľkej Británii a Európe.

Viac informácií tu:
https://www.aci.org.uk/application/files/3515/6804/4941/ACI_396_ACI_applauds_BASEC_certificate_suspension.pdf


Záver


Ak sa v Európe zistí, že výrobok nie je v súlade s akýmkoľvek nariadením EÚ o aspekte bezpečnosti (vrátane reakcie na oheň), informácie sa musia oznámiť orgánom krajiny.
Výsledkom je, že výrobky sú stiahnuté z trhu a zakázané z distribúcie, kým sa problém nevyrieši. To by mohlo viesť k odstráneniu nainštalovaných výrobkov, ak sa riziko považuje za dostatočne vysoké. (vytiahnutie káblov z budovy).
V prípade požiaru spôsobeného stratou na životoch sa vždy vyšetruje. Ak sa zistí, že kábel, ktorý nespĺňa požiadavky, prispieva, môžu byť stíhaní zodpovední ľudia.

Ako najlepšiu radu pre investorov a koncových používateľov môžeme odporúčame - dôverujte a rozhodujte sa pre serióznych medzinárodných výrobcov alebo značky. Zabezpečíte, aby vaše budovy nepredstavovali životné riziko pre ľudí, ktorí v nich pracujú.


 
  Lukáš Ondroušek

Vedúci rozvoja podnikania
Datacom a dátové centrum
Stredná a východná Európa