PRIDAŤ OTÁZKU NA LEGRANDFORUM.sk

Meno *
E-mail *
Telefón *
Informácia o telefónnom čísle nebude zverejnená,
slúži iba na interné účely pre potrebu ďalšej konzultácie.
Zaradenie *
Nadpis *
Otázka *
 
  polia označené * sú povinné

2,5, 5 a 25 gigabitov po metalických kábloch

NOVÉ RÝCHLOSTI

 

Ethernet, najrozšírenejšia sieťová technológia, v súčasnosti podlieha množstvu zmien. Iba v roku 2014 začalio IEEE pracovať na 4 nových rýchlostiach: 2,5 Gigabitu za sekundu (Gb/s), 5 Gb/s, 25 Gb/s a 400 Gb/s. Zároveň sa uvažuje o začatí prác na 50 Gb/s a 200 Gb/s. Konzorcium výrobcov, vysokoškolských, vládnych a iných pracovníkov, pod názvom Ethernet Alliance publikovalo voľne dostupné grafiky, ktoré ilustrujú posledný vývoj Ethernetu.

 
Graf Ethernetových rýchlostí
Zdroj: http://www.ethernetalliance.org

mapa ethernetu

 

 

 

PROTOKOLY 2,5GBASE-T a 5GBASE-T

Potrebu týchto dvoch protokolov zdôrazňujú najmä výrobcovia aktívnych zariadní, konkrétne bezdrôtových prístupových bodov. Cieľom štandardizácie je možnosť využívať najnovší Wi-Fi štandard IEEE 802.11ac bez nutnosti výmeny bežných Cat.5e resp. Cat.6 kabeláží za kabeláž Cat.6A. Planovaný je prenos:

  • 2,5 Gigabit po Cat.5e na minimálne 100 metrov
  • 5 Gigabit po Cat.5e do 100 metrov
  • 5 Gigabit po Cat.6 na minimálne 100 metrov

 

PROTOKOLY 25GBASE-T a 40GBASE-T

 

Za vývojom 25 a 40 Gigabit Ethernetu po krútenej dvojlinke stojí potreba vysokorýchlostnej konektivy pre servery v dátových centrých pri minimálnych nákladoch. Tieto 2 nové rýchlosti budú využívať novú Cat.8. Predpokladá sa, že prepoje pre podporu 25 Gigabit Ethernet na Cat.8 bude ešte lacnejšia ako pomocou direct-attach SFP+ káblov.

 

  Graf rýchlostí po krútenej dvojlinke
Zdroj: http://www.ethernetalliance.org

mapa ethernetu

 

 

 

PROTOKOLY 40GBASE-SR4, 100GBASE-SR4 A 100GBASE-SR10

 

Potreba 40 a 100 Gigabit Ethernetu v dátových centrách je vyvolávaná už všeobecne známymi katalyzátormi nárastu objemu prenášaných dát ako cloud, Internet of Things či virtualizácia. Pri migrácii na 40/100 Gb Ethernet treba mať na pamati najmä klesajúci priestor pre optické straty a kratšiu prenosovú vzdialenosť.

 

Na výber je viacero technológií, ktoré využívajú singlemode resp. multimode optické káble. Singlemode káble s v dátových centrách bežne nevyužívajú kvôli vysokej cene aktívnych prvkov. Pri návrhu architektúry pre 40/100 GbE na multimode kábloch je nutné uvažovať s výrazne kratšími maximálnymi prenosovými vzdialenosťi podstatne nižšie ako v prípade 10 GbE.

Graf aktuálnych a plánovaných rýchlostí po multimódových vláknach
Zdroj: http://www.ethernetalliance.org

mapa ethernetu

 

 

 

Tabuľka protokolov a maximálnych útlmov

Rok zavedenia Názov Protokol Gbits/sec

Max. útlm kanála v dB

1982 Ethernet IEEE 802.3 0,01 12,50
1991 Fast Ethernet IEEE 802.3 0,10 11,00
2000 1G Ethernet IEEE 802.3z 1 3,56
2004 10G Ethernet IEEE 802.3ae 10 2,60
2010 40G SR4 Ethernet IEEE 802.3ba 40 1,90
2010 100G SR10 Ethernet IEEE 802.3ba 100 1,90
2015 100G SR4 Ethernet IEEE 802.3bm 100 1,90

 

 

Tabuľka maximálnych vzdialeností a útlmov pre multimode káble

 

Max. prenosová vzdialenosť v m

Max. útlm kanála v dB
Názov Počet vlákien OM3 OM4 OM3 OM4
10G Ethernet 2 300 400 2,6 2,9
40G SR4 Ethernet 8 100 150 1,9 1,5
100G SR10 Ethernet 20 100 150 1,9 1,5
100G SR4 Ethernet 8 70 100 1,8 1,9

 

 

 

Nasadenie 40 / 100 GbE si vyžaduje aj ďalšie zmeny. Ako ukazuje tabuľka vyššie, nové protokoly pri prenose využívaju viac vlákien a použitie klasických LC konektorov nie je možné. Využiť treba nový typ konektorov – MPO resp. MTPTM. Sieť pripravenú pre 40 / 100 GbE je však možné prevádzkovať aj na 10 GbE. Existujú rôzne možnosti ako 8 / 20 vláknovú sieť využívať pre 2-vláknové protokoly. V prípade zájmu o tieto riešenia kontaktujte špecialistov Legrand.
 

 

Metódy signalizácie pri 40 / 100 GbE

 

mapa ethernetu

 



 

Lukáš Ondroušek, CDCDP
 

Business Development Manager,

Structured Cabling Solutions,

Czech and Slovak Republic